Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Küçük İşletmenizi Sosyal Medya Kullanarak Nasıl Büyütebilirsiniz 2021-2022

Küçük İşletmenizi Sosyal Medya Kullanarak Nasıl Büyütebilirsiniz 2021-2022

Küçük işletme sahipleri için en büyük sorunlardan birisi büyük işletmelerle rekabet edecek ekonomik güce ve networke sahip olmamasıdır. Her geçen gün de bu iki grup arasındaki ekonomik uçurum açılmaya ve neredeyse küçük işletmeler için hiç yaşam hakkı sunulmayacak bir dünyaya doğru evrilmeye devam ediyoruz. Hal böyle olunca da küçük işletmeler ekonomik etkinliklerini sürdürebilmek ve rekabet edebilmek için alternatif arayışlar içerisine giriyor. Buradan beklentileri ise düşük bütçelerle mümkün olan en iyi rekabeti gerçekleştirebilmek ve sonucunda ürettikleri hizmet yada mal ise bunun satışını belirli bir kar oranıyla satabilmek. Bu yazımızda küçük işletme sahiplerinin sosyal medya kullanarak nasıl işletmelerini nasıl büyütebileceklerinden bahsedeceğiz. Umarım bu kadar karmaşık ve zorlu bir dünyada küçük işletmelere ufakta olsa nefes alabilecek bir katkı sağlamış oluruz. Hepinize iyi okumalar.

Küçük İşletmenizi Sosyal Medya Kullanarak Nasıl Büyütebilirsiniz 2021-2022
Küçük İşletmenizi Sosyal Medya Kullanarak Nasıl Büyütebilirsiniz 2021-2022

İşinizi büyütmenin yollarını arayan küçük bir işletme sahibi misiniz? İşletmenize daha fazla potansiyel müşteri çekmek mi istiyorsunuz, yoksa Sosyal Medya Pazarlaması konusunda bir şeyler duydunuz ama nasıl kullanacağınızı bilmiyor musunuz? İşte bu yazı sizin büyük oranda beklentilerinizi karşılayacak.

Küçük bir işletme sahibi olarak pek çok zorlukla karşı karşıyasınız – sınırlı sermaye, az sayıda çalışanı ve çok kısa sürede yapmanız gereken çok şeyiniz var. Peki, pazarlama ve reklama büyük yatırımlar yapmadan küçük işletmenizi nasıl genişletirsiniz?

Ayrıca Bakınız.  Yaban Mersini Türkiye'de Nerede Yetişir?

Küçük işletmenizi büyütmek yada evde bir ev kadını olarak ürün alıp satmak için teknoloji kullanabilirsiniz. Web 2.0, küçük işletmenizi büyütmek ve tanıtmak için sizlere yardımcı olacak çok sayıda araç ve teknik sağlar.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya, insanların çevrimiçi olarak konuştuğu, etkileşim kurduğu, paylaştığı, ağ oluşturduğu ve yer imi koyduğu bir çevrimiçi medya sınıflandırmasıdır. örnek Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, GooglePlus ve MySpace’i içerir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir
Sosyal Medya Pazarlaması Nedir

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması her geçen gün daha fazlasını kullanıyor ve daha geniş bir kitleye ulaşıyor. Küçük işletme sahibi birisi olarak yeni bir alıcı kitlesine ulaşmak ve yan ürün yaratmak için instagram, twitter, facebook, linkedin, tik-tok, YouTube vb. alanları kullanarak ürünlerinizi ve sunduğunuz hizmeti pazarlamak ve hedef kitleye ulaştırmak olarak tanımlanabilir.

Sosyal medya pazarlaması çok yönlü ve çok farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun için platformların sunduğu ücretli reklam ağlarını kullanabileceğiniz gibi daha sınırlı ama etkisi ve fiyat performans açısından değerlendirdiğinizde daha fazla fayda elde edebileceğiniz reklam biçimlerini kullanabilirsiniz. Örneğin fenomen bir kişiye belirli bir ücret karşılığında ürün yada hizmetinizi tanıtmasını isteyebilirsiniz. Kendi sosyal medya hesaplarınızı oluşturup gönderilerinizle geniş bir kitleye ulaşabilir, onların ilgisini çekebilir ve sizi takip etmelerini sağlayarak istediğiniz satış prosedürünün içerisine sokabilirsiniz. Gündemi takip ederek gündem üzerinden gönderilerinizi etiketleyerek görünür olabilir ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Durum mesajlarını kullanabilir ve çok sayıda kişinin sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz.

En beğenilen Sosyal Medya Kanalları hangileri?

Araştırmalar, Facebook ve Twitter’ın YouTube ve LinkedIn, GooglePlus tarafından yakından takip edilen en popüler sosyal medya kanalları olduğunu gösteriyor.

Neden Sosyal Medya Pazarlaması?

Bu tür bir Pazarlamanın size göre olmadığını düşünüyorsanız, bir kez daha düşünmenizde fayda var. Çünkü sosyal medyanın belki de hiç hayal edemeyeceğiniz kadar büyük ve etkili bir pazar gücü var. Sadece yapmanız gereken bu alanı nasıl kullanacağınızı bilmek.

Ayrıca Bakınız.  Yıllar süresince taşıdığınız yüklerden QEPR yöntemi ile kurtulun!

İşte işletmeniz için Sosyal Medyayı kullanmayı değerlendirmeniz için bazı nedenler.

İşletmenizin Sınırlarını Geliştirin:

Küçük işletme sahibi olarak, potansiyel müşterileri işinize yönlendirmek için büyük ölçüde ağ pazarlamasına güvenirsiniz – bu da insanlarla etkileşiminize dayanır. Sosyal Medya‘nın ne olduğuna dair temel görüş bu! Ancak Sosyal Medya, milyonlarca insanla etkileşim kurmak için neredeyse sınırsız fırsatlar sunuyor! Bu ilginç pazarlama biçimiyle, işletmeniz yerelle sınırlı olan potansiyel müşteri hedefini ulusal ve hatta uluslararası bir alana ulaştırabilir.

Neredeyse Sıfır Maliyet

Diğer pazarlama medyaları fahiş olsa da, bu tür pazarlama nispeten ücretsizdir veya ihmal edilebilir finansal yatırım gerektirir. İletişiminizi aktarmanın harika bir düşük maliyetli yolu.

İnternetteki Varlığınızı Daha Görünür Kılın, İyileştirin

Popüler sosyal medya platformlarında olmak web yönünüzü güçlendirir. Facebook veya Twitter’da insanlar sizin hakkınızda ne kadar çok konuşursa, işletmenizin Google, Yahoo! veya Bing gibi ilgili web aramalarında bulunma şansı o kadar özel olur.

Viral olun:

Bu tür pazarlama, size pazarlamanızla viral olma fırsatı sunar. Bunun hakkında düşün. YouTube’da işletmenizle ilgili bir video hazırlıyorsunuz. 10 kişi beğendi ve beş kişi bunu arkadaşlarıyla paylaştı, onlar da 20 kişiyle daha ölçtüler. Bu, “viral pazarlama” olarak bilinir ve yönlendirme neslinizi artırmak için çok etkili bir yöntem olabilir.

Sosyal Medya “oyun planı” nedir ve neden bir planınız olsun ki?

Sosyal medya oyun planı, sosyal medya pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek küçük basit adımlardan oluşan bir prosedürdür. Sosyal medya tiyatrosu çok büyük ve oyunu kurallarına göre oynamazsanız içinde kaybolabilirsiniz. Çok fazla rekabet var ve kalabalığın arasından sıyrılmak ve fark edilmek istiyorsanız net bir planınız olmalı.

Sosyal Medyada Büyümenin En İdeal Yöntemi Nedir?

İşletmeniz için tipik bir oyun planı bu dört adımdan oluşmalıdır.

  • Ağınızı oluşturun
  • Görünüşünü uygun bir biçime sokun
  • Kişileri sosyal medya hesaplarınıza katılmaya devam edin
  • İzleyin
Ayrıca Bakınız.  YKS Sınav Günlerinde Maske Dağıtacak

Adım 1 – Ağınızı oluşturun: İlk serseri, hedef izleyici parçanıza düştüğünü düşündüğünüz kullanıcıları aramak ve ağınıza eklemektir. Ağınıza kullanıcı eklemek için dua ederken, bu tür isteklere kişiselleştirilmiş bir mesajla refakat etmek her zaman daha iyidir. Ayrıca, iş alanınızla ilgili grupları arayabilir ve bunlara katılabilirsiniz. Örneğin, Sağlık içecekleri ve diğer sağlıkla ilgili ürünler satan bir işletmeyseniz, beslenme, diyet veya sağlık gibi konuların tartışıldığı gruplara katılabilirsiniz. Bu tür gruplar, sunduğunuz ürünler için size izleyici sağlar. neyse, bir gruptayken DEĞER EKLEMEYİ unutmayın. Cevaplamanız gereken soruları cevaplayın, tartışmalarda aktif olarak işbirliği yapın, ince olun ve mallarınızı kavgacı “zorlamayın”.

Adım 2-yayın: Bir sonraki adım, Sosyal Medya varlığınızı ilan etmektir. Bunu, web sitenize, e-posta imza satırınıza veya varsa bülteninize sosyal medya sayfalarınıza bağlantılar ekleyerek yapabilirsiniz. İş beyanınızla oradasınız!

Adım 3. Adım Bağlantıda kalın: Üçüncü adım, hayranlarınızla ve grup üyelerinizle bağlantıda kalmaktır. Sosyal medya pazarlama yaratıcılığını başlatmak kolaydır, ancak sürdürülmesi çaba gerektirir. Ve birçok ağ kurma girişimi gibi, sonuçlar genellikle hızlı değildir. Yetki al

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri

 Cevap bırakın