Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Koronavirüs nasıl öldürüyor?

Koronavirüs hastalığında hayatını kaybedenlerin sayısı Türkiye’de 14 bini, dünya çapında ise bir buçuk milyonu geçti. Kronik rahatsızlıkları yer alanlar için risk çok daha büyük.

EN ÇOK ÖLÜM AKCİĞER İLTİHABINDAN

TRT Haber’in özel metninde, hayatını kaybedenlerin otopsi bulguları virüsün vücutta yol açtığu tahribatı ortaya koyuyor. Yeni tip koronavirüs vücudumuza girdiğinde evvel boğazda enfeksiyon biraraya geliyor. Bağışıklık sistemi yetersiz kalınca akciğere iniyor. Sonrasında zatürre oluşturuyor.

Hastalar çoğu zaman solunum yetmezliğinden dolayı yaşamını yitiriyor.

Ölümle sonuçlanan vakalardan en çok görünen bulgu akciğer iltihabı.

“TİROİTLERDE BİLE ZARARI YAŞANDI”

Lakin virüsün etkileri yalnızca akciğerle sınır değil. Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Alkan, otopsi eldeki verilerina göre; beyin, böbrekler, karaciğer, kalp gibi birçok organda hasar oluştuğunu belirtti:

“En büyük hasar akciğerlerde oluştu ve kişiler nefes alıp verme zorluğu çektiler ama en son geçen hafta tiroitlerde bile zararı yaşandı. Bütün organlar az ya da çok etkilendi.”

KANDAKİ PIHTI ORGANLARIN ÇALIŞMASINI ENGELLİYOR

Yeni tip koronavirüsün organların doğru çalışmasını ters etkilenmesinin sebebi kanda oluşan pıhtı.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Selen Yurdakul, hayatını kaybedenlerin yüzde 40’ının ölüm sebebinin kalp kaynaklı olduğunu vurgulayarak, şunları belirtti:

“Damarlarda damarların iç tabakasında endetol dediğimiz hücrelerden oluşan bir tabaka var, en iç yüzeyi. Yeni tip koronavirüs dediğimiz virüs, endetol tabakasına oturuyor, orada kalıyor ve damarlarda ciddi hasar yapıyor. Bazı zaman bu hasar nedeniyle COVID-19 enfeksiyonu sırasında özellikle hastanede yatarak ağır geçiren hastalarda damar tıkanmaları, ani enfarktüsler, kalp krizi yaşandı. Hastanede yatan hastaların yüzde 40’ı hemen hemen kalp kaynaklı sebeplerden vefat etti COVID-19 enfeksiyonu sırasında.”

Damarlardaki pıhtı ve tıkanmalar doku kaybına neden oluyor. Organlar, oksijen yoksunluğu yüzünden zarar görüyor.

Ayrıca Bakınız.  Yargıtay'dan Cinsel ilişki yoksa koca kusurlu kararı!

HASTA KORONAVİRÜSÜ YENSE BİLE RİSK DEVAM ETMEKTE

Kardiyoloji Uzmanı Yurdakul, akciğer haricinde en çok zarar gören organın kalp olduğunu anlattı:

“Kritik yerlerde olduğu zaman bu doku ölümleri geri dönüşümsüz hasar şeklinde oluyor. Misal verilecek olursa bir kalp kasında ölüm olduğu zaman; misal verilecek olursa COVID-19 sebebiyle bir koroner damarda tıkanma, pıhtı oluşumu yani kalp krizi enfaktüs olduğu zaman kalpte o damarın beslediği kas ölüyor. Eğer çok çabuk müdahale edilemez ise bu geri dönüşümsüz ölüm oluyor yani bu bölge kasılmıyor ya da ters yönde kasılıyor bu da uzun zamanda kalp yetersizliğine neden oluyor.”

Yurdakul, hastalık atlatılsa bile virüsün vücutta bıraktığı izlerin risk oluşturmaya devam ettiğini şöyle anlattı:

“Hasta negatifleşip enfeksiyonu atlattıktan yani iyileştikten sonra da bazı şikayetler olmaya başladı. 2 ay 3 ay sonra bile ani rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle kalp ile alakalı rahatsızlıklar bunlar. Kalp yetmezliği ortaya çıkabiliyor, ani damar tıkanmalarına yol açabiliyor.”

En etkili kural: Maske, mesafe ve temizlik

Virüsün zararlı etkilerinden korunmanın en kaliteli yolu maske-mesafe-temizlik kuralına ve alınan önlemlere uymak.Cevap bırakın