Koronavirüs saç döker mi?

0

Hollywood yıldızı Alyssa Milano’nun korona virüs tedavisi gördükten sonra saçlarının döküldüğünü söylemesi ile gündeme oturdu. Peki Koronavirüs …

Hollywood yıldızı Alyssa Milano’nun korona virüs tedavisi gördükten sonra saçlarının döküldüğünü söylemesi ile gündeme oturdu. Peki Koronavirüs saç döker mi?, Corona saç döker mi?, Yapılan bilimsel çalışmalar da korona virüs sonrası geç zamanda nefes darlığı, öksürük, halsizlik, koku almama gibi belirtilerin yanı sıra aşağı yukarı 4 hastanın birinde saç dökülmesi yaşandığını ortaya koyuyor.

Saçlar, bir döngü halinde doğup büyür ve istirahatte bekledikten sonra vücuttan dökülerek atılır. Saçlarda bu canlılık döngüsü yaşam süresince devam eder. Günde 70-100 saç telinin kaybedilmesi sonrası yeniden saçlar üretilir. Eğer günlük saç teli kaybı 100’den çok olursa ve bu sorun kontrol altına alınmayarak sık sık bir hale gelirse 6’ıncı aydan sonra kronikleşebilir, saçlarda seyrelmeyle birlikte hacim kaybı gözlenir.

Kovid-19 enfeksiyonunu geçirenlerde hastalık sonrası saçlarda dökülme görülebilir lakin saçların dökülmesi koronavirüs belirtileri arasında sayılmaz.

Bundan Dolayı saçı dökülenlerin ‘Koronavirüs hastası mıyım?’ diye kaygı duymasını gerektirecek bir ispat yer almıyor. Yani saçları yoğun biçimde dökülen lakin ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtileri olmayan bireylerin koronavirüs testi yaptırmasına gerek yoktur.

KOVİD-19 SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kovid-19 enfeksiyonu sürecinde yaşanan yoğun stres, yüksek ateş ve ilaçların olabilecek yan etkileri sebebiyle enfeksiyondan 2-4 ay sonra saç dökülmesi görülebilir.

Korona virüsün saçlar üstündeki tesiriyle alakalı olarak yakın zamanda Japonya’da yapılan bir bilimsel çalışma, hastalık sonrası geç zamanda nefes darlığı, öksürük, halsizlik, koku almama gibi belirtilerin yanı sıra hastaların yüzde 24,1’inde ortalama 56’ıncı günde saç dökülmesinin başladığı saç dökülmesi zamanının ortalama 76 gün olduğunu ortaya koydu.

Ayrıca Bakınız.  Google çöktü mü? Gmail çöktü mü?

Cevap bırakın