Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kunut Duaları Arapça Okunuşu Anlamı Fazileti Tefsiri 2021-2022

Kunut Duaları Arapça Okunuşu Anlamı Fazileti Tefsiri 2021-2022

Dua etmek belki de insanın hayattaki en büyük şansı. Alemlerin Rabbi Yüce Allah’a (C.C.) insanın yönelmesi ve O’na dünyevi ve uhrevi isteklerini arz etmesidir. Dua eden kişi Allah’a (C.C.) halini arz eder. Kul olarak aciz olan bizler Yüce Mevla’ya dua ile içerisinde bulunduğumuz durumu arz ederiz. O’na niyaz ederiz. İnanan insan dua ile Allah (C.C.) ile irtibattadır. Bizlere şah damarımızdan daha yakın olan Allah-ü Teala her şeye muktedirdir. Bu nedenle aciz olan biz kullar Allah’a dua ederiz. O’na şükrederiz. Yaşantımızın her anında da dua etmeliyiz. Bu nedenle de dua etmek bizler için çok büyük bir imkandır. Bu yazımızda ise kunut dualarının arapça okunuşu anlamı fazileti ve tefsirini sizlerle paylaşacağız.

Kunut duaları bazılarımız için ezberlemesi en zor duaların başında geliyor. Vitir namazında okunan bu duaların fazileti ise yazımızda.

Biz bu web sitesinde İslâmi konulara ilişkin yanıtlar verirken ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nı referans kaynak olarak kullanmayı tercih ediyoruz. Özellikle çok fazla hurafenin konuşulduğu ve bilgi kirliliğinin yer aldığı internette denizde bir damla misali katkıda bulunma çabasındayız.

Kunut Duaları Arapça Okunuşu Anlamı Fazileti Tefsiri

1.Allâhumme innâ nesteînuke ve nestağfiruke ve nestehdik. Ve nu’minu bike ve netûbu ileyk. Ve netevekkelu aleyke ve nusni aleykel-hayra kullehu neşkuruke ve lâ nekfuruke ve nahleu ve netruku men yefcuruk.

Kunut Duaları 1
Kunut Duaları 1

2.Allâhumme iyyâke na’budu ve leke nusalli ve nescudu ve ileyke nes’a ve nahfidu nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilkuffâri mulhık.

Ayrıca Bakınız.  En Tesirli Sevdiğine Kavuşma Duası
Kunut Duaları 2
Kunut Duaları 2

KUNUT DUALARI

اَللَّهُمَّ إِنَّا نَسْتَعِينُكَ وَ نَسْتَغْفِرُكَ وَ نَسْتَهْدِيكَ ﴿﴾ وَ نُؤْمِنُ بِكَ وَ نَتُوبُ اِلَيْكَ ﴿﴾ وَ نَتَوَكَّلُ عَلَيْكَ وَنُثْنِى عَلَيْك اْلخَيْرَ كُلَّهُ نَشْكُرُكَ وَ لاَ نَكْفُرُكَ ﴿﴾ وَ نَخْلَعُ وَ نَتْرُكُ مَنْ يَفْجُرُكَ

اَللَّهُمَّ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ لَكَ نُصَلِّى وَ نَسْجُدُ ﴿﴾ وَ اِلَيْكَ نَسعْىَ وَ نَحْفِدُ ﴿﴾ نَرْجُو رَحْمَتَكَ وَ نَخْشَى عَذَابَك ﴿﴾ اِنَّ عَذَابَكَ بِاْلكُفَّارِ مُلْحِقٌ
Anlamı: Allah’ım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tövbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile öğeriz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve sana karşı geleni bırakırız.
Allah’ım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kâfirlere ve inançsızlara ulaşır.

Kunut Dualarını Bilmeyen Kişi Vitir Namazında Ne Yapmalı Hangi Duaları Okumalıdır

Hanefîlere göre, vitir namazının üçüncü rekâtında kunût yapmak vaciptir. Kunûtta tekbir alınır ve kunut duaları olarak bilinen “Allahümme innâ neste’înuke” ve “Allahümme iyyâke na’büdü” duaları okunur (İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, III, 245; Tahâvî, Şerhu me‘âni’l-âsâr, I, 249; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 442). Bu duaları bilmeyen kimse ezberlemeye gayret eder; ancak ezberleyinceye kadar “Rabbenâ âtinâ” duasını okur veya üç defa “Allahümmeğfir lî” demekle yetinir.
Şâfiî ve Mâlikîlere göre ise, sabah namazının ikinci rekâtında, rükûdan sonra kunût yapılır. Sabah namazında kunût yapmak Şâfiîlere göre sünnet, Mâlikîlere göre ise müstehaptır. Şâfiî veya Mâlikî mezhebine mensup imamın arkasında sabah namazı kılan Hanefî bir kimse, dilerse kunût duasına katılır, dilerse sessizce bekler (Merğînânî, el-Hidâye, II, 32,33).

Ayrıca Bakınız.  24 Saatte Kocayı Eşi Karıyı Geri Getirme Duası

Kunut Dualarını Ezberlemek İçin Video

Kunut dualarını bazılarımız okuyarak bazılarım ise dinleyerek ve bir videoyu takip ederek ezberlemek isteyebilir. Bu nedenle aşağıdaki videoyu sizlerle paylaştık. İnşallah ezberlemenize katkı sağlar.

Diyanet İşleri Başkanlığının web sitesine ulaşmak için https://namaz.diyanet.gov.tr/namaz/#sureler-dualar.html adresini ziyaret edebilirsiniz.Cevap bırakın