Memduh Ün kimdir? Nerelidir?

0

Yeşil Çamın unutulmaz isimlerinden biri olan Menduh Ün , sinema dünyası hem de futbol dünyasının bilinen isimleri içerisinde yer almaktadır. Peki …

Yeşil Çamın unutulmaz isimlerinden biri olan Menduh Ün, sinema dünyası hem de futbol dünyasının bilinen isimleri içerisinde yer almaktadır. Peki Menduh Ün kimdir? Memduh Ün, kariyeri başarılarla dolu önemli isimlerden bir tanesidir. Her ne kadar Yeşilçam üstünden tanınmış olsa bile bunun yanı sıra fazla olmasa da futbol kariyeri de yer almaktadır. Beşiktaş’taki futbol kariyerinin sonrasında sinema dünyasına geçiş yapan ve Yeşilçam’da önemli başarılar gösteren Memduh Ün, pek çok birinin de merak ettiği en mühim isimlerden biri olarak ön planda gözüküyor. Hem yapımcı hem de oyuncu olarak değişik filmlerde oynayan Memduh Ün, Türkiye’nin en çok bilinen isimleri arasında geliyor.

Memduh Ün nereli?

En çok merak edilen konular içinde Memduh Ün nereli sorusu gelmektedir. Memduh Ün 14 Mart 1920 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını da yine İstanbul’da geçiren Memduh Ün, ailesinin maddi durumunun yeterli olmaması ile aşağı yukarı üniversite hayatına veda ediyordu. Tam bu sürede başvurduğu bir yurt üstünden aldığı burs ile beraber, Tıp Fakültesi bölümüne giriş yaptı ve okumaya başladı. İstanbul doğumlu olan Memduh Ün aynı biçimde Üniversite hayatını da bu şehirde geçirdi.

Memduh Ün kaç yaşında, ne zaman vefat etti?

14 Mart 1920’de İstanbul’da doğan Memduh Ün, 16 Ekim 2015 tarihinde Bodrum’da hayata gözlerini yumdu. 95 yaşında hayatını kaybeden başarılı isim, Türk tarihine hem futbol hem de sanat yönünden mühim bir damga vurdu. Özellikle sinema dünyasındaki önemli başarıları ile ön plana çıkan isim, bunun yanı sıra Fatma gireyim en büyük aşkı olarak bilinmektedir. Zira Fatma Girik ile beraber 56 yıllık bir evlilik hayatı sürdürdüler. Yeşilçam ile beraber futbol dünyasına kattığı faydalar üstünden, elini neye atsa başarılı olan önemli isimlerden bir tanesidir.

Ayrıca Bakınız.  Mehmet Muş kimdir evi nerede? nerede oturuyor?

Memduh Ün hangi takımlarda oynadı?

Memduh ün denince her ne kadar akla öncelikle Yeşilçam gelse bile, aslını söylemek gerekirse futbol kariyeri de bi hayli mühimdir. Ortaokul vakitlerinda futbola başlayan ve futbolu çok seven Memduh Ün, özellikle 1940-1942 senelerinde Beşiktaş’la transfer oldu ve oynadı. O zamanda Beşiktaş şampiyonluk yaşayan isimler içerisinde bulunuyor.

Beşiktaş oyuncusu iken bunun yanı sıra 1941 yazında Ankaraspor takımında da oynayan Memduh Ün, 1942-43 sezonu içinde Ankara liginde şampiyonluk yaşadı. Daha sonra 1946 senesinde askere gitmesi ile beraber, futbolun sonrasında Yeşilçam’a yöneldi ve sinema dünyasında çok mühim bir isim halini aldı.

Memduh Ün futbola 1943 ile 1945 yılları arasında veda etti ve bir daha oynamadı. 16 Ekim 2015 senesinde Bodrum’da gözlerini hayata yuman Memduh Ün’ün o dönem ne kadar maaş aldığını bilmiyor. Özellikle 1940’lı senelerde Türkiye ligi tam anlamıyla oturmadığı için farklı biçimlerde turnuvalar düzenleniyordu. Bu doğrultuda futbolun o dönem sıklıkla gelişmemesi ile beraber alınan maaşta parçalar halindeydi.

Memduh Ün Yeşilçam hayatı

Yeşilçam hayatına ilk önce oyuncu olarak başlayan Memduh Ün, 1947 senesinde ilk sinema filminin başrolü üstlendi. Kariyerine jön olarak başlayan usta sanatçı, daha sonra 1960’lı yıllara kadar yönetmen olarak çok önemli başarılar gösterdi.

Özellikle melodram ve polisiye filmleri ile döneme damgasını vuran ünlü yönetmen, pek çok önemli başarı ile beraber ödüller de kazandı. 60’lı senelerin bitimi ile beraber yapımcılığa ağırlık veren Memduh Ün, bu sürede pek çok önemli filme imza atarak adını Türk sinemasına altın harflerle yazdırdı. Özellikle 1960’lı senelerde tanıştığı Fatma Girik ile beraber 56 yıllık birlikteliği üstünden, pek çok insanın gıpta ettiği önemli isimlerden bir tanesidir. Bunun Yanı Sıra sinema tarihinde bir mihenk taşı olarak pek çok ismin de büyümesini sağladı.

Ayrıca Bakınız.  Bülent Ersoy Nerede Oturuyor Yaşıyor Evi Nerede 2021-2022

Cevap bırakın