Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kozmonotlar, Uzaya Giderken Neden Yanlarında Silah Taşıyorlardı?

ABD Uzay Gücü (Space Force), 2018 senesinde başkanlık emri ile kurulmasından bu yana pek çok mücadeleyle yüzleşti ama bunların hiçbiri uzayda yaşanmadı. Lakin uzayın – en azından Uzaydaki potansiyel varlıkların – stratejik kontrolü şu andaki yönetim için net bir evvellik taşıyor.

Her ne kadar uzayda silahlanma hakkında geniş bir şekilde bir anlaşma bulunmasa da, uzayın potansiyel silahlandırılması, 2000’lerin başında birkaç ülkenin uzayda silahların tamamen yasaklanmasını önermesine sebep olmuştu. Çin ve Rusya bu anlaşma için bir taslak hazırlamış (Bush Jr. Kontrolündeki ABD görüşmelere katılmayı reddetmişti) ve Birleşmiş Milletler Dış Uzay Anlaşması (1967) kaideleri nükleer füzeler ve toplu yıkım silahlarının (WMD) Dünya yörüngesine yerleştirilmesi yasaklanmıştı.

Lakin bu durum, geçmişte yahut günümüzde kişilerın uzaya silah götürmelerini engellemiş değil.

Bunların çoğunun oldukça ufak silahlar olduklarını da belirtmekte fayda olabilir. NASA astronotları, 1970’lerden beri Ülkeler arası Uzay İstasyonu içerisinde Victorinox İsviçre Ordu Çakıları taşıyorlar. Diğerlerinin ise biraz daha tehlikeli olduğu söylenebilir. Misal verilecek olursa kozmonotlar, uzun yıllar süresince acil durum setlerinin içerisinde yiyecek ve su şişelerinin yanı sıra gerçek silahlar da bulundurdu.

Üstelik bu silahlar, sıradan sayılabilecek silahlar değildi. Kozmonotlar, Rus Soyuz programı için özel olarak geliştirilmiş TP-82 Sovyet maşat-silahlarını taşımaktaydılar.

Bu silah bir değil üç namluya sahipti. Namlulardan biri mermiler, biri av silahı fişeği, biri de işaret fişeği için görev alırken katlanabilir tüfek kundağı kürek görevi görebiliyor. Uçuş sırasında silah metal bir kutu içerisinde bulunuyordu ve her şey yolunda giderse bu kutu açılmıyordu. Silah, bir süre sonra da uzay aracı komutanına armağan olarak veriliyordu.

TP-82, 1982 ve 2006 yılları arasındaki tüm Rus uzay görevlerinde taşındı ve UUİ içerisine bile taşınarak Soyuz Taşınabilir Acil Durum Hayatta Kalma Seti içinde tutuldu. Bu sırada NASA astronotları da silah kullanmayı öğrenmekteydi. Lakin 2000’lerin ortasında bu silahın yerini çok daha kompakt olan Makarov 9mm yarı otomatik tabanca aldı.

Ayrıca Bakınız.  Genç odasında olması gereken aksesuarlar

Daha yakın zamanlarda ise, Amerika uzay gazetecisi, Rus ve Çin uzay programları uzmanı James Oberg‘in belirttiğine göre kozmonotlar bu silahtan vazgeçmiş durumdalar. Oberg’in belirttiğine göre, silah hayatta kalma seti içerisinde resmi olarak bulunsa da, her uçuş evvelsinde kozmonotlar bir araya gelerek bir oylama yapıyor ve fırlatma evvelsinde silahı setten çıkartıyorlar.

Kozmonotlar, Uzaya Giderken Neden Silah Taşıyordu?

Bu silahların var olma sebebi ise, Soyuz Taşınabilir Acil Durum Hayatta Kalma Seti’yle başlıyor. Set, yalnızca silah depolamak için bir bahane değildi ve sıcak tutacak giysiler, halat ve benzeri diğer kullanışlı eşyaları içerisinde yer alıyordu. Bu setin amacı, kapsülün planlanandan uzak bir noktaya inmesi durumunda kozmonotların vahşi yaşamda birkaç gün hayatta kalmalarına imkan sağlamaktı. Her ne kadar bu durum günümüzde çok olası olmasa da, anlatılana göre başlardaki kozmonotlardan ve ilk ay yürüyüşünü yapan kişi olan Alexei Leonov, bu setin ortaya çıkmasında mühim bir rol oynadı.

Leonov, geri dönüş aracının bilgisayarında yaşan bir hata ile 965 kilometre uzağa iniş yaparak Ural Dağları’nın ayılarla dolu bir bölgesinde iki gün ve bir gece geçirmek zorunda kalmıştı.

Yani uzay yolcuları, gezegen dışı bir savaş için hazırlık yapmıyorlardı. Lakin geri dönüş sırasında kendilerini düşman yahut tehlikeli bir bölgede bulmaları durumuna karşılık savunma amaçlı silah taşıyorlardı.Cevap bırakın