Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kurban Bayramının Önemi ve Fazileti

Kurban bayramının önemini ve faziletini şöyle özetleyebiliriz, İslam aleminde Müslümanlar doğrultusunda ve hicri takvime göre zilhicce ayının 10. Gününden sonra 4 gün süre ile kutlanan dini bayramlarımız dan biri olma özelliğini taşır. Zilhicce ayının 10,11,12. Günleri keme prosedürü yapılırken 9. günü ise arife günü olup ahirete intikal eden bütün sevdiklerimiz amacıyla mezar üstüne giderek kuran okuyup dualar ederiz. Aynı vakitte kurban bayramı zamanı Müslümanların her sene Mekke’de hac görevlerini yerine getirdikleri zamandır.

Kurban Bayramı’nın dinimizdeki yeri nedir?
Kurban Bayramının dinde en büyük etkileri Hz. İbrahim Peygamberimizin oğlu olan Hz. İsmail’i Allah’a kurban etmek istemesi ve oğlu Hz. İsmail’in hiç düşünmeden buna razı olması, ve onlara Allah’a karşı gösterilen büyük sadakatin karşılığı olarak hayvan kurban edilmesinin hâtırasını taşımakta ve Müslümanlar bu vakitlerda kurban keserek bu iki peygamberin Allah’a karşı verdikleri bu üstün imtihanın gururu ve mutluluğunu yaşamaktadırlar. Kurban Bayramı’nın dinimizdeki yeri biz Müslümanlar amacıyla çok büyüktür.

Hac vazifesinden derhal sonra, kurbanlar kesilerek bayramı kutlamamız çok manidardır. Dinimizde “Eyyam-ı nahr” olarak adlandırılan bu vakitlerda, hâli zamanı yerinde olan kurban kesecek hali olan her bir Müslüman, Cenâb-ı Allah’ın (c.c) rızası ve onun farz kıldığı bu Müslümanlık vazifesi amacıyla kurbanını keser. İslamin emrettiği ölçüler çerçevesinde, bayramını kutlamaya çalışır. Kurban Bayramı’nın bir başka hedefi da kurban kesmeye hali olmayan bireyler amacıyla yardım etmektir. Kestiğinizde kurban etinden hali olmayan şahıslara dağıtarak bu ibadetin en mühim esasını yerine getirmiş olur. Ama gel gelelim ki bütün dünya olarak henüz çok kötü bir hastalıkla mücadele ediyoruz.

Türkiye ve dünya olarak çok zor vakitler da geçip dini ve resmi olan çoğu bayram ve ibadetlerimizden feragat etmek mecburiyetinde kalıyoruz. Mesela bu sene ramazan bayramımızı sevdiklerimizden ve ailemizden uzakta evlerimizde geçirmek mecburiyetinde kaldık. Kendi ve sevdiklerimizin sağlığı amacıyla. Bütün Müslüman ülkeler olarak en büyük temennimiz bizi rabbimize en çok yaklaştıran ve ona kulluk vazifemizi yapmamızı gerçekleştiren kutsal kurban bayramımızı inşallah bu sene sevdiklerimizle ve ailemizle eş güdümlü kutlayarak bu bayramda kurban kesemeyecek hali olmayan şahıslara yardım etmemiz nasip olur.

Ayrıca Bakınız.  Nihat Hatipoğlu Çevirgel, Dön Gel, Gitme Gel, Geç Kalma Gel Duası


Cevap bırakın