Meme Büyütme Ameliyatı | Göğüs Büyütme Ameliyatı

0

Meme büyütme cerrahi operasyonu (göğüs büyütme cerrahi operasyonu) günümüzde kadınlar arasında en çok beğenilen meme estetiği ameliyatlarındandır …

Meme büyütme cerrahi operasyonu (göğüs büyütme cerrahi operasyonu) günümüzde kadınlar arasında en çok beğenilen meme estetiği ameliyatlarındandır. Kadınlığın önemli simgelerinden olan memelerin, (“göğüs” kelimesi de halk arasında “meme” anlamında kullanılıyor olsa da, tıbbi olarak vücudun boyunla karın içerisinde bulunan ve kalp, akciğer vb. organları içine alan bölümüne denir. Buna karşın yazı içerisinde seo nedenli “göğüs” kelimesi de kullanılacaktır) ufak olması, bu dertten muzdarip kadınları meme büyütme işlemlerini araştırmaya yöneltmektedir. Meme büyütme estetiği dolgu maddeleri kullanılarak yapılabilse de, büyük genel olarak silikon protezler kullanılarak gerçekleştirilmektedir ve amaçlanan daha dik, daha dolgun ve daha büyük memeler oluşturmaktır. Az miktarda sarkmış memelerin dikleştirilmesi ve bazı meme asimetrilerinin giderilmesi için de silikon protezler ya da dolgu metodları ile uygulanabilmektedir.

Bunun yanısıra silikon meme protezleri yalnızca estetik amaçla değil, meme kanseri ameliyatları sonrası uygun hastalarda yeniden meme oluşturmak (meme rekonstrüksiyonu) maksadıyla da kullanılırlar.

Silikon protezler haricinde yapay dolgu maddeleri kullanılarak da göğüs büyütme işlemi yapılabilmektedir. Lakin yapay dolgular kalıcı değildir. Yağ dokusunun enjeksiyonu (yağ grefti, lipofilling) ise pek çok seans ile daha kalıcı sonuçlar ortaya koyabilmektedir.

Meme büyütme operasyonunda tercih edilen silikon protezler haricinde, içi S.F. (Serum Fizyolojik) ile şişirilebilen ve zarı silikondan imal edilen protezler de mevcut olup, bu tip protezlerin kıvamı normal meme dokusuna, silikon protezler kadar yakın değildir ve fazla tercih edilmezler. Meme büyütme cerrahi operasyonunda en çok tercih edilen ve en yaygın tercih edilen protez çeşidi, silikon dolgulu protezler olup, damla silikon (anatomic) ve yuvarlak silikon (round) biçimlerde üretilmektedirler.

Göğüs Büyütme operasyonu sırasında protezlerin yerleştirilebilmesi için deriden giriş anlamında en sık tercih edilen 3 yol şunlardan oluşmaktadır;

Ayrıca Bakınız.  Cevizin faydaları nelerdir?

1-Meme başı koyuluğunun alt sınırından (periareolar) “c” şeklinde bir kesi ile,

2-Meme altı katlantısının hemen üstünden (inframamarial) ortalama 4-5 cm’lik yatay bir kesi ile,

3-Koltuk altı çukurluğunun ön kısmından yapılacak bir kesi ile protezler yerleştirilebilir.

Tercih edilecek yol aynı zamanda ameliyat izinin kalacağı alanı belirleyecektir. Aslını söylemek gerekirse protezin yerleştirilmesi için tercih edilen 4. bir yol daha vardır; göbek deliği. Lakin bu yol ile yalnızca serum fizyolojik ile şişirilerek tercih edilen silikon kılıflı protezler uygulanabilmekte ve rutin olarak bu yol tercih edilmemektedir. Serum fizyolojik ile şişirilerek tercih edilen protezler, silikon dolgulu protezlere göre daha kısa kesiler kullanılarak yerleştirilebilirler.

Tüm bunlar haricinde hangi yoldan, hangi şekle sahip ve hangi özellikte protez kullanılacak olursa olsun, meme büyütme cerrahi operasyonu ile ilgili bilmeniz gereken diğer mühim bir ayrıntı ise; protezin yerleştirileceği boşluk yönünden alternatifler olduğudur. Protezler göğüs büyütme cerrahi operasyonunda, meme dokusu altına, göğüs kası zarının altına, tamamen kas altına yahut kısmen göğüs kası altına yerleştirilebilirler.

Tüm bu değişkenler ile ilgili ayrıntılı muayeneniz, plastik cerrahınız tarafından ameliyat evvelsinde yapılacak ve hangi kombinasyonun sizin için daha uygun olacağına karar verilerek meme büyütme operasyonu planlamanız gerçekleştirilecektir.

Meme büyütme cerrahi operasyonu, lokal yahut genel anestezi altında 1-2 saat sürmektedir ve aynı gün yahut 1 gün sonra taburcu olabilirsiniz. Ameliyattan sonra 2-3 gün banyo yapmamalısınız. Eğer su geçirmez ürünler ile pansumanınız kapatılırsa 24 saat içerisinde banyo uygulayabilirsiniz. Dren kullanımı, pansumanlarınızın ilk açılma ve yenilenme süreleri cerrahtan cerraha değişkenlik gösterebilir. Eğer kullanılırsa, göğüs duvarınızın iki yan tarafından çıkan plastik hortumlar ve uçlarında “dren” diye bahsedilen (Fransızca “drain” kelimesinden türetilmiştir ve boşaltmak, akıtmak olduğunu ifade etmektedir. Türkçesi “akıtaç” tır.) plastik tıbbi malzemeler görebilirsiniz. Bunlar ameliyat sahasında kan ve diğer sıvılarını birikiminin önlenmesi maksadıyla yerleştirilir ve meme büyütme cerrahi operasyonundan 1-2 gün sonra doktorunuz tarafından çıkarılırlar. Korkmanıza gerek yoktur, çıkarılırken çok fazla acıtmazlar ve çıkarıldıktan 1 gün sonra banyo uygulayabilirsiniz.


Cevap bırakın