Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Meme kanseri nasıl anlaşılır? Kanserli memenin belirtileri

Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen meme kanseri günümüzde yüksek oranda görülen kanserler arasında yer alır. Geçmişe oranla ölüm oranının azaltılmaya çalışıldığı meme kanseri hakkında araştırılanleri sizler için inceledik. Peki meme kanseri nasıl olur? Meme kanseri belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edileceği var mıdır? Haberin detayında meme kanserine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Meme dokusundaki hücrelerin değişik sebeplerden ötürü mutasyona uğramasıyla oluşan tümöre meme kanseri denir. Oluşan tümör evvel yaşandığı dokuyu sonra etrafına sıçrayarak tüm bölgeye zarar verir. Erken tedavi edilmediğinde uzuv kaybına yol açan meme kanserinin yıllar evvel oldukça zor bir tedavi süreci vardı. Lakin gelişen teknoloji ve bilinçli insan sayısı ile erken evrede teşhis edilmeye başlandı. Kadın hastalığı olarak görülse de aslını söylemek gerekirse meme kanseri yüzde 1 oranda erkeklerde de görülür. 40 yaş sonrası görülme sıklığı yükselen meme kanseri, genetiksel, sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıkların tetiklediği ciddi bir rahatsızlıktır. Süt kanallarındaki hücrelerin deforme olması sonrası meme lenflerine dağılmasıyla kanser riskini artırır. Hala ufak bir kitle halinde teşhis edildiğinde nasıl tedavi edileceği daha kolay olan meme kanseri hastanın vücut yapısına da ciddi hasarlar bırakabilir. İki tip meme kanseri vardır. Birincisi noninvaziv diğeri ise invazivdir. Noninvaziv yayılma göstermez. Tedavi sürecinden de hemen olumlu yanıtlar vererek vücut bozulmasının önüne engel olur. İnvaziv ise kanalları tıkayan çabuk yayılır. Görüldüğü meme haricinde diğer memeye kadar yayılabilir. Türkiye’deki kanser istatistiklerine göre de meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olup, kadınlarda gelişen tüm kanserlerin yüzde 25’ini oluşturuyor. Yürekleri ferahlatan haber ise tedavideki büyük gelişmeler aracılığıyla erken tanı konulduğunda meme kanserinde tam şifa sağlanabilmesi… Konuyla ilgili Medipol Mega Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Pelin Basım, muhabirimiz Müge Çakmak’ın suallerını cevapladı.

Ayrıca Bakınız.  Keten Tohumu Jeli Nasıl Yapılır? Cilde 12 Faydası

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Meme etrafında hissedilen hareketli kitle

Göğüsler arasında görülen asimetrik bozukluk

Göğüsün ve göğüs ucunda kırışıklık

Göğüs etrafında kızarıklık ve egzama benzeri yaralar

Göğüs ucunun yönünün bozulması

Şiddetli göğüs ağrıları ve koltuk altına doğru sertlik

Meme şeklinde düzensiz şişlik gibi belirtilerle kendini gösterir.

MEME KANSERİNİN NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ VAR MIDIR?

Erken dönem fark edilen kanserin nasıl tedavi edileceği oldukça basittir. Bu yüzden aile öyküsünde olanların değil herkesin mutlaka altı ayda bir tüm kontrolleri yapması gerekir. Muayene bu bakımdan mühimdir. Bunun yanısıra bilinçli kişilerında kendi kendilerini kontrol etmesi kanserin yayılmasını engelleyebilir. İlk evresinde fark edilen meme kanserinde ilaç nasıl tedavi edileceği uygulanarak hücreler yenilenir. Diğer evrelerde ise doktor daha değişik yöntemler uygular. Bazı zaman tümörün yayılmaması için uzuv olduğu gibi alınır.

MEME KANSERİNDEN KORUNMA YOLLARI

Erken müdahale edilmediğinde özellikle kalça ve omurga kemiklerinin yanı sıra akciğer ve karaciğere kadar ciddi rahatsızlıklara zemin hazırlar. Bu yüzden uzman kişiler hemen hemen herkesin tehlike altında olduğu meme kanseri için bazı bilgilendirmelerde bulundu. Hayat tarzının kanserin oluşması, çoğalması ve yayılmasında tesirli olduğunu vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı, önüne geçmek için bazı tavsiyelerde bulundu.

Aile öyküsünde kanser olup olmadığı kontrol edilmeli.

Günümüzde çalışma şartlarındaki ağır kurallar kişinin stres oranını artırır. Bu durum kanser hastalıklarına kolayca davetiye çıkarır. Stresten uzak daha sıhhatli ortamlar seçilmeli.

En mühim durum beslenmedir. Sağlıksız beslenme yalnızca meme kanseri değil diğer tüm kanserleri tetikler bu yüzden uzman kişiler bireylerin antioksidan oranı yüksek ve vitamin mineral yönünden zengin bir beslenme metodu tavsiye eder.

Ayrıca Bakınız.  Bebeklere kilo aldıran özel mama tarifleri

Düzenli yürüyüş ve yüzme tüm sinir sistemini hareketlendirdiğinden hücrelerin deforme riskini azaltır.

Kozmetik ve kimyasal içeren ürünlerden uzak durmakta yarar var.

Kafein ve nikotin maddelerin hücrelerin mutasyona uğrama oranını artırır. Bu maddeleri içeren besinler tüketilmemeli.

20 yaşlarından sonra düzenli olarak elle kontrol yapılmalı ve kişinin en az bir kez tüm kontroller için uzmana başvurmalı.Cevap bırakın