Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Lazer Lipoliz

Liposakşın cerrahi operasyonu ufak deliklerden (3-5mm) ince borular aracılığıyla ve bazı cihazlar yardımıyla lokal olarak deri altı yağ dokusunun azaltılması işlemidir.

Vücudumuzda yer alan yağ hücreleri enerji deposu olmaları haricinde vücutta hormon üretiminde de görev alırlar. Yetişkinlikten bu yana yağ hücrelerinin sayısı artmaz lakin mevcut hücreler şişmanlama ve zayıflama durumlarında büyür ve küçülürler dolayısı ile kötü beslenme ve hareketsiz hayat tarzı sebebiyle büyüyen yağ hücreleri şişmanlığa neden olurlar.

Kişilerın yağlanma biçimleri yapısal olarak (cinsiyete ve ırklara göre) büyük değişikliklar gösterir. Kadınlarda yağ birikimi çok basenlerde, bel çevresinde, göbek altında ve üstünde, bacaklarda ve boyunda olur. Erkeklerde ise göbek ve bel çevresinde, memelerde, boyunda ve karın içinde iç organların çevresinde olur. Güzel bir vücut görünümü için mutlaka sıhhatli beslenmek ve düzenli spor yapmak lüzumludir. Lakin lokal olarak vücudun güzelleştirilmesi işlemi yağ emme (liposakşın) ve emilen yağların hazırlanıp evvelden planlanmış bölgelere enjekte edilmesi işlemleri ile gerçekleştirilebilmektedir.

Lipasekşin cerrahi operasyonundan evvel yağların azaltılacağı alanlar çizilerek planlama yapılır. Ameliyat sırasında bu alanlara az sayıda ince delikler açılır ve yağ dokusunu azaltma işleminde kullanılacak ince borular bu deliklerden sokularak yağ dokusu mekanik yolla, ultrasonik enerjiyle ya da lazer enerjisiyle parçalanır ve serbestleştirilir. Sonrasında serbestleştirilmiş dokular vakum gücüyle borular aracılığıyla çekilerek vücuttan uzaklaştırılır ve yağlı bölgede yağlar azaltılarak inceltme sağlanmış olur. Yağ emme (liposakşın) işleminde amaç hastayı zayıflatmak değil, lokal olarak yağları azaltmaktır. Dolayısı ile kilo kaybettirme maksadıyla liposuction uygulanması gerçekçi değildir. Ortalama alınacak yağ miktarları litrelerle tarif edilse de asıl amaç biçim vermek ve estetik vücut hatları kazandırmaktır.

Lazer lipoliz operasyonu sırasında evvel ucunda lazer enerjisi ile ısı yayan ince metal çubuklar planlanan alanlarda belirlenmiş süreler süresince gezdirilerek yağların eritilmesi, yumuşaması sağlanır. Takiben klasik liposakşın kanülleri ile aynı alandan yağlar vakumlanır. Ultrasonik lişosuctionda ise yağ dokuyu eritme ya da hasarlama işlemi yağ dokuya yönelik daha seçici olan ve ısı üreten ultrason enerjisi ile (ses dalgaları) gerçekleştirilir. Hasarlanan yağların alınması için klasik kanüller de kullanılabilir.

Ayrıca Bakınız.  Babasının böbreği ile hayata tekrar bağlandı

Yağ emme işlemi daha sonra alınacak yağlar başka bölgelere enjekte edilerek (yağ grefti, lipofilling) kontur deformitelerinin düzeltilmesi ve bazı zaman belli alanlara (misal verilecek olursa memelere) hacim kazandırılması mümkün olup bu işlem için pek çok seans gerekebilir.

Yine her cerrahi işlemde olduğu gibi hastada şeker hastalığı var ise, herhangi bir kalp, akciğer yada kan hastalığı varsa, yada kan sulandırıcı, doğum kontrol hapı gibi ilaçlar kullanıyorsa bu riskler artar. Sigara kullanımı ise yara iyileşmesini manalı derecede bozar, her türlü cerrahi operasyonun sonucunu kötü yönde etkiler. Liposakşın operasyonundan 2-3 hafta evvel ve 2-3 hafta sonra sigara kesilmelidir.

Liposuctionda estetik açıdan karşılaşılabilecek komplikasyonlardan biri yağ emilen bölgenin asimetrik ve girintili-çıkıntılı bir biçimde iyileşmesidir. Bu durum özellikle liposuction’ın uygun olmayan biçimde yapılması ya da korse yahut bandajların yetersiz kullanımına bağlıdır ve 4-6 ay sonra ikinci bir revizyon seansını gerektirebilir.

Aşırı miktarda yağ alınmasına bağlı olarak kan kaybı ve vücut sıvı-elektrolit dengesi bozulması meydana gelebilir. Bu nedenle en doğrusu güvenli sınırlar içinde (3-5 litre) yağ alınmasıdır.

Gerçekleşebilecek ciddi komplikasyonlardan biri de oldukça nadir görülen bacak toplardamarlarında pıhtı oluşumu anlamına gelen ven trombozudur. Bu pıhtının damarları tıkaması yani tromboemboli riski oldukça tehlikeli olsa da yeni liposuction metodları, operasyon sırasında hastanın bacaklarına bandaj uygulanamsı ve son zamanlarda kullanılmaya başlanan yeni ilaçlar bu riskleri son derece azaltmıştır.

Liposakşın işleminde uygulama yapılacak alana göre ameliyat süreleri oldukça değişken olabilir. Tek ve ufak bir alan için 45 dk sürebilirken, yaygın olarak tüm vücutta uygulanacaksa 2-4 saatte sürebilir.

Ameliyattan sonra 2-5 gün süresince uygulama yapılan deliklerden sıvı sızıntısı olabilmektedir ve yapılan alanlarda ödem gelişmekte yani uygulama yapılan yerler şişmektedir. Bunun yanısıra ilk bir kaç gün yükselen morluklar oluşmakta ve ilerleyen günlerde bu morluklar tamamen kaybolmaktadır. Hastalar 3-4 hafta işlem yapılan alanlara baskı uygulayacak korseler yahut bandajlar giymelidirler. 48-72 saat sonra banyo yapabilmeleri mümkün olup ödemlerin daha süratli çözülmesi için hafif yürüyüşlere 2-3 gün içinde başlamalıdırlar lakin 4 hafta süresince ağır spor yapmamaları gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Kefir bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

Yağ emme işlemi daha sonra hastaların kilolarını korumaları lüzumludir çünkü yağ dokuları azaltılmış olsa da vücutlarında kalan yağ hücreleri şişmanlama durumunda büyüyeceği için vücut hatlarında bozulmalar meydana gelebilecektir. Hastaların kilolarını korumaları durumunda yağ emme işleminin sonuçları kalıcıdır.

Liposakşın estetiği fiyat aralıkları çok sayıda değişken sebebiyle (uygulanacak teknik ve zorluğu, kullanılacak anestezi, uygulama yapılacak bölgeler, cerrahi operasyonun yapılacağı hastane vb.) değişikliklar göz önüne sermektedir ve bu nedenle en doğru fiyatlar için doktorunuzdan yağ alma ve yağ dolgusu operasyonu fiyat aralıkları ile ilgili bilgi alınız.Cevap bırakın