Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Koronavirüs gözümüzden de bulaşıyor mu?

Koronavirüs salgının ilk günlerinde, virüsün gözümüzden de berişebileceği konuşuluyordu. Yeni bir araştırma ise, Covid-19‘a sebep olan SARS-CoV-2 virüsünün, gözümüzdeki kornea dokusundan vücuda girip giremeyeceğini inceledi.

Salgın hemen hemen birinci yılını geride bırakırken, halen Covid-19’un nasıl yayıldığı hakkında yeni bilgiler öğreniyoruz. Virüsün temel olarak solunum damlacıkları yahut enfekte bir kişinin ökdevam ettiğinde, hapşırdığında, konuştuğunda yahut nefes verdiğinde yaydıkları ufak parçacıklar aracılığıyla iletildiğini zaten biliyoruz. Lakin salgının ilk günlerinde Dünya çapında hükumetler, hastalık iletiminin büyük bir kısmının bulaşan bir yüzeye dokunduktan sonra kendi yüzünüze dokunmanızdan kaynaklandığına inanıyorlardı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından açıklandıği üzere damlacıklar “yüzeylere ve cadlara düşebiliyor ve dokunarak taşınabiliyor. Bir kişi, üstünde virüs olan bir yüzeye yahut cisme dokunduktan sonra kendi ağzına, burnuna yahut gözlerine dokunarak Covid-19 kapabilir.” Bu öneri halen kabul edilen bulaşma yollarından biri olsa da, CDC artık bunun virüsün temel yayılma yolu olmadığını belirtiyor.

Bazı uzman kişiler, virüsün ağız ve burun yolunun yanı sıra gözlerden de vücuda girebildiği öneriyor. Virüsü kapan hastalar genel olarak göz nezlesi de geçiriyorlar ve bunun Covid-19’a bağlı olması yahut başka bir mekanizmadan kaynaklanıyor olması mümkün. St. Louis’teki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları da tam anlamıyla bu konuyu inceledi.

Cell Reports dergisinde araştırmalarını yayınlayan ekip, daha evvel Zika virüsünün gözyaşında yer aldığınun gösterilmiş olmasından dolayı gözlerin SARS-CoV-2 virüsü için bir giriş noktası olup olmayacağını kesinleştirmeyi planlıyordu. İnsan (donör kaynaklı) ve fare kornealarını Koronavirüs, Zika ve uçuk karşısında test ettiler ve virüsün çoğalabilme kabiliyetini ölçtüler.

Her ne kadar Zika ve uçuk korneada çoğalabilse de, araştırmaya göre SARS-CoV-2 çoğalamıyor. Kıdemli yazar ve oftalmolog Rajendra S. Apte

Ayrıca Bakınız.  Koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Her ne kadar bunun iyi bir bulgu olduğu söylenebilecek olsa da, ekip mühim bir uyarıda bulunmayı da unutmuyor. Koronavirüs korneada çoğalamıyor olsa bile hala korneayı çevreleyen gözyaşı yolları ve konjunktiva gibi diğer dokuların virüse karşı davranış biçimi incelenmiş değil. Aynı zamanda, baş yazar Profesör Jonathan J. Miner‘ın belirttiği üzere, ekibin bulguları tüm korneaların dayanıklı olduğunu da kanıtlamıyor ve yalnızca şans eseri test ettikleri donör kornealarının tamamının dayanıklı olma ihtimali bulunuyor.Cevap bırakın