Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kulakta Keloid nedir? Tedavisi

Erzincan’da yaşayan Yağmur’un (17) kulaklarında, hala 7 yaşındayken taktiği küpelerin alerji yapması sonucu yaralar oluştu. Doktorların keloid teşhisi koyduğu, 10 yıldır tedavi gören Yağmur’un babası nasıl tedavi edileceği hakkında destek beklediklerini açıkladı. Bu haberle yeniden gündeme gelen keloid hastalığı hakkında birbirinden çok soru da gündeme geldi. Peki Keloid nedir ve belirtileri nelerdir? işte problemin cevabı:

Erzincan merkezde oturan Yıldız ailesinin 4 çocuğundan Yağmur’un kulaklarında, 7 yaşındayken taktiği küpelerin alerji yapmasıyla yaralar oluşmaya başladı. Kulak yaraları iyileşmezken, ailesi, Yağmur’u 10 yıl süresince hastane hastane dolaştırdı. Kulağındaki yaraların ağrısına dayanamadığını söyleyen Yağmur Yıldız, “Okulumdan geri kaldım, derslerime çalışamıyorum. Herkesin bakışırından rahatsız oluyorum. Doktorlar keloid hastalığı diyor. Gün geçtikçe kulaklarımdaki yaralar büyüyor. Çaresi bulunmazsa kulaklarım kapanacak, duymayacağım. Kanama yaptığı için günlük üstümü değişmek zorunda kalıyorum. Dışarı çıktığım zaman saçlarımla kapatıyorum. Lütfen bana yardım edin” diye konuştu.

‘HER GÜN KANLI YASTIĞINI YIKIYORUM’

Anne Perişan Yıldız ise kızının nasıl tedavi edileceği için ellerinden geleni yaptıklarını lakin sonuç alamadıklarını vurgulayarak, “Her gün kanlı yastığını yıkıyorum. Kızımın bağırmasını, ağlamasını dinliyorum. Geceleri sabaha kadar yatamıyor. Ankara’ya götürdük, Erzurum’a götürdük, Trabzon’a götürdük; hiçbir yerde çaresini bulamadık. İstanbul’da nasıl tedavi edileceği var, dediler, oraveya götürmeye gücümüz yok. Kızımın nasıl tedavi edileceğine yardım eli uzatılmasını istiyorum” dedi.

PEKİ KELOİD NEDİR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Keloid deri yaraları, iltihap, sivilce, cerrahi kesikler, aşı yapılan bölgeler, yanıklar, suçiçeği, böcek sokması gibi deri deformasyonlarından sonra derinin iyileşme sürecinin kontrolsüz olarak devam etmesi halinde ortaya çıkar. Yara iyileşmesi tamamlandığında hücre üretimi dururken, keloidlerde hücre üretimi devam eder. Bu da o bölgede fazla doku birikmesine neden olur.

Keloid cilt üstünde kızarık, şişkin ve kötü bir görüntü oluşturduğundan estetik açıdan kişiyi rahatsız eder. Yer aldığı bölgeye ve dokunun durumuna bağlı olarak insana farklı tedavi metotları uygulanabilir. Keloid nasıl tedavi edileceğinde Fraksiyonel lazer tedavileri, keloid içine uygulanan kortizon tedavileri ile başarı sağlanabilir.

Ayrıca Bakınız.  Meme Büyütme Ameliyatı | Göğüs Büyütme Ameliyatı

KELOİD NASIL ORTAYA ÇIKAR VE KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Cerrahi işlem sonrası yaranın mikrop kapması, çok sert dikişlerin atılması ve yara içinde yabancı cisim kalması gibi durumlar keloid meydana gelişinin sebebi olabilir. Lakin hiçbir sebep yokken yalnızca genetik yatkınlığa bağlı olarak ufak bir travma daha sonra dahi kendiliğinden gelişebilir. Yaralı bölge dokusunun iyileşmesinden sonra, ortalama birkaç ay sonrası gözle görülür bir biçimde ortaya çıkabilir.

Keloid, özellikle yara iyileşmesinin uzun devam ettiği iltihaplanma, yabancı cisim, yanık gibi durumlarda, cildin gergin olduğu bölgelerde görülür ve bazı ailelerde genetik olarak daha sık görülür. En sık 10-30 yaşları arasında görülür. 10 yaş öncesi ve 30 yaş daha sonra nadiren gözlenir. Esmer bireylerde ve siyahilerde keloid olma durumu çok daha yüksektir.

KELOİD NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kortizonlu keloid kremleri, retinoid kremler, imuquimod, silikon içeren kremler ve örtüler ile keloid tedavi edilebilir.

Cerrahi Müdahale: Çok gerekmedikçe cerrahi tedavi önerilmez. Çünkü keloid, cerrahi müdahalelerden sonra %50-100 oranında tekrar edebilir. Uygulama sonrası silikon örtü ve jeller kullanılarak keloid oluşumu %80 oranında engellenebilir.

Piercing keloid nedir,

Kulakta keloid nedir,

Sezaryen keloid nedir,

Keloid lazer tedavisi,

Sezeryan keloid nedir,

Keloid tedavisi 2020,

Keloid bitkisel tedavi,

Keloid tedavisi Saraçoğlu,Cevap bırakın