Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Martı scooter nasıl kiralanır?

Martı scooter son zamanlarda ünlülerin elinin altında görmeye alıştığımız keyifli ulaşım icatlarından bir tanesi. Kullanımı gün geçtikçe yükselen elektrikli kaykay (e-scooter) kapsamlı bir düzenleme yapıldı. Peki, martı scooter’a nasıl ulaşılır? Nereden kiralanır? Scooter’da uyulması gereken yeni kurallar nelerdir? İşte, Martı scooter hakkında geniş bir şekilde bilgi…

İstanbul’da yaşanan yoğun trafik sebebiyle sccoter kullanımı artmaya başladı. Trafiğe takılmadan iş yerinize, toplantınıza yahut yetişmek zorunda olduğunuz yerlere kolaylıkla varabilirsiniz. Martı scooter ile ilgili geniş bir şekilde bilgiye bu linkten de varabilirsiniz. Martı’yı kullanmak için evvellikle aşağıda sizin için derlediğimiz bilgileri dikkatlice okuyunuz. Ulaşımı kolaylaştıran scooter hakkında geniş bir şekilde bilgi için haberimizin içeriğine göz atınız…

Başta büyük şehirlerde olmak üzere, trafikten kurtulmak talep edenlerin tercih ettiği elektrikli scooter yasal düzenlemesi için esaslar belirlendi. Mevcut mevzuatlarda resmi tanımı olmayan elektrikli scooterları kimlerin kullanabileceği ve bu hizmeti vermek talep edenlerde ne gibi şartlar aranacağıbelirlendi.

SCOTTER’DE YENİ KURALLAR

1) Elektrikli scooterların azami hızı saatte 18 km olacak.

2) Bu araçlar, otoyol, şehirler arası yollar ve azami hız sınırı 50 km/s üstünde olan kara yollarında kullanılamayacak.

3) Elektrikli scooter kullananlarda 18 yaş sınırı aranacak. 16-18 yaş aralığındakilere ise M ve A1 ehliyetine sahip olmak koşulu ile izin verilecek.

4) pek çok kişi elektrikli scooter kullanamayacak.

5) Bu araçlarda kişisel eşya haricinde eşya/yük taşınamayacak.

6) Bu araçların yayaları ve dezavantajlı grupları (engelli/yaşlı) tehlikeye sokmasına izin verilmeyecek.

7) Elektrikli scooterların toplu taşıma araçları ile entegre olacak biçimde kullanımı sağlanacak.

8) Kask, dizlik, reflektör, ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.

9) Elektrikli scooterların belirli bölgelere yığılmasının önüne geçilecek.

10) Kamu düzenini bozmayacak ve gürültü kirliliği oluşturmayacak biçimde kullanım sağlanacak.

Ayrıca Bakınız.  Kepçe Kulak tarihe karışıyor

MARTI SCOOTER NASIL KİRALANIR?

Martıyı kullanmak için; iOS ve Android platformlarında ücretsiz olarak mevcut durumda olan mobil uygulamayı indirmeniz gerekir. Harita üstünden size yakın olan Martı’yı bularak başla seçeneğine tıkladıktan sonra scooter üstünde yer alan kodu akıllı mobil cihazınuza okutunuz.

Uygulamadan gelen 4 haneli şifreyi, Martı üstündeki fiziksel kilidi açmak için giriniz. Kilit açıldıktan sonra martı, aktif olarak kullanıma hazır halde olacaktır.

MARTININ ÜCRETLENDİRMESİ NE KADARDIR?

Yolculuğa başlamanız için talep edilen ücretlendirme 3 lira, Her bir dakikası için yapacağınız ücretlendirme ise 75 kuruş olarak bilinmektedir. Kısacası 10 dakikalık bir yolculuk için 10,5 TL ödemeniz gerekir.

MARTININ KONTROLLERİ NASILDIR?

Martıyı hareket ettirmeniz için ayağınızla bir iki kez it ve hızlanmak için sağdaki butonu faydalanabilirsiniz. Fren için ise soldaki düğmeyi kullanarak hızınızı yavaşlatabilirsiniz.

Güvenlik yönünden kask takmayı ihmal etmeyiniz.

MARTI NASIL PARK EDİLMELİ?

Martıyı kurallara uygun biçimlerde park etmeye özen gösteriniz. Herhangi bir yeri ihlal etme ve uygunsuz yere park etme halinde para cezası uygulanacaktır.Cevap bırakın