Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Metabolizma Hızlandırıcı 5 Vitamin ve Mineral

Bu makalemizde metabolizma hızlandırıcı vitamin ve mineraller, diyete uygun mudur kilo verdirir mi ve kilo aldırır mı yararları nelerdir …

Metabolizma Hızlandırıcı 5 Vitamin ve Mineral

Bu makalemizde metabolizma hızlandırıcı vitamin ve mineraller, diyete uygun mudur kilo verdirir mi ve kilo aldırır mı yararları nelerdir bunlardan söz edeceğiz. Süratli metabolizma sıhhatli bir kiloyu korumak çok kolaytir. İyi bir metabolizma, vücudun kalorileri daha süratli yakmasına yararlı olur ve kilo alımını önüne engel olur. Lakin hepimiz, tamamen doğal olarak süratli bir metabolizma ile yetenekli olacak kadar şanslı değiliz. Metabolizması yavaş olan kişiler hızla kilo alırlar ve bazı zaman kilo vermekte zorlanırlar. Neyse ki, metabolizmayı hızlandırmaya ve kilo verme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilecek bazı yiyecekler var. Kilo vermekte zorlananlar arasındaysanız bu vitamin ve mineralleri diyetinize dahil etmenin zamanı gelmiştir.

Yazı İçeriği

 • Metabolizma Hızlandırıcı Vitaminler
  • B vitamini
  • Magnezyum
  • Demir
  • Kalsiyum
  • C Vitamini

Metabolizma Hızlandırıcı Vitaminler

Multivitamin alarak, vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerine sahip olma şansı artar. Bu, çok farklı besinler tarafından desteklenen metabolizma üstündeki tesirinden dolayı kilonuzu etkileyebilir.

Metabolizmanız vücudun kilolarını yakma hızını düzenler ve iyi işleyen bir metabolizma kilo kontrolü için mühimdir. Besin alımınız da iştahı ve bu sebeple gıda alımını etkileyebilir. Misal verilecek olursa, düşük B6 vitamini seviyeleri, beyin serotonin seviyelerinde bir azalma ile ilişkilidir ve bu da iştahın artmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra, bazı kişiler genel yaşam tarzlarının daha büyük resmini görmezden geldikleri için kilo almak yahut kilo vermemekten multivitaminleri suçlayabilir. Bu, özellikle multivitamin alan kişiler için geçerlidir çünkü başka türlü diyetleri eksiktir.

Sıhhatli beslenmediğiniz için multivitamin alıyorsanız, hareketsizsiniz yahut kısıtlayıcı bir diyet uyguladığınız için multivitamin değil, kilo alımından sorumlu olan bu ilişkili davranışlar olabilir. Sizin için doğru multivitamini bulabilirsiniz, lakin vitaminlerin sıhhatli bir hayat tarzını desteklemesi gerektiğini, onun yerine geçmemesi gerektiğini unutmayın.

B vitamini

metabolizma hızlandırıcı vitamin

B vitamini, yediğiniz tüm yiyeceklerin enerji üretmek için tüketilmesini ve vücutta yağ olarak depolanmamasını sağlar. Yağ, karbonhidrat yahut protein olsun, bu besin her türlü yiyeceği metabolize etmeye yardımcı olabilir. Bu besin maddesinin eksikliği genel olarak metabolizmayı bozar ve kilo alımına neden olur. Bunun yanısıra ruh halinizi de artırabilir. Yağsız et, süt ürünleri, tam tahıllı ürünler, muz, elma ve ıspanak B vitamini kaynaklarıdır. B12 Vitamini Eksikliği Kilo Yapar Mı? yazımıza göz atmanızda yarar var.

Magnezyum

metabolizma hızlandırıcı diyet

Magnezyum, enerji üretmek için yaşanan kimyasal reaksiyonlarda çok mühim bir rol oynar. Bu besinin yokluğunda metabolizmamız ve enerji üretim sürecimiz yavaşlar. Bunun haricinde beyin özelliğini destekleyen ve kasların gevşemesine yardımcı olan 300’den çok enzimatik reaksiyon için magnezyum lüzumludir. Yaygın magnezyum kaynakları patates, kabuklu yemişler, tohumlar ve baklagillerdir. Bir evvelki yazımızda Kilo Vermek İçin En İyi 9 Sıhhatli Karbonhidrat inceleyebilirsiniz.

Demir

metabolizma hızlandırmak için ne yemeli

Metabolizmayı hızlandırmak söz konusu olduğunda, bu besin maddesi atlanamaz. Kandaki düşük demir seviyesi, kaslara daha az oksijen taşınacağı olduğunu ifade etmektedir. Bu, yağ yakma sürecini önüne engel olur ve metabolik hıza müdahale eder. Sıhhatli büyüme, gelişme ve metabolizmayı hızlandırmak için lüzumlu olan temel bir besindir. Bazı yaygın iyon kaynakları badem, balık, et ve soya fasulyesidir.

Kalsiyum

metabolizma hız kazandıran yiyecekler

Birkaç araştırmada, kalsiyumun kan şekeri seviyesini kontrol etmeye ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Besin maddesinin, termojenez tesiri olarak anılan vücudun çekirdek sıcaklığını hafifçe artırabileceği tartışılmaktadır. Bu metabolizmayı hızlandırabilir ve vücudumuzun yağ yakmasına yardımcı olabilir. Kalsiyum alımını yükseltmek istiyorsanız süt ürünleri, badem ve tohumlar diyetinizin bir parçası olmalıdır.

Bilim adamları, hangi vitamin ve minerallerin iştah ve kilo kontrolü üstünde en büyük etkiye sahip olduğunu hala tam anlamıyla bilmiyorlar. Kalsiyumun yardımcı olduğu görülüyor: Bir dizi klinik çalışma, günde 1.200 miligram kalsiyum tüketmenin diyet yapanlarda kilo kaybını, büyük bir olasılıkla gastrointestinal sistemdeki yağa bağlanarak yüzde 60’a kadar artırabileceğini ve bu da vücudun emdiği yağ miktarını azalttığını göstermiştir.

Kalsiyum takviyelerinin kilo verme yararları, yeterince mineral almayan kişiler için en kaliteli biçimde çalışmaktadır. Lakin diğer besinler de yararlı görünmektedir: Çin çalışmasında multivitamin alan kadınlar, multivitamin tarafından sağlanan aynı miktarda kalsiyum içeren bir takviye alanlardan daha fazla kilo verdiler. Diyet yaparken VİTAMİN kullanıyor musunuz? forum konumuza inceleyebilirsiniz.

C Vitamini

c vitamini kilo verme

C vitamini, bir başka muhteşem ruh hali ve metabolizma hızlandırıcı besindir. Bazı araştırmalara göre, C vitamini, vücudun metabolik hızını yavaşlatan oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olabilir. Bu besin maddesine sahip olmayan bireyler kilo vermekte zorlanırlar. Domates, portakal ve limon, C vitamini yönünden zengin yiyeceklerin bazı yaygın kaynaklarıdır.

B12 vitamini metabolizmayı hızlandırır mı?

Metabolizmayı hızlandıran vitaminler

Enerji metabolizması üzerinde etkili olan vitaminler

B vitamini

D vitamini

B6 vitamini

Metabolizma yaşını gençleştirme

Metabolizmam hızlı mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ