Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Konutta yeni dönem: Sağlıklı ev projesi

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs (COVID-19) pandemisi, gayrimenkul sektöründe de ezberleri bozmuş durumda. Tüketim alışkanlıklarındaki değişikliğe dikkat çeken DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da bu konuya dikkat çekerek “Bana göre yüksek katlı bina dönemi, yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünya çapında kapandı” diye konuştu.

Türkiye genelindeki son verilere göre pandemi süreciyle beraber bahçeli evlere yüzde 228, balkonlu evlerde yüz 100’e yakın bir talep artışı meydana geldiğina dikkat çeken Ziya Yılmaz, “İnsanlar dünya çapında yaşanan bu sosyal bilinçlenmeyle beraber özlerine döndü; hayatlarında nelerin eksik olduğunu, onları en çok nelerin mutlu ettiğini düşünmeye başladı. Burada bir numaralı evvelliklerden biri de doğayla olan iletişimin güçlendirilmesi geliyor. Üstelik bu yalnızca belli bir kesime hitap eden bir trend değil. Toplumun tüm kesimlerinde tesirini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

ÇEKMEKÖY’DE ‘SAĞLIK’ KRİTERLERİ GEÇERLİ

Bu noktada DAP Yapı’nın son yatırımı olan Çekmeköy’deki Ormanköy projesiyle ilgili bilgiler paylaşan Ziya Yılmaz, “uzun zamandır üstünde uğraştığımız sıhhatli Ev konseptini Çekmeköy’de hayata geçiriyoruz. Bunun için sağlık ve sıhhatli yaşam uzman kişilerından oluşan özel bir ‘DAP Yapı Sağlık Komitesi’ oluşturduk. Bu çerçevede de sıhhatli Ev kriterlerine göre tüm projenin biçimlendirdik. Bu çervede ‘sıhhatli ev’ serisinin en başarılı emsallerinden biri Çekmeköy’de yükselecek” dedi.

Şu ana kadar projeye 58 bin kişiden görüş aldıkları bilgisini de paylaşan Ziya Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu talep açıkçası beklediğimiz bir talepti. Çünkü pandemi süreciyle beraber doğaya dönüş, orman içinde yaşam, bahçeli evler, teraslı ve geniş balkonlu evlerin eksikliğini çok net olarak hissettik. Bu noktada da karşımıza çalışmasına koronavirüs evvelsinde başladığımız ‘sıhhatli Ev Kriterleri’ çıktı.”


ORMAN İÇİNDEKİ EV, YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR

Ayrıca Bakınız.  Ispanak zayıflatır mı? Ispanağın faydaları nelerdir?

Yılmaz, oluşturdukları ‘sıhhatli Ev Kriterleri’ni ise şöyle anlattı:

1-“Birincisi her binada Tabiki asansör olacak. Lakin asansöre ihtiyaç duymadan çıkılabilecek yükseklikteki eve sıhhatli ev diyoruz. İşte tam da bu yüzden, Çekmeköy’deki yeni yatırımımızda bina yüksekliğini zemin+5 kat olarak sınırladık.

2-İkincisi ise bahçe konusu… sıhhatli evlerde bahçe yoksa teras, teras da veremiyorsanız kesinlikle geniş balkona sahip bulunacak. ortalama 200 bin metrekare alan üstünde yer alan Çekmeköy projemizin yüzde 90’ı yeşil alanlar için ayrıldı.

3-Üçüncüsü orman konusu çok önemli… Çünkü ormanlarımız yalnızca oksijen deposu değil aynı zamanda da şifa kaynağı… yapılan çalışmalar gösteriyor ki orman havasıyla hayatını geçiren kişiler daha yavaş yaşlanıyor. Orman havası alarak yapılan spor ve yürüyüş aktiviteleri tansiyon ve şeker gibi kronik hastalıklara da iyi geliyor. Bu yüzden sıhhatli ev orman içinde ve geniş bir yeşil alana sahip olmak zorunda.

4-Dördüncü olarak bir diğer konu da hiç kuşkusuz havalandırma sistemi… Pandemi ve sokağa çıkma yasaklarının olduğu zamanda hepimiz evlerimizde kaldık. Havaların iyi olmadığı günlerde pencerelerimizi dahi açamadık. Burada havalandırma sistemlerinin kalitesi hepimizin bir numaralı evvelliği oldu. Bu açıdan bakıldığında ‘sıhhatli Ev’ dediğinizde, her dairenin havalandırma sisteminin korona sürecindeki sağlık kriterlerine uygun olarak tasarlanması ve ‘bağımsız’ olması oldukça önem taşıyor.

5-Beşinci ve son kriter ise hepimizin bildiği gibi Tabiki deprem yönetmeliği…

DOĞADAKİ arkadaşlarIMIZ HEMEN YANIBAŞIMIZDA

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Bunun yanı sıra eve kapandığımız günlerde sosyal paylaşım sitesinın en çok konuşulan konularından biri de ekosistemi yayınladığımız doğadaki dostlarımız oldu. İstanbul Boğazı’ndaki yunuslar bu dönemin en dikkat çekici görüntülerini sergiledi. Artık kişiler doğa ile iç içe yaşarken aynı zamanda diğer canlıların da kıymetini anlar oldu.

Bugün orman içindeki Çekmeköy projemizde de kişilerın keyifle ormanda sevgili dostlarımızla yürüyebileceği, spor yaparken ceylanlarla, sincaplarla karşılaşacağı Tamamen doğal bir hayat alanı olacak” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakınız.  Aloe Vera nasıl yetiştirilir? Aloe Vera Bakımı

HER EV AYNI ZAMANDA BİR ÇALIŞMA OFİSİ

DAP Yapı’nın Çekmeköy projesinde bir diğer önemli çözümün evden çalışma konusu olduğuna dikkat çeken Ziya Yılmaz, “Her ne kadar normal hayata dönme süreci başlamış olsa da koronavirüs sonrası da birçok şirket ‘evden çalışma’ya devam edecek. Yani artık her evde bir çalışma odası ya da çalışma alanı olacak. Bu noktada insan kaynakları uzman kişilerının bir takım önerileri var. Diyorlar ki, evde bir çalışma odanız olsun. Yoksa mutlaka bir çalışma alanı oluşturun. İşte bu yüzden çalışma odalarını unutmadık. Mesela bazı evlerimize yarım odalar şeklinde bölümler ekledik. Evden çalışma ile ilgili uzman kişilerın dikkat çektiği bir konu var. Diyorlar ki; Yapmanız gereken ilk şey kendinize bir çalışma alanı oluşturun. Her sabah işe gidiyormuş gibi kalkıp hazırlanın. daha sonra ‘evinizin içindeki’ ofisinize geçin. Ev içerisindeki ofisinize geçmenin önemini anlatıyorlar. Artık birçok firmasın de evden çalışmayı sürdüreceğini düşünürsek bu gerçekten de çok mühim bir döneme girildiğini gösteriyor” dedi.

ANA ULAŞIM HATLARININ YANI BAŞINDA

Ormanköy projesinin, ana ulaşım hatlarının yanı başında yer aldığına da dikkat çeken Ziya Yılmaz, projenin Üsküdar-Çekmeköy Metro İstasyonu’na 2 dakika, Kuzey Çevreyolu bağlantılarına 5 dakika, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 25 dakika, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne 20 dakika ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne 20 dakika mesafede yer aldığını sözlerine ekledi

Projedeki fiyat konusuyla ilgili çalışmanın devam ettiğini söyleyen Ziya Yılmaz, “İlk düşüncemiz 10 bin TL’nin üstünde bir rakamla satışa çıkmaktı. Lakin lansmana özel bir sürpriz yapmaya karar verdik. Metrekaresi 8 binden başlayan fiyatlarla satışa çıkıyoruz. Bitiş sayıları ise 16-17 bin TL’leri bulacak” dedi.Cevap bırakın