Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Koronavirüs’ün Yayılması, Sanılandan Biraz Daha Değişik Olabilir

Şu ana kadar yapılan Dünya’nın en büyük Covid-19 takip araştırmasının sonuçları açıklandı ve hastalığın yayılma şekli hakkında oldukça önemli bilgiler verdi. Eldeki verilerin belki de en mühim önerisi, hastalığın bulaştığı kişilerın çoğunun hastalığı temas ettikleri diğer bireylere bulaştırmıyor olması. Lakin hasta olan ufak bir grup – “süper yayıcılar” olarak adlandırılıyor – yeni enfeksiyonların büyük bir kısmından sorumlu tutuluyorlar. Daha evvelki araştırmaların aksine, çocukların ve genç yetişkinlerin virüsü özellikle kendi evleri içerisinde yayma hakkında da şaşırtıcı derecede mühim bir rol oynadıkları gözüküyor.

ABD’li bir bilim insanı grubu, güney doğu Hint eyaletleri Tamil Nadu ve Andhra Pradesh kamu sağlığı yetkilileri ile birlikte çalışarak, aralarında yalnızca 85.000’inin doğrulanmış Covid-19 vakası olduğu yarım milyondan fazla kişinin enfeksiyon yolları ve ölüm oranlarını takip ettiler. Science dergisinde yayımlanan araştırmada, enfekte olan bireylerin %71’inin virüsü kimseye bulaştırmadığını ve enfekte bireylerin yalnızca %8’inin yeni enfeksiyonların %60’ından sorumlu olduğunu buldular.

Araştırmada, Covid-19’lu bir kişinin yakın temas ile virüsü bulaştırma ihtimali toplum içerisinde %2,6’dan kendi evlerinde %9’a kadar çıkarken, yüksek riskli temaslar için (koruma önlemleri olmadan yakın sosyal temas yahut direkt fiziksel temas) %10,7 olarak gözüküyordu. Lakin uzun bir otobüs yolculuğu gibi 6 saat süresince aynı kapalı alan içerisinde olduklarında bu risk %79’a kadar çıkabilmekteydi.

Lakin görünene göre vakaların üçte birini oluşturan genç kişiler ve çocuklar, virüsün bulaşmasında bunun yanısıra mühim bir rol oynamaktaydılar. Yapılan açıklamada belirtilene göre bildirilen vakalar ve ölümler daha çok genç kişilerla temaslar çevresinde yoğunlaşmaktaydı.

Araştırmanın bazı sınırlamaları da yer almıyor değil. Vaka çalışmasının yalnızca güney doğu Hindistan’da yapılmış olmasından dolayı, bölgenin demografik durumu ve kültürü düşünülerek Dünya’nın tamamı için doğruluk taşıdığını varsaymak mümkün olmayabilir. Evvellikle Hindistan Dünya’nın en genç nüfuslarından birine sahip ve bu da genç kişilerın virüsü yaymaları hakkındaki yatkınlığını bir miktar açıklayabilir. Bunun yanısıra tek bir evde pek çok neslin yaşaması Hindistan’da oldukça yaygın bir uygulama ve evlerin üçte birinde bir yaşlı ve bir genç kişi (dede ve torun gibi) bulunuyor. Bu da genç kişilerın virüsün yayılmasındaki öne çıkan rollerini açıklamak için faydalı olabilir.

Ayrıca Bakınız.  Almanya Avrupa Sağlık Sigortası Nasıl Seçilmeli 2021-2022

Lakin bu araştırmanın sonucu benzersiz de değil. Misal verilecek olursa daha evvel Hong Kong’ta yapılan bir temas takip bildirimi de enfeksiyona sahip olan bireylerin yalnızca %20’sinin bildirilen iletimlerin %80’inden sorumlu olduğunu ve kişilerın %70’inin hastalığı kimseye bulaştırmadığını bildirmekteydi.

ABD Hastalık Kontrolü ve Önlenmesi Merkezleri tarafından Mayıs ayında açıklanan bir vaka araştırması da, bir koro çalışmasında tek bir süper yayıcı nedeniyle 52 insana hastalığın beriştiğini belirtmekteydi.Cevap bırakın