Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kuran’a göre bebek ne kadar emzirilmeli

Çiçeği burnunda taze annelerin doğum Daha sonraki emzirme süreci ile ilgili dinimize göre bilmeleri gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu önemli noktalardan birisi de Kuranda bildirilen emzirme zamanıdir. Emziren annelerin bebeklerini sütten kesmesi için ne kadar zaman geçmeli? İslama göre emzirme nasıl olmalı, 2 yaşından sonra emzirmek caiz mi? Sütten kesmek için dua…

Bir bebeğin dünyaya geldikten sonra annesi ile arasında oluşan özel bağda, güven duygusunun tamamlanması için ten tene temas çok mühimdir. 9 ay süresince anne rahminde yaşayan bebeğin doğumla birlikte bir anda kendisini dış dünya çapında bulması, dünyaya adapte olma hakkında birtakım zorlukları birlikteinde getirebilir. Bu zorluklar karşısında en çok ihtiyaç duyacağı kimsenin kuşkusuz ki annesi olacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Kokusu, dokunuşu, sesi, şefkati ve merhameti ile kısacası her şeyiyle bebeğinde güven bağı sağlamak isteyen annelerin süt vesilesi ile emzirmesi oldukça önem taşımaktadır. Bebeklerde emzirme dönemi ile ilgili şuana dek duyduğumuz en temel bilgilerden biri ise sıhhatli gelişim için bebeğin en az 2 yıl anne sütü alarak emzirilmesidir. Bebeğin ilk altı ayda ihtiyaç duyacağı tüm besin maddelerini anne sütünden alacağı düşünüldüğünde, Allah’ın vermiş olduğu anne sütü mucizesinin ne denli hayati bir önem taşıdığını idrak edebiliriz. Bebeğin beslenmesinde önemli rol oynayan anne sütü vitamin, mineral, protein ve kalsiyum gibi besin değerlerini bir arada buluşturan en faydalı besinlerdendir. Doğru emzirme teknikleri ile gerçekleştirilen beslenme işleminde bebeğin karnı doyacağı gibi zayıf olan bağışıklık sistemi kuvvetlenerek sağlığı korunmuş olacaktır. Bebek için bu kadar önemli olan anne sütü alma zamanınde uzman kişiler en az 2 yılı öneriyor iken, peki dinimiz emzirme zamanı olarak ne hükmü veriyor? Her annenin bilmesi gereken Kuranda emzirme zamanı ve anne sütü ayetleri…

Ayrıca Bakınız.  Probiyotiklerin Vajinal Sağlığa Faydaları

KURANDA BEBEK EMZİRME SÜRESİ NEDİR? DİNİMİZDE BEBEK NE ZAMAN SÜTTEN KESİLMELİ? BEBEKLERDE EMZİRME AYETLERİ

Bebeğinin sıhhatli gelişimi ve beslenmesi için emzirme zamanı olarak 2 yılı tespit eden annelerin, emzirme işlemini 2 yıldan fazla uzatması dinimizce caiz değildir. Bunun yanı sıra Allah (c.c) Kuran-ı Kerim’in Bakara Suresinde şöyle buyurmaktadır: ”Emzirmeyi tamamlamak isteyen(babalar) için, anneler, çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Onların (annelerin), yiyeceği ve giyeceği ‘maruf'(örfe uygun) olarak, çocuğun babasına aittir. Bir kimseye, gücünün yeteceği haricinde, bir sorumluluk yoktur. Ne anne, doğurduğu, ne de baba, çocuğu sebebiyle zarara uğramasın. Varis üzerine de, bunun benzeri bir durum (söz konusudur). Şayet (anne ve baba), aralarında istişare ederek, (çocuğu, iki yıldan evvel) sütten kesmek isterlerse, ikisi için de bir sakınca yoktur. Yine, şayet çocuğunuzu, süt anneye emzirtmek isterseniz, ‘maruf'(örfe uygun) ücretini ödediğiniz takdirde, bir sakınca yoktur. Allah’tan korkup-sakının ve bilin ki, muhakkak Allah, yaptıklarınızı görendir.”

İster evli ister boşanmış olunsun anneler bebeklerini tam iki yıl süresince emzirebilir, gelişimleri bu sebeple da emzirilmeleri tavsiye edilmiştir. Dinimizin süt emme dönemindeki bebekler hakkındaki bu hükmü, emzirmeyi tamamlamak isteyen anneler içindir. 2 yıl emzirme zorunluluğu gibi bir hüküm yoktur, ayet-i kerimede görüldüğü gibi dileyen emzirme zamanıni daha aza indirebilir. Annenin temel ihtiyaçları başta olmak üzere yiyecek ve elbiselerin ücretleri de babaya tabiidir. Babanın üzerine vacip olan bu durum Tabiki olanakların, gücün yettiği yere kadardır. Çünkü kimse, gücünün yettiğinden başkasıyla yükümlü olmaz.

ANNE SÜTÜNÜN YARARLARI! EMZİRMENİN BEBEĞE VE ANNEYE FAYDALARI:

-Bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler için hastalıklara karşı kalkan görevindedir.

-Bebeğin sıvı gereksinimini tam anlamıyla karşılamaya yeter ekstradan su tüketimine gerek duyulmaz.

Ayrıca Bakınız.  SuÇiçeği Belirtileri, Aşısı, Nasıl Bulaşır, Geçer 2022

-Kolay sindirilebilir olduğundan ishal, kabızlık ve kolik daha seyrek görülür.

-İçerisindeki demir ve kalsiyum, bebeğin bağırsaklarında iyice emilir, bu da raşitizm ve kansızlık riskine karşı tesirlidir.

-Doğumdan sonra rahmin süratlica toparlanmasına yararlı olur.

-Fazlalık kiloların yakılmasını sağlar.

-Emziren annelerde meme ve yumurtalık kanseri daha az görülür.

2 YILDAN FAZLA EMZİRMEK HARAM MI? UZUN SÜRELİ EMZİRME SÜRESİ

2 yıldan fazla süren emzirme durumu ile ilgili İmam-ı Şâfiî de çocuk kendi kendine yemeğini yiyinceye kadar emebileceği görüşünü ifade eden âlimler de bulunmaktadır. (İbni Arabî, Ahkâmü’l-Kur’ân, 1/202.)

İster kız bebek cinsiyetinde ister erkek cinsiyetinde olsun İmam-ı Âzam’ın içtihadına göre emzirme zamanı otuz ayı geçirmemeli görüşü yargıçdir. Lakin çocuğun beslenme problemi varsa, uzatılmasında da sakınca görülmediği öne sürülmektedir.

BEBEĞİ SÜTTEN KESMEK İÇİN DUA VAR MI?

Bebeğini memeden ayırıp sütten kesmek isteyen annelerin en çok inceledikları konular içinde gelen sütten kesme duaları ile ilgili araştırmalarımıza göre kesin bir dua şekli yoktur. Böylece anne sütünden kesmek için dua araştırmak yerine samimi ve samimi biçimde Allah’tan yardım isteyebilirsiniz. ÖRNEK DUA ŞEKLİ: ”Allah’ım! Senin rızan doğrultusunda çocuğumu 2 yıldan sonrası için sütten kesmek istiyorum, sen bana yardım et, işimi kolaylaştır!”Cevap bırakın