Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Menopoz sonrasında ‘Muz’ Yiyin

Kadınların korkulu rüyası olan menopoz dönemi oldukça zorlu geçmektedir. Menopaza girmiş bayanların menopoz sonrası Muz meyvesinin kadınlarda tansiyondan dolayı ortaya çıkabilecek inme riskini oldukça azalttığını belirtildi. Şimdi sizlere bu yazımızda muz meyvesinin menopoza iyi geldiğine dair bilim adamları tarafından açıklanan bilgileri paylaşacağız..

Hürriyet gazetesinin paylaştığı habere göre Amerikalı bilim insanları 11 sene boyunca 50-79 yaşındaki menopoza girmiş 90 bin 137 kadının sağlık durumunu inceledi. Katılımcıların ne kadar potasyum aldığı da değerlendirildi. Araştırma, muz gibi potasyum bakımından zengin yiyecekler tüketen menopoza girmiş kadınların inme riskinin yüzde 25’e kadar azaldığını gösterdi.

Ancak bilim adamlarından Sylvia Wassertheil-Smoller, çok fazla potasyumun da kalp için zararlı olduğunu, kişilerin neye ne kadar ihtiyaçları bulunduğunu öğrenmesi gerektiğini belirtti. Araştırmanın sonuçları Amerikan Kalp Derneği’nin “Report” adlı dergisinde yayımlandı.

Menopoza giren kadınlarda potasyum-sodyum dengesi bozuluyor. Potasyum vücuttaki sıvı dengesini sağlıyor. Dünya Sağlık Örgütü, günde 5-6 gram potasyum alınmasını öneriyor. Orta büyüklükteki muz 430 miligram potasyum içeriyor.

Ayrıca Bakınız.  En Etkili ve Sağlıklı Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir 2022-2023


Cevap bırakın