Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Maca kökü nedir? Maca tozu nasıl kullanılır?

Turpa benzediği için maca turpu olarak bilinir lakin asıl adı maca köküdür. Güçlü potasyum, kalsiyum ve demir barındırır. Vücudun takviye gereksinimini gideren maca kökü özellikle adet dönemlerinde bayanların yaşadığı şiddetli kramp ağrılarını giderir. Lüzumlu enerjiyi sağlayan maca kökü ya da maca turpu hakkında araştırılanleri sizler için inceledik. Peki Maca turpunun yararları nelerdir? Maca tozu ne işe yarar?

Yüzyıllardır doğurganlığı artırdığı için bitkisel tedavilerde tercih edilen maca kökünün inanılmaz yararları vardır. Turpa benzeyen bu kök kurutularak toz haline getirilip tüketilir. Çay olarak tüketilen bu kök, pişmiş yemeklere, salatalara, içeceklere ve zayıflamak maksadıyla tüketilen yoğurtlara eklenebilir. Lepidium meyeni olarak anılan maca turpu bazı yörelerde maka turpu olarak da adlandırılır. Turpgiller ailesine ait olan maca, yıllık bir osu bitkidir. Peru, Abolivya ve Anda Dağlarının yükseklerinde kendiliğinden yetişir. Soğuk oranı yüksek topraklarda kolaylıkla yetişir. Lakin yararları olduğundan seralarda özel yöntemlerle yetiştirilir. Toprak altından yetiştirildiği için maca kökü olarak da bilinir. Altın, kırmızı, mor, mavi, siyah, yeşil ve krem renklerde bulunur. Lakin sıklıkla krem türü tüketilir. Krem türü tatlı olandır. Siyah ise acı bir tada sahiptir. Aynı zamanda enerji verir. Kırmızı renkte olanı ise halen araştırılmaktadır. Bu renge sahip olan maca turpun üstünde yapılan araştırmalarda özellikle prostat kanserini önlediği görülmüştür. Latin Amerika’da Peru Ginseng olarak geçer. Peru’da maca kökü toz haline getirilerek ekmek yapılır. Maca kökü içinde karbonhidrat, protein, fiber ve esansiyel mineraller bunun yanısıra selenyum, kalsiyum magnezyum ve demir yönünden zengindir. Bunun aynı sıra linolenik asit, palmitik asit, oleik asit, steroller ve polisakkaritler barındırır. Maca turpun da aynı zamanda 19 kadar amino asit, potasyum, kalsium, çinko, selenyum, demir, iyot, bakır ve magnezyum içerdiği bulunmuştur.

Ayrıca Bakınız.  Fıstıklı soğuk baklava tarifi

MACA TURPUNUN YARARLARI NELERDİR?

Yüzde 16 oranda protein içeren bu kök et tüketmeyen bireyler için uygun bir besindir. Özellikle diyet yapmak talep edenler ya da vejeteryan olanların tüketmesi gereken bir besindir. Bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan proteini de böylece karşılamış olur. Son zamanlarda yükselen virüsler sebebiyle hastalıklar da giderek çoğaldığından uzman kişiler mutlaka bu tarz gıdaların tüketilmesi önerilir.

Aminoasit yönünden zengin olan maca kökü vücudun dengesini korur. Vücut fonksiyonları daha sıhhatli çalışır. Bu sayede birçok hastalığın yaşanmasını önüne engel olur.

Adet dönemlerinde yaşanan hormonal sıkıntıları dengelemek ve şiddetli sancıları dindirmek için tüketilmesi gereken gıdaların başında gelir. Kadınlar yalnızca adet değil aynı zamanda menopoz ya da hamilelik dönemlerindeki sağlık sorunlarını da önüne geçer.

Sinir sisteminin doğru çalışmasını destekleyerek, stres, depresyon, yorgunluk, kaygı ve panik atak gibi rahatsızlıkların riskini azaltır. Beyne giden sinir hücrelerini de güçlendirerek konsantrasyon gücünü artırır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlık gibi hastalıkların yaşanmasının da önüne engel olur.

Aynı zamanda içerdiği mineraller cildin ve saçların deforme olmuş hücrelerini yenileyerek ışıltı ve gözalıcılık kazanmasını sağlar.Yaşlanmayı azaltan maca turpuna antik çağlardan beri hakim olan topluluklar yenileyici bir sebze olarak görmüşler.

Doğurganlığı artıran bu kök bunun yanısıra vücudun direncini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur. Kısırlıkla ilgili yapılan çalışmalarda yararlı olan maca turpu toz halinde tüketilir.

MACA TOZU NE İŞE YARAR?

Maca tozunu aktarcılarda ya da eczanelerde bulunur. Toz ya da kapsül olarak satılır. Ek gıda olarak alınan maca tozu, cilt problemlerinde de kullanılır. Lakin maca tozu oldukça etkili olduğundan tüketilmeden evvel bir uzmana başvurulmasında yarar var. Aksi halde aşırı bitirildiğinde mide hastalıklarına yol açar.

Ayrıca Bakınız.  Bademin faydaları nelerdir?Cevap bırakın