Levrek balığı nasıl temizlenir?

0

Levrek, somon gibi büyük balıklar bütün halde pişirilebildiği gibi fileto halinde de pişirilebilir. Levrek, çipura, somon gibi buna benzer …

Levrek, somon gibi büyük balıklar bütün halde pişirilebildiği gibi fileto halinde de pişirilebilir. Levrek, çipura, somon gibi buna benzer balıkları düzgün bir biçimde açarak fileto haline getirmek biraz hüner gerektirse de pratik metotlarla kolay bir biçimde yapılabilir. Çok sağlıklı olan balığı açmanın pratik yönüne geçerini öğrenmek isteyenler için işte ipuçlarımız…

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Balıklar, protein zengini, omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve selenyum içerdikleri için sıhhatimiz için çok önemli besinler arasında bulunuyor. Balık çeşitleri zengin vitamin içeriği ve güçlü besin değeri açısından hem çocukların hem de yetişkinlerin düzenli olarak tüketmesi gereken bir besindir. Yer aldığı denize ve mevsimine göre tüketimi değişen balık çeşitleri özellikle kış mevsiminde taze ve çok farklıdir. Omega 3 açısından çok zengin olan balığı haftada en az 2-3 gün tüketilmesi gerekir. Balık çeşitlerinden hangisini hazırlamak isterseniz burada dikkat etmeniz gereken en mühim şey balığı temizlemek için seçtiğiniz bıçak türüdür. Balık fileto hazırlamak için ince uzun bir fileto bıçağı tercih etmeniz gerekir. Bunun Yanı Sıra balığı temizlemeden önce bıçağı masatla bileyerek balıkları israf etme durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Levrek temizleme hakkında bilmeniz gereken her şey haberimizde. İşte yanıtlar:

LEVREK NASIL AÇILIR, NASIL TEMİZLENİR?

Levrek balıkları aldıktan sonra fileto bıçağı yardımıyla pullarını güzelce temizleyin. Temizlemek için levreğin kuyruk kısmını elinizle tutun ve pullara paralel bir biçimde bir fileto bıçağıyla pulların çıkış yönünün tersine doğru temizleme işlemini uygulayabilirsiniz.

Bütün pulları iyice temizledikten sonra balığı bol suyla durulayıp pul kalıp kalmadığını elinizle kontrol etmeyi unutmayın.

Levrek fileto için balığın karnını kuyruktan kafaya doğru dikkatle keserek açma işlemini yapın. Açma işlemini yaparken balığın iç organlarını parçalamamaya özen gösterin. İç organları elinizle dikkatli bir biçimde temizleme işlemini yapın.

Ayrıca Bakınız.  Playstation PS3, PS4 ve PS5 VPN Nasıl Kurulur Kullanılır -2021

Balığın solungaçlarını kuvvetle çekerek yerinden çıkarın ve balığın iç kısmını musluk suyunun altında temizleyip içindeki pisliklerden kurtulun.

Balığın boynunu fileto bıçağıyla kemiğe kadar kesin. Daha sonra kestiğiniz yerden bıçağı sokup kemiğe dayalı bir biçimde kafadan kuyruğa doğru dümdüz bir biçimde kesme işlemini yapın.

Balığın arka tarafındaki eti de aynı biçimde kesip ikinci filetoyu da çıkarın. Kan, zar, kemik parçalarını da bıçak yardımıyla temizleyin ve kalan kılçıklarını da balık cımbızı varsa onunla ayıklamaya çalışın. Böylece levrek filetolarınız artık hazır.

HANGİ MEVSİMDE HANGİ BALIK YENİR?

> Ocak: Kefal, tekir, kırlangıç, levrek, yengeç, yılanbalığı, karides

> Şubat: Uskumru, istavrit, lüfer, palamut, tekir, kefal, kalkan, gümüşbalığı, midye, ıstakoz, somon, dilblağı

> Mart: Levrek, kalkan, kefal, tekir, midye

> Nisan:Kalkan, kılıç, kırlangıç, tekir, midye, barbunya, mercan, kayabalığı,

> Mayıs: Barbunya, ıstakoz, levrek, tekir, kılıç, kırlangıç, dilbalığı, iskorpit, pavurya, karides

>Haziran: Mercan, levrek, barbunya, tekir, pavurya, ıstakoz

> Temmuz: Sardalya, barbunya, tekir, ıstakoz, böcek, pavurya

> Ağustos: çingene palamutu, mercan, kılıç, sardalya, izmarit, istakoz

> Eylül: Palamut, lüfer, kılıç, sardalya, kolyoz, kırlangıç

> Ekim:Palamut, lüfer, istavrit, barbunya, kılıç, mercan, sardalya, torik

> Kasım: Mezgit, ringa

> Aralık: Yengeç, pavurya, levrek

Tatlı SU Levrek Nasıl temizlenir,

Fırında Levrek Tarifi,

Levrek Nasıl Kızartılır,

Levrek kılçıklı mı,

Levrek Izgara,

Levrek Derisi Nasıl soyulur,

Levrek kılçığı Nasıl temizlenir,

Kaya LEVREĞİ NASIL TEMİZLENİR,


Cevap bırakın