Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kripto Piyasası Terimleri Fomo Ayı Boğa Sezonu Airdrop ATH Nedir 2022

Kripto Piyasası Terimleri Fomo Ayı Boğa Sezonu Airdrop ATH Nedir 2022

Kripto piyasası günümüz ekonomi dünyasının son dönemde en çok konuşulan konularının başında geliyor. Gelişen teknolojiyle birlikte blokchain teknolojisi ekonomik değişim araçlarını da farklılaştırıyor. Getirisinin büyüklüğü milyonlarca insanı cezbeden kripto piyasasını bu kadar cazip kılan en önemli özellik getirisinin yüksek olması gibi görünse de birçok kişi için aynı zamanda piyasanın otoriteden bağımsız olması ve devletler tarafından takip edilememesi de bu tercihi tetikliyor. Doğal olarak bu getiri riskin de büyümesi anlamına geliyor. Birden çok büyük kazançlar elde edebileceğiniz gibi hiç beklemediğiniz bir anda varınızı yoğunuzu da kaybedebilirsiniz.

Bu nedenle kripto dünyasında yer alacak kişilerin ince eleyip sık dokuması ve ona göre kararını vermesi çok önemli. Peki bir gün sizi de bu dünya içine çekti ve yatırım yapmak istediniz. Sizi nasıl bir dünya bekliyor ve neyle karşılaşacaksınız. Öncelikle şunu ifade etmeliyim belki de daha önce hiç karşılaşmadığınız bir dille karşılaşacak ve o jargona dahil olmaya çalışacaksınız. Biz de bu yazımızda kripto piyasasının dilinden bahsedeceğiz ve FOMO, Ayı Sezonu, Boğa Sezonu, Airdrop, ATH gibi birçok kavramın ne anlama geldiğini sizlerle paylaşacağız. Umarım katkısı olur. Hadi başlayalım.

FOMO (Fear of Missing Out) Nedir
FOMO (Fear of Missing Out) Nedir

FOMO (Fear of Missing Out) Nedir?

kripto endüstrisinde ”kaçırma korkusu” (FOMO) popüler bir ifadedir. FOMO kısaltması ne anlama geliyor? Onu engelleyebilecek miyiz?

Başlangıçta, “kaçırma korkusu” (FOMO) terimi, diğer insanların siz kaçırırken hoş veya benzersiz bir deneyimin tadını çıkardığının farkına varmasından kaynaklanan endişe duygusunu ifade eder. Sosyal medyada son derece yaygın olan bir olgudur, insanların beslemeleri sık sık hayatlarının iyi ve ödüllendirici yönlerini vurgulamakta ve vurgulamakta, izleyicinin kendi deneyimleri ve koşulları hakkında depresyonda veya yetersiz hissetmesine neden olmaktadır.

Kripto para birimi ortamında, FOMO veya “kaçırma korkusu”, bir tüccarın bitcoin veya diğer altcoinlerin fiyatında önemli bir artış gördüklerinde endişe duymasıdır. Bir kripto para biriminin fiyatı büyük ölçüde dalgalandığında, bir tüccar daha erken bir zamanda belirli bir madeni para için uygun bir sinyal gibi görünen bir fiyat hareketi fark edebilir. Fiyat zaten önemli ölçüde yükseldiğinde, satın almak için iyi bir zaman gibi görünüyor. Sonuç olarak, çoğu tüccar paraları daha yüksek bir fiyata satın almak için daha düşük bir fiyata satar.

Kripto Ticaretinde FOMO’nun Üstesinden Nasıl Gelinir?

Mantık ve akıl yürütmeden ziyade eksiklik korkusuna dayalı yatırım yapmak, yatırımcıları ve piyasayı bir bütün olarak aklı değil duyguyu kullanarak yatırım kararları almaya teşvik edebilir. Bu nedenle, daha büyük bir finansal kayıp olasılığı vardır ve varlık daha büyük bir kabarcık yaşayabilir.

Bununla birlikte, FOMO genellikle yatırımcıları karar vermeleri için manipüle etmek için bir pazarlama taktiği olarak kullanılır.

Kaçma korkusunu nasıl atlatırsın? Çoğu zaman, fomo’yu ortadan kaldırmak zor bir görev olabilir. Kripto para birimlerine yatırım yapıp yapmamaya karar vermeden önce, çalışmanızı yürütmek, ticaret kurallarını formüle etmek veya zarar / kar sınırlamaları belirlemek önemlidir.

Her Zaman Kâr Beklemeyin

Tüccarların, çok geç olmadan bir kripto para birimi çoğunluğuna veya yutturmaca trenine atlamak için dürtülerini kontrol edemeyeceklerinden bu kadar korkmaları nadir değildir. Endişenin yükseliş eğilimine erken katılmanızı isteyebileceği durumlar vardır. Bazen, bir kaybı kabul etmek veya gümüş astarı beklemeye devam etmek arasında zor bir seçim yapmaya zorlar.

Ayrıca Bakınız.  Kripto Soğuk Cüzdan Nedir Nasıl Kullanılır - 2022

Adım atma dürtüsünün başınızı belaya soktuğu zamanlar için, her zaman kar elde etmek zorunda olmadığınızı unutmayın. Bir kripto tüccarı olarak, her zaman en son kripto para piyasası trendlerini takip etmeli ve kar ve zararlara dikkat etmelisiniz. Bazen, bir dürtüye veya bir duyguya direnmek, büyük bir talihsizlikten korunmanıza yardımcı olabilir.

Sakin  ve Yavaş Ol

Dijital para dünyasında manipülasyon sık görülen bir durumdur. Balinalar bir kripto para biriminin fiyatını şişirme ve onu atma veya satma gücüne sahiptir. Fiyatlar düştüğünde, değerdeki son artıştan dolayı kaybedeceklerinden endişe edenler kayıplara maruz kalmaktadır.

Genel bir kural olarak: Fomo’nun devralmasına asla izin vermeyin.

Detaylı bilgi için https://en.wikipedia.org/wiki/Fear_of_missing_outt adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ayı Sezonunda Ne Yapılmalı
Ayı Sezonunda Ne Yapılmalı

Ağı ve Boğa Sezonu Piyasası Nedir?

Kripto para birimine, hisse senetlerine, gayrimenkullere veya başka herhangi bir varlığa bakıyor olsanız da, piyasaları genellikle iki yoldan biriyle tanımlarsınız: boğa piyasası veya ayı piyasası olarak. Basitçe söylemek gerekirse, boğa piyasası yükselen bir piyasadır, ayı piyasası ise azalan bir piyasadır. Piyasalar genellikle günlük (hatta anlık) oynaklık yaşadığından, her iki terim de genellikle aşağıdakiler için ayrılmıştır:

Çoğunlukla yukarı veya aşağı doğru daha uzun hareket süreleri

Önemli yukarı veya aşağı yönlü dalgalanmalar (% 20 yaygın olarak kabul edilen rakamdır)

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa piyasası veya boğa koşusu, yatırımcıların çoğunluğunun alım yaptığı, talebin arzdan ağır bastığı, piyasa güveninin yüksek olduğu ve fiyatların yükseldiği bir dönem olarak tanımlanır. Belirli bir pazarda fiyatların hızla yükseldiğini görürseniz, bu, yatırımcıların çoğunluğunun fiyatın daha da artması konusunda iyimser veya “yükseliş” olduğunun bir işareti olabilir ve bir boğa piyasasının başlangıcına baktığınız anlamına gelebilir.

Fiyatların zamanla artacağına inanan yatırımcılar “boğa” olarak biliniyor.” Yatırımcı güveni arttıkça, daha fazla yatırım çekme eğiliminde olan ve fiyatların yükselmeye devam etmesine neden olan olumlu bir geri bildirim döngüsü ortaya çıkıyor.

Belirli bir kripto para biriminin fiyatı, bu varlığa olan kamu güveninden büyük ölçüde etkilendiğinden, bazı yatırımcıların kullandığı bir strateji, yatırımcıların belirli bir pazardaki iyimserliğini belirlemeye çalışmaktır (“piyasa duyarlılığı” olarak bilinen bir önlem).

Boğa Piyasasının Sonunu Gösteren Nedir?

Boğa piyasası sırasında bile yol boyunca dalgalanmalar, düşüşler ve düzeltmeler olacaktır. Kısa vadeli aşağı yönlü hareketleri boğa piyasasının sonu olarak yanlış yorumlamak kolay olabilir. Bu nedenle, daha uzun zaman dilimlerinde fiyat hareketine bakarak, trendin tersine çevrilmesi için olası işaretleri daha geniş bir perspektiften düşünmek önemlidir. (Daha kısa bir zaman dilimine sahip yatırımcılar genellikle “dip satın alma“ hakkında konuşurlar.”)

Tarih, boğa piyasalarının sonsuza dek sürmediğini ve bir noktada yatırımcı güveninin azalmaya başlayacağını göstermiştir – bu, olumsuz mevzuat gibi kötü haberlerden COVID-19 pandemisi gibi öngörülemeyen koşullara kadar her şey tarafından tetiklenebilir. Keskin bir aşağı yönlü fiyat hareketi, giderek daha fazla yatırımcının fiyatların düşmeye devam edeceğine inandığı ve daha fazla zararı önlemek için satış yaparken aşağı yönlü bir sarmalın oluşmasına neden olan bir ayı piyasasına başlayabilir.

Kripto Ayı Sezonunda Yapılacak 4 Hamle
Kripto Ayı Sezonunda Yapılacak 4 Hamle

Ayı Piyasası Sezonu Nedir?

Ayı piyasaları arzın talepten fazla olduğu, güvenin düşük olduğu ve fiyatların düştüğü bir dönem olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle, fiyatların düşmeye devam edeceğine inanan kötümser yatırımcılar “ayılar” olarak adlandırılıyor.” Ayı piyasalarında işlem yapmak zor olabilir — özellikle deneyimsiz tüccarlar için.

Toparlanma genellikle ekonomik büyüme, yatırımcı psikolojisi ve dünya haberleri veya olayları gibi birçok dış etkenden etkilenebilecek yavaş ve öngörülemeyen bir süreç olduğundan, ayı piyasasının ne zaman bitebileceğini ve en düşük fiyata ne zaman ulaşıldığını tahmin etmek çok zordur.

Ayrıca Bakınız.  Sigorta Nedir, Ne İşe Yarar, Çeşitleri, Araba, Ev, Seyahat, Çiftçi, Mortgage - 2021

Ama aynı zamanda fırsatlar da sunabilirler. Sonuçta, yatırım stratejiniz daha uzun vadeli ise, bir ayı piyasası sırasında satın alma, döngü kendi kendine tersine döndüğünde karşılığını verebilir. Daha kısa vadeli stratejilere sahip yatırımcılar da geçici fiyat artışları veya düzeltmeleri için uyanık olabilirler. Ve daha gelişmiş yatırımcılar için, kısa satış gibi stratejiler vardır, bu da bir varlığın fiyatta düşeceğine bahse girmenin bir yoludur. Birçok kripto yatırımcısının kullandığı bir diğer strateji, varlığın yükselip düşmediğine bakılmaksızın, her hafta veya ayda belirli bir miktarda para (50 $) yatırdığınız dolar maliyet ortalamasıdır. Bu, riskinizi dağıtır ve hem boğa hem de ayı piyasaları aracılığıyla yatırım yapmanızı sağlar.

“Boğa” ve “Ayı” Terimleri Nereden Geldi?

Birçok finansal terim gibi, kökenleri de net değildir. Ayı pençeleri ile aşağı doğru kaydırma yaparken ama çoğu insanın elde ettikleri Her hayvan boğa boynuzları yukarı doğru itme saldırıları: yoldan inanıyoruz. Elbette, terimlerin kökeni etrafında uzun bir teori ve kanıt tarihi vardır. Merak ediyorsanız, bu Merriam-Webster açıklaması başlamak için iyi bir yer.

Airdrops Nedir
Airdrops Nedir

Airdrops Nedir?

Yeni ve mevcut platformlarla sık sık etkileşime giren kripto kullanıcıları muhtemelen bir aşamada bir airdrop alacaklar. Airdrop’lar, daha geniş bir pazarlama girişiminin bir parçası olarak topluluk üyelerine ücretsiz token gönderen blockchain tabanlı projeleri ve geliştiricileri içerir.
Ana fikir, yeni basılmış tokenleri yüzlerce veya binlerce farklı cüzdan adresine göndermek ve alıcıların, yalnızca ücretsiz coinleri başka bir şeye nasıl nakde çevireceklerini öğrenmek olsa bile, ilgili projeyle etkileşime girme eğiliminde olmalarını ummaktır.
Bu konsept, bölgedeki yeni bir mağazayı ziyaret etmenizi teşvik etmek için posta kutunuzda ücretsiz bir indirim kartı bulmaya benzer. Bununla birlikte, bir kripto airdrop ağırlıklı olarak alıcının para harcamasını sağlamakla ilgili değil, yeni projeler ve hizmetler için farkındalık yaratmakla ilgilidir.

Çoğu durumda, belirli bir görevi tamamlama karşılığında kullanıcılara bir kripto airdrop verilir. Bu görevler genellikle aşağıdaki gibi şeyleri içerir:

 • Sosyal medyadaki bir hesabı takip etmek.
 • Paylaşım veya görevlerinden biri, hashtags dahil retweeting.
 • Bir işlem gönderme veya alma (belirli bir kripto platformu veya cüzdan kullanarak).
 • Bir hesap oluşturun ve güncellemeleri almak için kaydolun.

Aşağıda vurgulayacağımız gibi, hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan kullanıcılara bir kripto airdropunun verilebileceği durumlar da vardır.

Kripto airdropları neden var?

Bir kripto airdrop’u organize etmenin temel nedeni, bir blockchain başlangıcını, projesini veya hizmetini tanıtmaktır. Kullanıcılar simgeleri yayımlayarak, takım projesi bootstrap ve bir gün toplum arasında belirteçleri adil bir dağıtım sağlamak. Ayrıca, bu belirteçlerin alıcıları farkındalığı artırmak ve belirteç borsada işlem görmeye başladığında projenin daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olmak için teşvik edilir. Belirteç çevreleyen daha fazla ilgi, daha büyük olasılıkla fiyat yükselecek.

Airdroplar genellikle bir projenin web sitesinde, kripto para birimi forumlarında ve sosyal medyada lansmanı teşvik ederek çekiş kazanırlar. Bu kampanyalar, finansal bir teşvik yoluyla platforma daha fazla kişi getirmek için tasarlandığından, e-postanızda indirim koduyla birlikte bir HelloFresh kuponu almaktan farklı değildir.
Meşru kripto airdropları asla kullanıcılardan herhangi bir yatırım yapmalarını istemeyecektir. Bunun yerine, jetonlarını vermeden önce dış finansmanı takip eden rakipler arasında öne çıkmanın bir yoludur.

Kripto airdropları nasıl çalışır ve güvenlidirler?

Bir kripto airdropu gerçekleştirmenin birden çok yolu vardır:

 • Kullanıcıların daha sonraki bir tarihte airdrop’u almaya hak kazanmaları için bir veya birden fazla küçük sosyal görevi tamamlamalarını sağlayın.
 • Tokenler, airdrop’un gerçekleşeceği blok zincirindeki belirli bir varlığın veya bakiyenin sahiplerine otomatik olarak dağıtın. (Örneğin, 0.01 eter veya daha yüksek bir bakiyeye sahip her adres airdrop’u alır.)
 • Önceki bir tarihte bir blockchain anlık görüntüsü almak ve kullanıcıların airdrop belirteçlerini projenin web sitesinden akıllı bir sözleşme yoluyla talep etmelerine izin vermek.
 • Bununla birlikte, popülerliklerine rağmen, kripto airdropları her zaman göründüğü kadar risksiz değildir.
Ayrıca Bakınız.  Fan Token Nedir? Neye Göre Artar? Nasıl Alınır ve Analizi - 2021

Alıcılar cüzdanlarında “ücretsiz para” aldıklarından, pompalama ve boşaltma planlarından başka bir şey olmayan airdroplar olacaktır. Daha spesifik olarak, içerik oluşturucu bir belirteç yayınlar ve bir borsada listelenmesi için onu çevreleyen yeterli yutturmaca olacağını umuyor. Belirteçleri ticaret başlar, yaratıcı simgeleri büyük bölümünü kendi satıyor, fiyat kırarak.

Diğer bir potansiyel saldırı vektörü, toz alma saldırısı olarak adlandırılır. Bugün masum bir kullanıcı için kendi gizlilik aşındırmaya cryptocurrency küçük bir miktar göndereceğiz. Saldırgan daha sonra, cüzdanı işleten kişiyi veya şirketi anonimleştirmek için dağıtılan cüzdan belirteçlerinin işlem etkinliğini izleyecektir.

Son olarak, airdrop’lar ABD İç Gelir Servisi tarafından gelir olarak kabul edildiğinden, bir miktar “ücretsiz jeton” aldığınızda, airdrop’u ilk etapta isteyip istemediğinize bakılmaksızın, aslında vergi ödemeniz gerekeceği anlamına gelir.

Kripto airdrops örnekleri

Kripto para birimi endüstrisi son zamanlarda kullanıcıları şaşırtan birkaç kripto airdrop gördü.

Opendao’nun airdrop of SOS tokenleri, OpenSea NFT marketplace’te daha önce işlem yapmış olan tüm silinemez token (NFT) yaratıcılarını, koleksiyonlarını ve meraklılarını ödüllendirdi. Alıcıların, belirteci web sitesinden el ile talep etmekten başka herhangi bir görevi tamamlamaları gerekmedi. Airdrop, Opendao’nun Twitter’ını 60.000’in üzerine çıkarmasına yardımcı oldu ve 120.000’den fazla adres belirteci talep etti.

Benzer bir girişim, Ethereum blok zincirinde GAZ belirtecini veren Gas Dao’dan geldi. Ethereum’da 1.559 $ veya daha fazla gaz ücreti ödeyen herkes, web sitesi üzerinden talep edilebilecek belirteçlerle airdrop’a hak kazandı. Airdrop’u 57.000’den fazla adres talep etti. GAS token, Ethereum ağının aktif kullanıcılarının sesi olmayı hedefleyen Gas dao’da oy hakkı sağlıyor.

Üçüncü örnek, LooksRare ekibi tarafından düzenlenen LOOKS airdrop’tur. 16 Haziran 2021 ve Aralık ayları arasında Opensea’da işlem hacminde 3’ten fazla eter bulunan kullanıcılar. 16, 2021, LooksRare pazarında satılık bir nft’yi listeledikten sonra LOOKS belirteçleri almaya hak kazandı. LOOKS belirtecine sahip olan kullanıcılar LooksRare platformu tarafından oluşturulan işlem ücretlerinden pay alırlar. Ayrıca, kullanıcılar daha fazla jeton kazanmak için görünümlere bahis oynayabilir.

Bir kripto airdropuna nasıl hak kazanabilirsiniz?

Bir kripto airdrop öncelikle tanıtım ve pazarlama çabaları için tasarlandığından, gelecekteki etkinliklere uygun olduğunuzdan emin olmak zor olabilir. Her airdrop’un uygunluğu değerlendirmek için bireysel gereksinimleri vardır, ancak bunların çoğunu bulmak kolaydır. Bir blockchain anlık görüntüsünü içeren bir airdrop genellikle gerçeklerden sonra iletilir ve bu da kalifikasyonu zorlaştırır. Ancak, keşfedilecek başka seçenekler de var:

 • Özel crypto airdrop web sitelerini bulun (genellikle e-posta yoluyla bir bildirim alırsınız) – düzenli olarak satın aldığınız bir mağazadan promosyonlara kaydolmaya benzer.
 • #Airdrop hashtag’i için sosyal medyayı kontrol edin ve yeni bir şey olup olmadığını görün.
 • Farklı cryptocurrency hizmet, ürün, platform ve blockchains aktif bir kullanıcı olmak.
 • Son ya da yaklaşan bir havadan söz cryptocurrency ile ilgili forumlar ve haber portalları keşfedin.

Kripto airdrop’ları almak için temel gereksinim, bakiyesi olan bir kripto para birimi cüzdanına sahip olmaktır. Bir cüzdan adresi olmadan bir airdrop alamaz veya talep edemez. Bir değişim adresi kullanmak uygundur ancak airdroplar için uygun değildir. Bunun yerine, kullanıcılar fonlarını depolamak için kullanabilecekleri çeşitli kripto para birimi cüzdan çözümlerine bakmalıdır. MetaMask, kullanılacak en popüler cüzdanlardan biridir.

Kripto para birimi, dijital varlıklar ve paranın geleceği ile ilgili haber ve bilgilerde lider olan CoinDesk, en yüksek gazetecilik standartları için çaba gösteren ve katı bir dizi editoryal politikaya uyan bir medya kuruluşudur. CoinDesk, kripto para birimlerine ve blockchain girişimlerine yatırım yapan Digital Currency Group’un bağımsız bir işletme yan kuruluşudur. Tazminatlarının bir parçası olarak, editoryal çalışanlar da dahil olmak üzere bazı CoinDesk çalışanları, DCG özkaynaklarına, çok yıllı bir süre boyunca geçerli olan hisse takdir hakları şeklinde maruz kalabilirler. CoinDesk gazetecilerinin dcg’de doğrudan hisse senedi satın almasına izin verilmiyor.Cevap bırakın