Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Limon Konsantresi Nasıl Yapılır?

Evinizde kendi konsantre limonatanızı yapmak sizler için hazırladığımı bu yazımızdan sonra hiç zor olmadığını göreceksiniz. Evde konsantre limonata yapımı için..

Ev yapımı konsantre limonata Tarifi İçin malzemeler

  • 8 adet limon
  • 1 adet portakal (İsteğe bağlı)
  • 1 kg toz şeker

Ev yapımı konsantre limonata Nasıl Yapılır?

Günlük C vitamini gereksinimini karşılamanın yanında en şiddetli ağrılardan biri olan böbrek ağrısını dindirmek için limonata içilmeli.

  • Limonları güzelce yıkayıp kurulayın. Rendenin ince tarafıyla kabuklarını derin bir kabın içine, beyaz kısımlarını almadan hafifçe rendeleyin.
  • Tüm limonları ufak ufak doğrayın ve rendelediğiniz kabukların üzerine ekleyin. Toz şekeri de limonları tamamen kapatacak biçimde üzerine boşaltın. Kabın üzerini kapatıp buzdolabına alarak 1 gece beklemede bırakın. Bu işlem limonun şekerle birleşerek aromasını tamamen bırakmasını sağlar.
  • Ertesi gün elinizle iyice ovalayıp sıkarak limonların suyunun tamamen çıkmasını ve toz şekerle iyice özdeşleşmesini sağlayın. Limonların suyu tamamen çıktıktan ve şekeri eridikten sonra ince dokulu bir süzgeçten yahut temiz bir tülbentten süzerek şişelere doldurun. Hava almayacak biçimde ağızlarını kapatın.
  • Limonatayı içeceğiniz zaman bir sürahiye bir miktar (2 çay bardağı) konsantre limonata koyup, üzerini soğuk suyla tamamlayın. Tadını damak zevkinize göre ayarlayın.

Limonata ne kadar şekersiz olursa o kadar iyi. Vücut direncini yükselten limonata sıhhatli bir kış geçirmek için mutlaka tüketilmeli.

Limonata
Metabolizmayı geliştiriyor ve pH dengesini düzenlemeye faydalı oluyor.

Sıcaktan bunaldığımızda imdadımıza yetişen limonata, içerdiği C vitamini ile diğer gazlı ve asitli içeceklerle karşılaştırılamayacak kadar besin değeri yüksek bir içecek. Vitaminini koruması için taze sıkılmış limon suyunun kullanılması gerekiyor.

Vücudun ihtiyacı olan nemi sağlayan limonata, erken yaşlanmaya karşı bir savunma kalkanı.

Limonata idrar sitratını artırarak taş oluşmasını da engelliyor.

Ayrıca Bakınız.  Anzer balı nedir? Faydaları nelerdir?Cevap bırakın