Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kuru soğanın faydaları nelerdir?

Pişmiş soğanın faydaları, Kozlenmis kuru soğanın faydaları, Kırmızı soğanın faydaları, Kuru soğan faydaları, Soğan faydaları ve zararları, Kozlenmis kuru Soğanın faydaları, Aç karnına soğan yemek, Yeşil soğanın faydalarını merak edenler için paylaştığımız bilgi işinize oldukça yarayacaktır.

Koronavirüsü özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanları ters tesirliyor. uzman kişilerda bu yüzden antibiyotik tesiri olan kuru soğan,sarımsak ve pırasa gibi gıdaların tüketilmesi gerektiğinin önemini vurguluyor. Vücuttaki tüm iltihaplı hücreleri atmaya yarayan soğan hakkında araştırılan her şeyi sizler için inceledik. Peki Kuru soğanın yararları nelerdir? Bir hafta süresince kuru soğan suyu içerseniz…

Zambakgiller ailesine ait acı bir tadı olan ve içerisinde yüksek miktara asit yer alan soğan insan sağlığına inanılmaz faydalar sağlar. A, B6, B-Kompleks, C vitaminleri, demir, folik ve potasyum yönünden zengin olan soğan birçok hastalığın semptomlarını önüne geçer. uzman kişiler düzenli tüketilen soğanın vücudumuzu zararlı bakterilere karşı koruduğu gibi vücudumuzda yer alan zararlı hücrelerin sayısın da azaltığını vurguluyor. Soğan yetiştiriciliği Antik Mısır‘a kadar uzanıyor. Tıbbı tedavide alternatif olarak tercih edilen soğan özellikle kaynatılıp suyu tüketilirmiş. Mide asidini dengeleyen, sindirimi kolaylaştıran ve idrar söktüren en tesirli besindir.Çin ve Japonya ülkelerinde kuru soğan ilaç olarak görülür. Dünya çapında ekilip tüketilir. Soğan da aynı pırasa ve sarımsak gibi güçlü bir antibiyotiktir. Yüzyıllar süresince alternatif tıpta kullanılmasının yanı sıra yemeklerinde vazgeçilmez besin kaynağı olan oldu. Lakin bazı uzman kişiler aşırı tüketilmesinin sakıncalı olacağını vurguluyor. Bazı alternatif tıp uzman kişilerı ise kuru soğanın özellikle kadınsal hastalıklara tamamen doğal ilaç olduğunu belirtiyor.

KURU SOĞANIN YARARLARI NELERDİR?

Kozmetik ürünlerin, ilaçların ve çevresel etkenlerin yol açtığu saç dökülmesini ve saç kıran hastalığını önüne geçer. İçerdiği B6 minareli saç dersinin hasara uğramış hücrelerini yeniler. Saç hacmini güçlendirerek ışıl ışıl bir görünüm kazanmasını sağlar.

Ayrıca Bakınız.  Yoğurtlu Yuvalama Çorbası Tarifi

Güçlü antioksidan ve antibakteriyel maddelere sahip kuru soğan, vücudumuzda oluşma ihtimali olan enfeksiyon bakterilerinin yol açtığu üst solunum yolu hastalıklarının riskini azaltır.

İçerisinde yer alan selenyum minareli bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanser hücrelerine karşı savaşmasını destekler. Aynı zamanda alerjik durumların yaşanma olasılığını önüne engel olur.

Bir hafta süresince düzenli tüketilen kuru soğan suyu, karaciğerdeki yağ oranını azaltır. Böylece akne ve yağlı sivilcelerin oluşmasını önüne geçer. Aynı zamanda cildin alt katmanında yer alan dermis tabakasındaki gözenekleri temizleyerek cildin nefes almasını sağlar.

Yapılan araştırmalarda soğan suyunun kan basıncını dengelediğinden; damarı sertleşmesi, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarına yakalanma riskini aza indirdiği gözlenmiştir.

Soğanın içerisinde yer alan GPCS adı verilen madde kemiğin daha güçlü olmasını sağlar. Bu yüzden gelişim çağındaki çocukların, hamile bayanların ve yaşlıların düzenli tüketmesi gerekir. Bunun yanısıra yapılan araştırmalarda soğan suyunun, kemik kırılmasını onarmada da yüzde 70 destek olduğu tespit edilmiştir.

Bazı kadınlarda adet sancıları oldukça yoğun geçer, bazılarında ise bir takım sağlık sorunlarından dolayı adeti gecikir. Düzenli tüketilen soğan suyu bu iki probleminda yaşanma olasılığını azaltır.

– Kanser hastalıklarını önlemede birebir tesiri vardır. Özellikle mide, bağırsak ve kolon gibi kanserler türlerini önüne geçer. Sindirim sistemindeki tüm hücreleri yenileyerek fonksiyonlarını geliştirir.

BİR HAFTA SÜRESİNCE KURU SOĞAN SUYU İÇERSENİZ NE OLUR?

Vücuttaki fazla iltihabı atmada tesirli olan kuru soğan suyu, düzenli olarak bir hafta süresince bitirildiğinde inanılmaz başka faydalarda sağlar. Soğuk havalarla birlikte corona virüsleri harekete geçer. Bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Yüzyıllardır güçlü bir antibiyotik olan kuru soğan koktuğundan dolayı tüketilmesi tercih edilmez. Lakin bu vücudu virüslere karşı korumasız bırakır. Bu yüzden uzman kişiler bu havalarda hem kuru soğanı çiğ hem de kaynatarak tüketilmesinin fayda sağlayacağını vurguluyor. Bağışıklık sistemindeki antikorların virüslere karşı artıp ateşlenme yapması yerine olan antikorları güçlendirir. Böyle hastalığın daha kolay atılmasını sağlar. Vücut içindeki hücreleri de güçlendirerek organların fonksiyonlarını artırır. Lakin bir hafta süresince tüketilen kuru soğan suyu kürüne 10 gün ara verilerek devam edilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca Bakınız.  Körili Mantarlı Tavuk Tarifi

SOĞAN HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Ekim aylarının başında bir hafta düzenli soğan kürü bitirildiğinde kış boyu üst solunum yolları hastalıkları önüne geçer.

Prostatit hastalıkların yaşanmasının önüne engel olur.

Bağırsaklardaki hücrelerin işlevselliğini artırarak hazımsızlık kabızlığı önüne engel olur.

Hücrelerin yapısını yeniler.

Saç dökülmemesini sağlar. Saç köklerini güçlendirir.

Kalp ve damar hastalıklarını önüne geçer.

Kan şekerini kontrol eder.

Kemik ve kas yapısını güçlendirir.

Kronik uykusuzluğu önüne geçer.

Tiroid bezlerini düzenler. Hormonları dengeler.

SOĞANIN BESİN DEĞERLERİ;Cevap bırakın