Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Lezzetli bir kahve için kahve öğütme derecesi

Günlük yaşamımızda bir çoğumuzun tiryakisi olduğu kahvenin farklı öğütme dereceleri olduğunu biliyormuydunuz? Kahve severler az öğütülmüş,orta öğütülmüş ve kalın öğütülmüş gibi birçok farklı biçimde kahveyi tüketmektedir. İyi bir kahve yapmak talep edenler için kahve öğütme derecelerini inceledik. İşte kahve iyi bir kahve yapabilmek için kahve öğütme dereceleri

Yetiştirildiği bölgenin iklimi ve toprak yapısı kahve çekirdeğinin tadını, aromasını ve içerdiği kafein miktarını farklı yapmaktadır. Kahve çekirdeklerinden en çok sevileni Coffea Arabica ve Coffea Canephora’dır (Robusta) olarak biliniyor. Kahveler bunun yanı sıra işleme, geleneksel hazırlama ve pişirme metodlarıne göre; Türk kahvesi, Mırra, Etiyopya kahvesi gibi ya da içerisine eklenen süt, çikolata, şeker gibi besinlerle moccha, macchiato, latte gibi farklı birçok biçimde yapılmaktadır. 40 yıl hatırı olduğu söylenen kahvenin, çekirdeklerini hafif, orta ya da ağır sevdiğiniz tada göre öğütme dereceleri bulunuyor. aynı zamanda günde en az bir fincan kahve içmek sıhhatimiza da çok iyi geldiği bilinmektedir. Tropikal iklimlerde yetişen kahve yasemin çiçeği gibi çiçek açıp kırmızı meyvelerin çekirdeklerinden biraraya geliyor. Kahve üretimi, Etiyopya’dan sonra iklim koşulları uygun olan Yemen’de yayılmaya başlıyor. Yemen’den sonra ise; Mısır, Suriye ve Türkiye’de kahve tüketilmeye başlanıyor. ‘Türk kahvesi’ adını, Türklere özel olarak cezvede kaynatılıp pişirilme metodunden aldığı bilinir. Daha sonra Londra da ve zamanla birçok Avrupa şehrinde hazırlama ve pişirme metodunden kaynaklı Türk kahvesi olarak bilinmeye başladı. Kahveyi kalın ve ince olarak çekilebiliyor. Kahveyi 7 farklı boyutta öğütme işlemini uygulayabilirsiniz. Kahvenin içiminin yumuşak ve sert istediğiniz kıvamda olmasını sağlayacak en mühim nokta kavurma derecesidir. İşte iyi bir kahve için bilmeniz gereken öğütme dereceleri:

Ekstra ince öğütülmüş kahve

Ayrıca Bakınız.  Havuç tohumu nedir? Faydaları nelerdir?

Kültürümüzle adeta bir bütün olan Türk kahvesinin un kıvamındaki öğütme şeklidir. Esprresso kahvesinden bile daha ince öğütülür.

İnce öğütülmüş kahve

İnce öğütülmüş kahve Espresso makinesi ve moka pot’ta kullanabileceğiniz öğütme şeklidir. Türk kahvesinden biraz daha büyük çekilir.

Orta ince öğütülmüş kahve

Orta öğütülmüş kahve sifon kahve için öğütülen kahve şeklidir. Pişirme tekniği biraz moka pot ile benzerlik taşımaktadır.

Orta öğütülmüş kahve

Orta öğütülmüş kahve damlama metodu ile hazırlanan kahve olarak bilinir. Kahve filtrenin içinde kalarak daha iyi bir lezzete sahip olur.

Orta kalın öğütülmüş kahve

Orta kalın öğütülmüş kahve Chemex kahve için kullanılması gereken kahve olarak bilinir. aynı zamanda kalına yakın kahve olarak da isimlendirilir.

Kalın öğütülmüş kahve

Kalın öğütülmüş kahve french press için lüzumlu olan kahve çeşididir. Kalın öğütülen bu kahve donanımı french filtresinden sızmadan direk aşağı iner.

Ekstra kalın öğütülmüş kahve

Ekstra kalın öğütülen bu kahveyi demlerken uzun bir süre demlemeye bırakmak gerekir. Genelde Cold brew’de tercih edilen bu öğütme ortalama 10 saat süresince demlenmesi gerekir.Cevap bırakın