Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Maya alerjisi nedir? Cilde alerji yapar mı?

Bazı bireyler genel olarak unlu besinler tükettikten sonra saç dökülmesi, yorgunluk ve stres gibi durumlarla karşı karşıya kalır. Yaşam kalitesi düşüren bu rahatsızlıkların neden ortaya çıktığını sizler için inceledik. Gizli rahatsızlıklardan biri olan maya alerjisi ilk zamanlarda fark etmez lakin bazı bulgularle kendini gösterir. Özellikle sabah kahvaltısından sonra görülür. Peki Maya alerjisi nedir nasıl anlaşılır?

Bağışıklık sistemimiz vücuda giren tüm hücreler karşısında evvellikli olarak temkinli davranır. Bu kendini koruma durumuna bunun yanı sıra immun sistemi denir. Yalnızca besinlerle değil bazılarında da aile öyküsünde alerji durumları varsa da yaşanır. Bağışıklık sistemi bu proteini zararlı hücre olarak algıladığından antikor üretmeye başlar. Belirtileri kişiden insana değişen bu rahatsızlık erken müdahale edilmediğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Yaşanan bu olay alerjik reaksiyon olarak ortaya çıkar. Bu duruma neden olan bir çok etken vardır. Polen, toz ve besin gibi lakin bazıları ise bir hayli sinsi ilerler. Nadir görülür. Bu da maya alerjisidir. Maya alerjisi hemen hemen az rastlanır.

MAYA ALERJİSİ NEDİR?

Maya hamurların ve keklerin kabarmasının yanı sıra peynir yapımında da tercih edilen tek hücreli mantar türüdür. Bu tamamen doğal yollarla mantar alerjisi ile aynı olabiliyor. Yani mantara karşı duyarlı olan bireyler maya alerjisini yaşama olasılığı da yüksektir. Mayanın içerisinde yer alan proteinine karşı vücudun harekete geçmesiyle ortaya maya alerjisi çıkar. Karbonhidratlı gıdalarınin yanı sıra kek, bisküvi, ekmek, börek, poğaça, kurabiye ve makarna yiyeceklerde de bulunur. Beslenme de bu türleri ağırlıkla tüketen bireylerin alerji testi yaptırması gerekir. Çünkü bu alerji şiddetli başlamazsa bile ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara yol açar.

MAYA ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ciltte kaşınma, şişlik, kızarma ve kanama gibi belirtilerin yanı sıra eklem ağrıları, mide ekşimesi, yorgunluk, baş dönmesi ve bayılmayla da kendini gösterir. Bu belirtiler her hastalıkta da görünebileceğinden bir uzman doktora görünmekte yarar var. Kişi evvellikle hangi besinin kendisinde bu alerjiyi ortaya çıkartığını öğrenmelidir. Bunun için de alerji testi yaptırmak şarttır. Alerjiye neden olan besini öğrendikten sonra kişinin bu besinden uzak durması sağlığı yönünden faydalı olacaktır.

Ayrıca Bakınız.  En güçlü bitkisel antibiyotik

MAYANIN YER ALDIĞI DİĞER YİYECEKLER

Ekmek, pastane ürünleri, soslar, turşu, sirke, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Bazı paketli ürünlerde maya yerine hidrolize protein yazılır bundan dolayı alış veriş sırasında bu paketlerin içerdikleri kısmını iyi okumak gerekir. Bunun Yanı Sıra ağzı açık bırakılan bazı yiyeceklerde maya bakterisi üretir. Bu alerjiye sahip bireyler bu gibi durumlara dikkat etmelidir.Cevap bırakın