Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Menisküs nedir? Nasıl tedavi edilir?

uzman kişiler uyarıyor! Menisküs rahatsızlığı özellikle örgü ören, inek sağan bireylerde daha fazla görülüyor! Menisküs neden olur? Tedavi metodları nelerdir? Bu konuyla ilgili tüm araştırılanlara Medical Park Karadeniz Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Uğur Kıran’dan öğrendik.

Örgü ören kadınlarda daha çok görülüyor

Menisküs hastalarının ilk şikayetleri genel olarak parmaklarda oluşan uyuşukluk hissi olmaktadır. uzman kişiler uyarıyor! Örgü ören kadınlarda, çaba,yaban yapan kadınlarda bu hastalığın görülme olasılığı daha fazla. Hatalık 40 ile 60 yaş gurubu arasında görülmektedir.

Kilolu kadınlar da risk altında!

Karadeniz bölgesinde kadınlarda daha çok görülen bu rahatsızlık, kadınlarda sporculardan daha fazla görülmektedir. Son bir yıl içerisinde 161 artroskopi hastasının 107’si kadın, 54’ü erkek olup yüzde 65’i 40 ile 60 yaş aralığındadır. Bu hastalığın neden oluştuğunun temelinde ise, eğimli arazide yürümek, yük taşımak ve toplu taşıma araçlarına binerken yahut inerken dizin üstünde vücudun dönmesi neden olmaktadır. Menisküs rahatsızlığı kilolu kadınlarda daha çok görülmektedir. Bu nedenle kilolu kadınlar diğerlerine oranla daha dikkatli olmalıdır.

Yüzmek, hastalığın nasıl tedavi edileceğinde oldukça önem taşıyor

Denize girmek birçok hastalığın tedavsinde önerilmektedir. Özellikle bel,sırt, boyun fıtıklarında, vücuttaki bütün eklem kireçlenmelerinde ve kas kuvvetlendirilmelerinde çok mühimdir. Ortopedi ve travmatoloji rehabilitasyon metodlarınde en mühimsi yüzme sporudur.

Menisküs yırtığı Egzersizleri

Menisküs belirtileri

Menisküs yırtığı olanlar yürüyüş yapabilir mi

Menisküs yırtığı dereceleri

Menisküs yırtığı ameliyatı yorumları

Menisküs nedir?

Menisküs belirtileri Video

3. derece menisküs yırtığı tedavisi

Ayrıca Bakınız.  Gece yoğurt yemek kilo aldırır mı?


Cevap bırakın