Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kripto Borsaları Komisyon Oranları 2022

Kripto Borsaları Komisyon Oranları 2022

Kripto para günümüz dünyasının en önemli yatırım araçlarından biri haline geldi bile. Gün geçtikçe yatırımcı sayısı artıyor ve bununla birlikte kripto paraya olan taleple birlikte ekonomik büyüklüğü de yükseliyor. Ülkemizde de hatırı sayılır seviyeye ulaşan kripto para yatırımcısı bulunuyor. Birçok kişi tarafından ilgi duyulan kripto para borsalarına olan bu ilginin en önemli nedeni getirisinin görece diğer yatırım araçlarına göre çok yüksek olması algısı ve devlet otoritesinden bağımsız olması olarak görülüyor. Tabi ki çok sayıda başarı ve kazanç hikayesi olmakla birlikte bu kadar büyük kazançların olduğu bir ortamda çok büyük kayıpların da yaşanması kaçınılmaz. Bu nedenle öncelikle şunu hatırlatalım burada paylaşılan bilgiler kesinlikle YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ve sadece bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır.

Kripto para piyasasında yer almak ve yatırımcı olmaya karar verdiniz. Peki nereden kripto para satın alabilirsiniz. Hangi kripto para borsasını tercih etmeliyim diye kendinize soruyor olabilirsiniz. İlk sorunun yanıtı şu öncelikle bir kripto para satın alabilmek için kripto para alım satımı yapabileceğiniz bir kripto borsasına dahil olmalısınız? Burada karar tamamen yatırımcının kendisine ait ama ülkemizde en çok tercih edilen birkaç kripto borsaları şunlar olarak karşımıza çıkıyor;

  • Binance
  • Paribu
  • Icrypex
  • BtcTürk
  • Coinzo

Yukarıda belirttiğimiz kripto borsalarının dışında çok sayıda kripto borsa bulunmakla birlikte 12.04.2022 tarihi itibariyle Bloomberht web sitesinden alınan veriler kullanılmıştır.

Kripto borsayı belirlediniz ve yatırım yapacaksınız. Peki kripto para borsaları bu hizmeti neyin karşılığında veriyor. İşte tamda burada karşımıza komisyonlar ve bu komisyonları oluşturan unsunlar geliyor.

Ayrıca Bakınız. 

Kripto Borsa Komisyon ve Ücretleri Etkileyen Faktörler

Kripto para borsasında yapılan işlem büyüklüğüne göre bir komisyon oranı ve ücretlendirme gerçekleştirilmektedir. Bu ücret sizin 30 günlük periyodlar içerisinde ne büyüklükte alış ve işlemi gerçekleştirdiğinize bağlı olarak değişiyor.

Ücretlendirmeyi etkileyen bir diğer faktör de piyasa alıcı mı yoksa piyasa yapıcı mı olduğunuz.

  • Eğer piyasa fiyatından bir emir girmişseniz ve bu emir hemen gerçekleşmişse bu piyasa alıcı konumda bulunuyorsunuz anlamına geliyor.
  • Eğer emriniz hemen gerçekleşmez ve emir tahtasında yerini alırsa, piyasa yapıcı konumunda olursunuz.

Komisyon ve ücretlerin yanında kurumların alış ve satış fiyatları arasında uyguladıkları makas aralığı da önemli fakat bunları takip etmesi gerçekten zor. Bütün bunlar göz önüne alındığında kripto para borsalarının uyguladıkları komisyon ve ücretlendirmeler ise şöyle:

Kripto Borsaları Komisyon Oranları

Kripto Borsaları Komisyon Oranları 2022
Kripto Borsaları Komisyon Oranları 2022Cevap bırakın