Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kuru nanenin faydaları nelerdir?

Muhteşem kokusuyla hem yemekleri hem de bahçeleri süsleyen nane, yüzyıllardır alternatif tıpta yararlarından dolayı tercih edilen bir bitki türüdür. Hem taze hem kuru hem de yağı çıkartılarak kullanılır. güçlü maddeler içeren nane üst solunum yolları virüslerine karşı vücudu koruyan mucize bir bitkidir. Temmuz ve Ağustos aylarında yeşermeye başlar. Peki nanenin yararları nelerdir? Haberin detayında nane hakkında her şey

Nane A vitamini yönünden oldukça zengindir. aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, potasyum, folat ve omega-3 yağlarını da bol miktarda barındırır. İçerdiği bu mineral ve vitaminler aracılığıyla nane birçok hastalığa şifa kaynağıdır. uzman kişiler bu şifa deposu naneyi her gün taze bir biçimde tüketmenin vücut sıhhatimizı olumlu yönde etkilediğini vurguluyor. Özellikle yoğurt ile birlikte tüketilen nane mide rahatsızlıklarını azaltır. Yemeklerde ve salatalarda sıklıkla tercih edilen hoş kokusu ve tadı ile ayrı bir tat katan nane çayı ise hazmı kolay bir hale getirir. Kurutularak da tercih edilen nane sirke ile bitirildiğinde iç kanamaları durdurmada tesirli olduğu bilinir. Sakinleştirici etkiye sahip olan nane yüzyıllarca adet sancısı ve solunum hastalıklarına iyi gelir. aynı zamanda yapılan araştırmalarda anne sütünü artırmada tesirli olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ballıbaba ailesine ait olan nane, dünya çapında 30 kadar türe sahiptir. Temmuz ve Ağustos aylarında yeşermeye başlayan nane sıkla kış aylarına kadar taze halde bulunur. özellikle kurutulup baharat olarak tercih edilir. Kış mevsiminde sıklıkla tüketilen besinler arasında ilk sırada yer alır. Nane ve limon üst solunum yolları hastalıklarının en Tamamen doğal ilacıdır. bunun yanısıra yağı da çıkartılıp tercih edilen nane her yönünden insan sağlığına yararları vardır.

NANENİN FAYDALARI NELERDİR? HER GÜN NANE YERSENİZ NE OLUR?

Ayrıca Bakınız.  En Etkili Cilt Yenileme Kremi - Madecassol Krem

Günümüzde en çok yaşanan rahatsızlıklardan bir tanesi kansızlıktır. Bu rahatsızlık için uzman kişiler özellikle Tamamen doğal tedavi metodlarıni öneriyor. Bu Tamamen doğal tedavi metodlarınden en tesirlisi ise nanedir. Özellikle her gün taze nane tüketmek vücudun ihtiyacı olan günlük vitamin ve mineralleri karşılar.

Bazı besinlerdeki zararlı mikroorganizmalar vücutta yer alan ürik asit aracılığıyla parçalanır ve vücuttan atılır. Lakin sağlıksız bir vücut bu işlemi yapamaz. Bu durum eklemlerde ve bazı organlarda ödem toplanmasına neden olur. Bunu engellemek için bir su şişesine taze nane koyun ve beklemede bırakın. Sabah kahvaltı evvelsi ve sonrası birer bardak bu sudan tüketin. Bu karışım vücudunuzdaki zararlı toksinleri idrar yoluyla atmanızı sağlar.

Nanede yer alan rosmanirik asit maddesi ferahlatıcı bir etki sağlar. Bu sayede her mevsim yaşanan solunum yolu hastalıklarında taze nane hem solunum yollarını temizler hem de iltihaplanmaları önüne geçer. Taze nane yapraklarından yapılan çay bu rahatsızlıklar için iyileştirici etki sağlar.

Yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler sindirim sorunlarına sebebiyet verir. Nane içerdiği mentol aracılığıyla yaşanan hazımsızlık gibi sindirim problemina iyi gelir. Salata, çay ya da soğuk çaylara atılan taze nane yaprağı hazımsızlık probleminu yaşama riskini azaltır.

bunun yanısıra gemi ve uzun yol araba tutmalarında mutlaka yanınızda bir avuç taze nane bulundurun. Yolculuk boyu ara ara bu naneleri koklamanız mide bulantılarınızı engelleyecektir.

hemen hemen en büyük problemlerden biri olan ağız kokusunu gidermede tükürük bezlerini enfeksiyondan temizlemede de tesirlidir. Taze halde çiğnendiğinde diş eti aralarındaki besin atıklarının enfeksiyona neden olmasını önüne geçer. Diş etlerini güçlendirerek diş yüzeyini yeniler.

özellikle çocuklarda sıklıkla görülen kurtlanma gibi hastalıklara da Tamamen doğal şifadır. kurtları dökerken mesane ve bağırsaklarında temizlenmesini sağlar. Basur oluşumunu önüne geçer.

Ayrıca Bakınız.  Çin'de bu kez de bunyavirüs salgını çıktı

Emziren bayanların tüketmesi içerisinde sütünün artmasını sağlar. bunun yanısıra emziren kadının virüs ve bakterilere karşı direncini artırır.

Kaynatılarak buharı koklandığında sinüs yollarını açar. Büyüyen burun bezlerini küçültür. Vücuda oksijen alınımını artırır. Bu yöntem bunun yanısıra sinirlerin yatıştırılmasında da ekilidir.

Çevresel etkenlerden dolayı vücudun biriktirdiği radyasyonu kolayca atar.

NANE YAĞI NE İŞE YARAR?

Masajla alın ve enseye uygulandığında kronik baş ağrısı hastalıklarını dindirir.

Sivilcenin olduğu yere sürerek deforme olan alanı yeniler.

Yorgunluk ve stresi azaltmada tesirlidir.

Yağı yarım çay bardağı ılık suya katıp gargara yaparak ağız içi yaraların şiddeti azaltılabilir.

Adet dönemlerin alt karna masaj yaparak uygulandığında sancıların ve krampların şiddetlerini azaltır.

NANE LİMON ÇAYI NE İŞE YARAR?

Kurutulmuş naneden iki yemek kaşığını 4 su bardağı su ile birlikte bir kaynatma kabına koyunuz. Kaynarken içerisine yarım su bardağı limon suyu ve iyi yıkanmış limon bir kaç tane limon kabuğu ekleyin. 5 dakika kaynattıktan sonra bir 10 dakika beklemede bırakıniz. Süzerek tüketebilirsiniz. İsteğe göre de kekikte ekletip suyu süzüp bir şişeye koyup tonik olarak faydalanabilirsiniz. Üst solunum yolları hastalıkları sırasında da içerisine bal ekleyin bu karışım boğazların kuruluğunu gidermede tesirlidir.

NANENİN ZARARLARI VAR MIDIR?

Hamile bayanların nane çayını tüketmeden uzmana danışmalarında yarar var. güçlü bir çözücü olduğundan rahime zarar verebilir. uzman kişiler nane çayının ve nanenin çok fazla tüketilmesini tavsiye etmez. Ölçülü ve doktor tavsiyesiyle olması daha yararlıdır.

YAZ BOYU NANE SUYU İÇERSENİZ…

Bilimsel olarak da yararları kanıtlanan nane kaynatılıp suyu bitirildiğinde sağlığa oldukça faydalıdır. Kuru naneden yapılan nane suyu yazın özellikle soğuk bitirildiğinde toksin atmada fayda sağlar. aynı zamanda nane ve salatalık meyve suyu makinesinden geçirilerek elde edilen su da diyet yapanlar için en ideal besindir. Yazları sıklıkla yaşanan bağırsak problemlerini gideren nane suyu aynı zamanda safra kesesinde taş sorunu yaşayanlar içinde faydalıdır.

Ayrıca Bakınız.  SuÇiçeği Belirtileri, Aşısı, Nasıl Bulaşır, Geçer 2022Cevap bırakın