Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Lazerle Göz Kapağı Estetiği

Lazerle Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti

Göz kapağında sarkmalar en çok nerede oluyor?

Göz çevresinde en sık gördüğümüz problemlerden biri üst göz kapağında. Bize hastalarımızın en çok başvurma sebeplerinden biri üst kapaklarında sarkma ve kapakların kirpiğe temas etmesi sebebiyle kadınlarda makyaj hattının bozulması, erkeklerde ise çalışma ve okuma sırasında gözlerde çabuk yorulma diyebiliriz. Üst kapağa incelediğimizde, göz kapağı cildinin, zamanın yaptığı diğer izler gibi, yerçekimi sebebiyle aşağı doğru sarkma gösterdiğini göze çarpıyor. Bazı durumlarda bu sarkmalara üst yağ dokusu fıtıklaşmaları da eşlik edebiliyor.

Göz Kapağında sarkmalar ne gibi sıkıntılara yol açar?

Sarkan kapakların gözü kapatmasını önlemeye çalışan hastalarımızın alın kaslarını gereksiz yere kullandıklarını ve kaşlarını kaldırarak üst kapakların ağırlıklarını gidermeye çalıştıklarını göze çarpıyor. Alın kaslarının Böylece gereksiz kullanımı hem süratli bir yorgunluk yaratarak okuma-çalışma zamanınin kısalmasına neden oluyor, hem de kaşların fazla kalkmasıyla kişide bazı zaman enteresan bir hayret ifadesi oluşabiliyor. bunun yanısıra kaşların devamlı kaldırılmaya çalışılmasıyla, alın kaslarında enine çizgilenmeler ve bunun neticesinde derin kırışıklıklar ve yaşından ileri ve yorgun bir görüntü oluşabiliyor.

Üst kapak düşüklüğünü taklit eden durumlar olabilir mi?

Bazı durumlarda ise üst kapak düşüklüğünü taklit eden kaş düşüklüğü göze çarpıyor. Kapaklar Aslını söylemek gerekirse normal hattında olduğu halde, kaş hattı aşağıya düştüğü için yalancı bir kapak düşüklüğü görünümü oluşabiliyor. Ya da kapak düşüklüğü bir miktar kaş düşüklüğü ile beraber seyredebiliyor. Bu durumda teşhisin doğru konulması ve hangisinden ne kadar olduğunun ayırdedilmesi çok önemli.

Alt kapaklardaki problemler nelerdir?

Alt göz kapağına sıra geldiğinde, burada yağ dokusu torbalanmaları, ciltte sarkmalar görebiliyoruz. Alt kapaktaki yağ dokusu fıtıklaşmaları sebebiyle zaman içinde gözyaşı oluğu dediğimiz yanak ve göz içindeki oluğunun derinleşmesi söz konusu olabiliyor. Bunlar daha çok orta yaş grubunun sıkıntıları. özellikle daha yaşlıhastalarda alt kapaklarda gevşeme ve buna bağlı kapağın içe yahut dışa dönmesi de olaya eşlik edebiliyor. Bu durum hastaların gözlerinde sulanma-batma, yanma ve kızarıklıklara, gözün beyazının fazla görünmesine bağlı kötü bir görüntüye, kirpiklerin gözde korneayı çizmesi sebebiyle enfeksiyonlara kadar giden bir dizi sıkıntıya sebep olabiliyor.

Ayrıca Bakınız.  Tırnakta beyaz lekeler nasıl geçer?

Ameliyat evvelsi dikkat etmem gereken şeyler var mı?

Hastalarımızın ameliyat evvelsinde, eğer varsa, kan sulandırıcı ilaçları 1 hafta kadar evvel doktorlarına danışarak kesmeleri, hem ameliyat sırasındaki kanamayı azaltma açısından, hem de ameliyat sonrası ödem ve morlukların azalması açısından önemli. Yoksa ameliyat sonrası yara dudaklarından sızan kan ödemi ve morlukları artırma yönünde çalışacaktır.

Ameliyat sonrası eve gidince ne yapmalıyım?

Biz cerrahi operasyonun ilk günü kendilerine özellikle buz uygulaması yapmalarını ve başları biraz yüksekte uyumalarını tavsiye ediyoruz. Ameliyatlı alanlara su değmemesi gerekir. Bu yüzden duş alınırken göz çevresindeki ameliyatlı alanın muhafaza edilmesi gerekir. Mümkünse saçların göz çevresine su değmeyecek biçimde kuaförde yıkatılmasını öneriyoruz. Vücudun yıkanmasıyla ilgili bir sıkıntı yoktur.

Ne zaman işimin başına dönebilirim?

Hastalarımızın dikişlerini 7. günde alıyoruz, özellikle pek çok hastamız birinci haftanın sonunda işbaşı yapabiliyorlar.Cevap bırakın