Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Labioplasti Nedir?

Labioplasti operasyonları, son günlerde en fazla yapılan cinsel estetik ameliyatları içinde yer alıyor. Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve kendi sayısal verilerimize göre de tüm genital estetik operasyonlar içinde en çok talep edilenidir.

Peki , Labioplasti nedir?

Labioplasti ameliyatı genel olarak doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile genişleyen, uzayan, kararan, sarkan veya düzensizleşen iç dudakların kesilerek ufaltılması, estetik olarak düzeltilmesi ameliyatı olarak bilinmektedir.

Bazen de “labial asimetri” dediğimiz bir dudak kısmının diğerine göre daha uzun veya faklı yapıda olması nedeni ile de labioplasti operasyonları yapılabilmektedir.

Bu tür ameliyatlar modern jinekolojik estetik operasyonlar arasında yer almakta, hem işlevsel ve hem de kozmetik nedenlerden ötürü başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkedeki özel merkezler tarafından uygulanabilmektedir. Labioplasti ameliyatları sayısında dünyada ortalama olarak her yıl %20’lik bir artış gerçekleşmektedir.

Labioplasti ne demek?

Labioplasti genel olarak “labium” adı verilen genital dudakların estetik görünüm kazandırılmasıdır.

İç dudakların kısaltılarak küçültülmesi ve estetik dikişlerle daha düzgün bir görünüm kazandırılmasına “labia minora estetiği”, “labia mimoraplasti” veya “labia minora redüksiyonu” gibi isimler de verilmektedir. Dolayısı ile her ne kadar iç dudakların kısaltılıp küçültülmesi ameliyatı labioplasti olarak bilinse de gerçekteki ismi labia minora estetiği, labia minora redüksiyonu veya labia minoraplasti’dir.

Labium Latince köken olarak “dudak” anlamına gelmektedir. Nitekim dış genital kısmın orta bölgesi dudak yapısına benzemektedir. “Labia” ise çoğul anlamda “dudaklar” anlamına gelmektedir. -Plasti eki ise yapılan estetik ameliyatı tarif eder (Örneğin Rinoplasti burun estetiğini, Abdominoplasti abdomen yani karın estetiğini, Vaginoplasti vajina estetiğini tarif eder).

“Labioplasti” (Labioplasty) ise iç genital dudaklara yapılan estetik ve düzeltici ameliyat anlamında kullanılmaktadır. Yani “dudak estetiği” anlamını taşımaktadır. Yurt dışında daha çoğunlukla labiaplasti (labiaplasty) olarak ifade edilse de, bizdeki daha fazla kullanış şekli labioplasti (labioplasty) dir.

Ayrıca Bakınız.  Evden çıkmayan kiracı nasıl çıkarılır?

Labioplasti (İç Dudak Sarkması)

Genital bölgedeki iç dudakların sarkması, uzaması veya genişliğinin artması “labial hipertrofi” olarak bilinir. Diğer bir ifade ile labial hipertrofi genital dudak kısımlarının yapısal olarak normalden büyük, sarkık, kabarık ve geniş oluşunu tarif eder. Nitekim biz labioplasti operasyonunu genelde labial hipertrofi nedeni ile yapmaktayız.

İç dudak nerededir? Dış dudaklar nerededir?

Dış genital bölgenin iç kısmında yer alan küçük dudaklar “labium minus” (iç dudak),dışta yer alan üzeri hafif tümsekçik şeklinde kabarık büyük dudaklar “labium majus” (dış dudak) isimleri ile anılmaktadır. İç dudakların üstü tüysüzdür, dış dudaklar ise genital tüylerle kaplıdır.

Vajina Dil Sarkması

Halk arasında iç dudakların dış dudakların dışına doğru taşması “dil sarkması” veya vajina sarkması şeklinde de tarif edilmektedir. Bunlar aslında yanlış bir tanımlamalardır. Gerçekte dil sarkması veya genital bölgedeki dillerin dışarıya sarkması tabiri yerine ‘dudak sarkması’ ifadesi daha uygun olacaktır.

Labioplasti ameliyatı iç kısımda yer alan kızlık zarına da zarar vermez yani, bakirelere de rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca doğru teknikle uygulandığında ameliyat sonrası cinsel haz üzerine de olumlu etkiler oluşturmaktadır.

 Cevap bırakın