Labioplasti ( iç dudak sarkması ) Ameliyatı

0

Bayanların genital bölgedeki stetik sorunlarına çare arayışı son zamanlarda arttı. Vulva iç dudaklarıınn sarkması problemi yaşayan kadınlar …

Bayanların genital bölgedeki stetik sorunlarına çare arayışı son zamanlarda arttı. Vulva iç dudaklarıınn sarkması problemi yaşayan kadınlar sıklıkla estetik cerrahlara başvuruyorlar. Konuyla alakalı suallerımızı yanıtlayan estetik cerrah Op. Dr. Defne Erkara labioplasti hakkında bilgi verdi.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, kadınlarda genital bölge üstünde uygulanmakta olan ve cerrahi temellere dayanan estetik bir ameliyat metodudir. Uygulanmakta olan bu ameliyat ile vajinadaki iç dudakların küçültülmesi söz konusudur.

Labioplasti Cerrahi operasyonu Yapılma Sebepleri

Doğuştan yahut daha sonra meydana gelmiş olan estetik bozuklukların uygun düzeyde düzeltilmesi amacı ile labioplasti cerrahi operasyonu gerçekleştirilmektedir. Bu cerrahi operasyonun yapılma sebeplerini daha kapsamlı bir anlamda sıralayacak olursak;

  • Labium minor olarak adlandırılan iç dudakların normalden büyük olması ya da işlevini yitirmiş olması

  • Bikini gibi giysiler giyildiğinde, dışarıdan bakıldığında dudakların belli olması

  • Dudakların estetik görünümünü yitirmiş olması

  • Gevşeme sonucu kötü bir görüntüye sahip olması

  • Labia majora olarak da adlandırılan dış dudaklardan dışarı taşması gibi sorunların nasıl tedavi edileceğini sağlamak amacı ile labioplasti operasyonu uygulanmaktadır.

Labioplasti Cerrahi operasyonu Nasıl Yapılır?

Ufak dudak cerrahi operasyonu, labium minörler üstünde yapılmakta olan bir cerrahi müdahaledir. Ameliyat evvelsinde hastaya genel yahut lokal anestezi uygulanır. Sonrasında bölgede kesiler açılır ve böylece operasyon sürecine başlanır. Zamanda, hastaya lüzumlu müdahale ve düzenlemeler uygulanır. Son olarak ilk etaptaaçılmış olan kesiler dikilir ve ameliyat tamamlanır.

Ameliyat anında atılan dikişlerin, süreç sonunda alınması gerekmemektedir. Özel bir ip kullanılarak atılmış olan bu dikişler, ameliyat sonrası kendiliğinden erimektedir.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Labioplasti, genel yahut lokal anestezi uygulaması için bir risk durumu bulunmayan tüm bayanlara uygulanabilen bir ameliyattır. Gebe, emziren ya da ilaç nasıl tedavi edileceği alan kadınlara uygulanamamaktadır. 18 yaşını doldurma şartı var. Lakin 16 yaştan bu yana aile izni ile yapılabilir.

Ayrıca Bakınız.  Damacanadaki Gizli Tehlike

Ameliyat Sonrası Hastanın Durumu

Labioplasti cerrahi operasyonu sonrası, hasta kendine gelir gelmez hemen taburcu edilebilir. Hekimin tavsiyede bulunabileceği ağrı kesici ve antibiyotikler mutlaka kullanılmalıdır. Ameliyattan sonraki ilk 1-2 haftalık zamanda hijyen yönünden iç çamaşırların temiz olması oldukça mühimdir. Ilk günden bu yana hasta duşa girebilir, ama küvet ve hamam, sauna yasaktır. Tüm bunların haricinde ameliyat sonrası ilk yirmi gün süresince spor ve uzun süreli yürüyüşler yapılmamalı, cinsel ilişkiye ara verilmelidir.

Özetleyecek olursak labioplasti cerrahi operasyonu, kişide var olan estetik kaygıları gidermek, hastanın kendine olan güvenini kazanmasını sağlamak ve meydana gelebilecek olan enfeksiyon gibi sağlık sorunlarını çözüme kavuşturmak için yapılmakta olan bir cerrahi müdahaledir.


Cevap bırakın