Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Mantar nasıl temizlenir? Mantar soymanın püf noktaları

Bir çok kişinin mantar soyulur mu? soyulmaz mı? sorusuna yanıt bulacağı mantar nasıl temizlenir başlıklı yazımızla sizlere yardımcı olacak açıklamaları paylaşacağız. Değerli besinlerle dolu, kalorileri düşük, lif ve protein kaynakları olan mantarları soyarken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Lezzet yönünden mutfakların vazgeçilmezi olan mantarların kararmasını engellemek için bilinmesi gerekenleri sizler için paylaşıyoruz. Mantar nasıl soyulur? Mantarın kararması nasıl engellenir? Mantar hakkında merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Mantar, protein yönünden oldukça zengin oldukça zengin sebzeler arasında bulunuyor. Özellikle et yemeklerin yanına yakışan mantar oldukça lezzetli ve doyurucu güçlü bir besindir. Birçok çeşidi yer alan mantar yemeklerin yanında sebze işlevi de görür. Mantarlar çok süratli bir biçimde karardıkları için bazı zaman yemeklerin görünümünü bozabilir. Bunun nedeni olarak ise mantarın içeriğinin çoğunun su olmasından kaynaklanmaktadır. İçeriğinde çok su olduğu için mantarlar temizlenme anında çok fazla su çekerler. Pişirilirken ise ısının verdiği yoğunluktan ötürü çektikleri suyu geri salarlar. Bu yüzden de mantarlarda kararmalar meydana gelir. Bu yüzden mantarları temizlerken kararmaması için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası bulunuyor. İşte detaylar:

MANTAR NASIL TEMİZLENİR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

MANTARLAR NASIL SOYULUR, KARARMASI NASIL ENGELLENİR?

⇒ Mantar, doğa da yetiştiği yapısı gereği kolaylıkla soyulabilen ve soyulmadan da yenilebilen bir sebzedir. Mantarı soymak için saplarını birbirinden ayırmanız gerekir. Şapka kısmında yer alan siyah olan bölgeleri elinizle sıra sıra ayırabilirsiniz. Bıçak yardımıyla kolaylıkla soyulduğunu göreceksiniz.

Mantarları temizleme aşamasında suyla yıkamak yerine temiz bir bezle silmeyi deneyebilirsiniz.

Ya da mantarların ince zar tabakasını soyarken bir kapta temiz su koyun. Koyduğunuz temiz suya yarım limon sıkarak mantarların kararmasını önleyebilirsiniz. bunun yanısıra limon sıktığınız suya dilerseniz biraz un serpiştirebilirsiniz Böylece mantarların kararmasını engelleyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Konsome ne demek? Konsome çorbası tarifi

Mantarların kararmaması için gerekirse mantarlarınızı çok fazla bekletmeden çabuk pişirmeniz daha doğru olur.

Özellikle mantar pişirirken alüminyum tencere yerine teflon ve çelik tencere kullanılmalıdır. Çünkü mantar alüminyum tencerelerde pişirildiği zaman çok süratli kararma yapabilir.

Mantarları pişirirken dikkat etmeniz gereken bir diğer püf noktası mantarları yüksek ısıda pişirmek gerektiğidir. Mantarlar çok süratli bir biçimde pişirilirse besin kıymetinin kaybolmaması yönünden çok mühimdir.Cevap bırakın