Miyom nedir? Tehlikeli midir?

0

Miyom (rahim fibroidleri), rahminizin içinde ve üstünde büyüyebilen yaygın bir kanserli olmayan tümör türüdür. Tüm miyomlar belirtilere neden …

Miyom (rahim fibroidleri), rahminizin içinde ve üstünde büyüyebilen yaygın bir kanserli olmayan tümör türüdür. Tüm miyomlar belirtilere neden olmaz, lakin miyom belirtileri arasında ağır adet kanaması, sırt ağrısı, sık idrara çıkma ve seks sırasında ağrı olabilir. Ufak myomlar genel olarak tedaviye ihtiyaç duymazlar, lakin daha büyük fibroidler ilaç yahut ameliyatla tedavi edilebilir.

Miyomlar yahut rahim fibroidleri, rahim duvarının içinde oluşan büyüme yahut iyi huylu tümörlerdir. 50 yaşın üstündeki bayanların yüzde yetmiş ila 80’i miyom hastası olacaktır. Yalnızca yüzde 20 ila 30’unda miyom semptomları olacaktır. Miyomlar ergenlikten evvel kızlarda ve menopozdan sonra kadınlarda nadiren büyür. Evvelden var olan miyomlar büyümeyi durdurur ve bazı zaman menopozdan sonra kadınlarda küçülebilir.

Miyomlar genel olarak herhangi bir soruna neden olmaz, lakin bazı zaman kısırlık, düşük ve erken doğum ile ilişkilendirilirler. Diğer sorunlar ağır, uzun ve ağrılı dönemleri içerebilir. Tedavi miyomların büyüklüğüne, sayısına ve konumuna bağlıdır, lakin ilaç nasıl tedavi edileceği, lokal anestezi altında yapılan prosedürler, ultrason prosedürleri ve cerrahi operasyonu içerebilir. Miyomlar nadiren kanserlidir. Dilerseniz Miyomlu Hatunlar Kulübü inceleyebilirsiniz.

Yazı İçeriği

 • Miyom (Rahim Fibroidleri) Nedir?
  • Miyom Kimler Risk Altındadır?
  • Miyomlar Nerede Büyür?
  • Miyom Çeşitleri Nelerdir?
   • Submukozal Miyomlar
   • İntramural Miyomlar
   • Subseröz Miyomlar
   • Pediküllü Miyomlar
  • Miyomlar kanser midir?
 • Miyomların Belirtileri Nelerdir?
  • Rahim fibroid ağrısı nasıl hissedilir?
  • Miyomlar Zamanla Değişebilir Mi?
  • Miyomum Varsa Hamile Kalabilir Miyim?
  • Miyomlar Anemiye Neden Olabilir Mi?
  • Rahim Miyomları Nasıl Teşhis Edilir?
 • Miyom Nasıl tedavi edileceği Nasıl Yapılır?
  • Miyom Nasıl tedavi edileceğinde Tercih edilen İlaç İsimleri
   • Doğum kontrol hapı miyom nasıl tedavi edileceği
  • Miyom Cerrahi operasyonu Nasıl Yapılır?
   • Ameliyatla çıkarılmadan evvel miyomların ne kadar büyük olması gerekir?
   • Myomektomi Çeşitleri Nelerdir?
  • Miyom nasıl tedavi edileceğiyle ilgili herhangi bir risk var mı?
  • Miyom önlenebilir mi?
  • Miyomlar kendiliğinden kaybolur mu?

Miyom (Rahim Fibroidleri) Nedir?

Rahim fibroidleri (leiomyom olarak da adlandırılır) rahim duvarından kas ve bağ dokusundan oluşan büyümelerdir. Bu büyümeler genel olarak kanserli değildir (iyi huylu). Kişisel rahim pelvisindeki bir ters armut şeklinde bir organdır. Normal boyut, uterusunuzun limona benzer boyutudur. Aynı zamanda rahim olarak da adlandırılır ve bir bebeğin hamilelik sırasında büyüdüğü ve geliştiği yerdir.

miyom

Myomlar tek bir nodül (tek büyüme) yahut bir küme halinde büyüyebilir. Miyom kümelerinin boyutları 1 mm’den 20 cm’den (8 inç) fazla yahut daha büyük olabilir. Karşılaştırma için bir karpuz kadar büyük olabilirler. Bu büyümeler rahim duvarında, organın ana boşluğunda ve bazı zaman dış yüzeyinde gelişebilir.

Miyomlar uterusunuzun içinde ve üstünde boyut, sayı ve konuma göre değişiklik gösterebilir. Rahim fibroidleri ile değişik semptomlar yaşayabilirsiniz ve bunlar fibroidli başka bir kadının yaşayacağı semptomların aynısı olmayabilir. Miyomların ne kadar benzersiz olabileceği sebebiyle, tedavi planınız kişisel durumunuza bağlı olacaktır.

Miyom Kimler Risk Altındadır?

Miyom geliştirme şansınızda rol oynayabilecek birkaç risk etkenü vardır. Bunlar şunları içerebilir:

 • Obezite ve daha yüksek vücut ağırlığı (kişi, sıhhatli vücut ağırlığının% 20’sinden çokysa obez kabul edilir).
 • Ailede miyom geçmişi.
 • Çocuk sahibi olmamak.
 • Menstrüasyonun erken başlangıcı (adetinizin genç yaşta olması).
 • Menopoz için geç yaş.
rahim fibroidleri urları tümörleri

Miyomlar Nerede Büyür?

Miyomların büyüyebileceği rahminizin hem içinde hem de haricinde birkaç yer vardır. Miyomlarınızın yeri ve boyutu tedaviniz için mühimdir. Miyomlarınızın nerede büyüdüğünü, ne kadar büyük olduklarını ve kaç tanesine sahip olduğunuzu, hangi tür tedavinin sizin için en kaliteli sonucu vereceğini yahut bazı zaman tedavinin lüzumlu olup olmadığını belirleyecektir.

Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Myomlarınızın rahim içinde ve üstünde yer aldığı yerlere verilen farklı isimler vardır. Bu isimler yalnızca fibroidin nerede olduğunu değil, nasıl bağlandığını da açıklar.

miyom çeşitleri fibroid

Rahim fibroidlerine sahip olabileceğiniz belirli yerler şunları içerir:

Submukozal Miyomlar

Bu durumda fibroidler, hamilelik sırasında bebeğin büyüdüğü rahim boşluğu (boşluk) içinde büyür. Rahmin ortasındaki boş alana uzanan büyümeleri düşünün.

İntramural Miyomlar

Bu fibroidler rahim duvarının içine gömülüdür. Rahmin yan taraflarını bir evin duvarları gibi hayal edin. Miyomlar bu kas duvarının içinde büyüyor.

Subseröz Miyomlar

Bu sefer rahmin haricinde yer alan bu myomlar rahim dış duvarına yakın zamandan bağlanır.

Pediküllü Miyomlar

En az görülen tip olan bu fibroidler aynı zamanda rahmin haricinde da bulunur. Lakin pedinküllü fibroidler ince bir sapla rahme bağlanır. Genel olarak mantar benzeri olarak tanımlanırlar çünkü bir sapları ve daha sonra çok daha kapsamlı bir tepeleri vardır.

Ayrıca Bakınız.  Kirpik serumu ne işe yarar? En iyi kirpik serumu

Miyomlar kanser midir?

Bir miyomun onu kanserli yahut kötü huylu bir tümöre dönüştüren değişikliklerden geçmesi son derece nadirdir. Aslını söylemek gerekirse, fibroidli 350 kadından biri malign tümör (kötü huylu) geliştirecektir.

miyom kanseri belirtileri

Nadir görülen fibroidle ilişkili kanserleri tespit etmede % 100 öngörülebilir bir test yok. Bu sayede, rahim fibroidlerinin yahut menopoz sırasında büyüyen fibroidlerin süratli büyümesi olan bireyler hemen değerlendirilmelidir.

Miyomların Belirtileri Nelerdir?

Çoğu miyom herhangi bir belirti vermez ve sağlık uzmanınızın düzenli gözlemi haricinde tedavi gerektirmez. Bunlar tipik olarak ufak fibroidlerdir. Semptomlar yaşamadığınızda buna asemptomatik fibroid denir.

miyom belirtileri nelerdir

Daha büyük miyomlar, aşağıdakiler dahil değişik semptomlar yaşamanıza neden olabilir:

 1. Adet döneminiz sırasında aşırı yahut ağrılı kanama (Menoraji).
 2. Adet dönemleriniz arasında kanama.
 3. Karnınızın alt kısmında şişkinlik.
 4. Sık idrara çıkma (miyom, mesanenize baskı uyguladığında meydana gelebilir).
 5. Seks sırasında ağrı.
 6. Bel ağrısı.
 7. Kabızlık.
 8. Kronik vajinal akıntı.
 9. İdrar yapamama yahut mesanenizi tamamen boşaltamama.
 10. Karın şişkinliğini (genişleme) artırarak karnınızın hamile görünmesine neden olur.

Menopozdan geçtikten sonra miyom belirtileri genel olarak stabilize olur yahut vücudunuzdaki hormon seviyeleri düştüğü için kaybolur.

Rahim fibroid ağrısı nasıl hissedilir?

Miyomunuz varsa yaşayabileceğiniz değişik duygular vardır. Miyomunuz ufakse, hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz ve orada olduklarını bile fark etmeyebilirsiniz. Bu sayede, daha büyük miyomlar için, durumla ilgili rahatsızlıklar ve bazı zaman ağrılar yaşayabilirsiniz. Miyomlar sırt ağrısı, şiddetli adet krampları, karnınızda keskin bıçak ağrıları ve bazı zaman seks sırasında ağrı hissetmenize neden olabilir.

Miyomlar Zamanla Değişebilir Mi?

Myomlar aslını söylemek gerekirse zamanla küçülebilir yahut büyüyebilir. Uzun bir süre süresince aniden yahut devamlı olarak boyut değiştirebilirler. Bu, değişik nedenlerle olabilir, lakin çoğu durumda miyom boyutundaki bu değişiklik vücudunuzdaki hormon miktarıyla ilişkilidır. Vücudunuzda yüksek düzeyde hormon olduğunda, miyomlar büyüyebilir. Bu, hamilelik sırasında olduğu gibi hayatınızın birkaç belirli zamanında olabilir.

Vücudunuz, bebeğinizin büyümesini desteklemek için hamilelik sırasında yüksek düzeyde hormon salgılar. Bu hormon dalgalanması aynı zamanda miyomun büyümesine neden olur. Hamilelikten evvel miyomunuz olduğunu biliyorsanız, sağlık uzmanınızla görüşün. Miyomun hamilelik süresince nasıl büyüdüğünü görmek için izlenmeniz gerekebilir.

Hormon seviyeleriniz düştüğünde miyomlar da küçülebilir. Bu menopozdan sonra yaygındır. Bir kadın menopozdan geçtiğinde vücudundaki hormon miktarı çok daha düşüktür. Bu, miyomların küçülmesine neden olabilir. Genel olarak belirtileriniz menopozdan sonra da iyileşebilir.

Miyomum Varsa Hamile Kalabilir Miyim?

Evet, rahim miyomunuz varsa hamile kalabilirsiniz. Hamile kaldığınızda miyomunuz olduğunu zaten biliyorsanız, sağlık uzmanınız miyomlar için bir izleme planı geliştirmek için sizinle beraber çalışacaktır. Gebelik sırasında vücudunuz yüksek düzeyde hormon salgılar. Bu hormonlar bebeğinizin büyümesini destekler. Bu sayede, miyomlarınızın büyümesine de neden olabilirler.

Miyomlar Hamilelik

Büyük miyomlar, bebeğinizin doğru fetal pozisyona geçmesini engelleyerek, makat doğum yahut fetal başın yanlış yerleştirilmesi riskinizi artırabilir. Çok nadir durumlarda, erken doğum yahut sezaryen doğum riskiniz daha yüksek olabilir. Bazı durumlarda miyomlar kısırlığa katkıda bulunabilir. Kısırlığın kesin nedenini belirlemek zor olabilir, lakin bazı kadınlar miyom nasıl tedavi edileceği gördükten sonra hamile kalabilirler. Bir evvelki konumuz Miyom kısırlık sebebi midir? konusuna inceleyebilirsiniz.

Miyomlar Anemiye Neden Olabilir Mi?

Anemi, vücudunuzda organlarınıza oksijen taşımak için yeterince sıhhatli kırmızı kan hücresi olmadığında yaşanan bir durumdur. Kendinizi yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Bazı kadınlar buz, nişasta yahut kir için yoğun istek geliştirebilir. Buna pika denir ve anemi ile ilişkilidir. Sık yahut çok ağır adet gören kadınlarda anemi olabilir.

Miyomlar adet dönemlerinizin çok ağır olmasına yahut adetler arasında kanamanıza bile neden olabilir. Ağızdan alınan demir hapları gibi bazı tedaviler yahut önemli ölçüde anemikseniz, demir infüzyonu (IV yoluyla) aneminizi iyileştirebilir. Miyomunuz varken anemi belirtileri yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun. (Bu hastalığın belirtisi “kahve telvesi yeme” isteği!)

Rahim Miyomları Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu durumda, miyomlar ilk olarak kadın sağlığı kurumlarında düzenli bir muayene sırasında keşfedilir. Pelvik muayene sırasında hissedilebilirler ve jinekolojik muayene sırasında yahut doğum evvelsi bakım sırasında bulunabilirler. Çoğu zaman, ağır kanama ve diğer ilgili semptomlarla ilgili tanımınız, sağlık uzmanınızı miyomları teşhisinin bir parçası olarak görmesi hakkında uyarabilir.

Miyomları doğrulamak ve boyutlarını ve yerlerini belirlemek için yapılabilecek birkaç test vardır. Bu testler şunları içerebilir:

 • Ultrasonografi : Bu invaziv olmayan görüntüleme testi, ses dalgaları ile iç organlarınızın bir resmini oluşturur. Uterusun büyüklüğüne bağlı olarak ultrason transvajinal yahut transabdominal yolla yapılabilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) : Bu test, mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanarak iç organlarınızın ayrıntılı görüntülerini oluşturur.
 • Bilgisayarlı tomografi (CT) : Bir CT taraması, iç organlarınızın değişik açılardan ayrıntılı bir görünümünü oluşturmak için X-ışını görüntülerini kullanır.
 • Histeroskopi : Histeroskopi sırasında, sağlayıcınız rahim içindeki miyomlara bakmak için skop adı verilen bir cihaz (ucunda bir kamera yer alan ince, esnek bir tüp) kullanacaktır. Kapsam vajinanızdan ve rahim ağzınızdan geçirilir ve sonrasında rahminize taşınır.
 • Histerosalpingografi (HSG) : Evvel kontrast maddenin enjekte edildiği ve sonrasında rahim röntgenlerinin alındığı ayrıntılı bir röntgen filmidir. Bu, daha çok kısırlık değerlendirmesi de geçiren kadınlarda kullanılır. Rahim filmi (HSG) tecrübesini yaşayanların paylaşım alanı…
 • Sonohisterografi : Bu görüntüleme testinde ufak bir kateter transvajinal olarak yerleştirilir ve kateter yoluyla rahim boşluğuna salin enjekte edilir. Bu ekstra sıvı, rahminizin herkes tarafından bilinen bir ultrasonda göreceğinizden daha net bir görünümünü oluşturmanıza yararlı olur.
 • Laparoskopi : Bu test sırasında doktorunuz karnınızın alt kısmında ufak bir kesi (kesi) yapacaktır. İç organlarınıza yakın zamandan bakmak için ucunda kamera yer alan ince ve esnek bir tüp yerleştirilecektir.
Ayrıca Bakınız.  Burun Estetiği Ameliyatı Nedir, Fiyatları, Günah Mı, En İyi Doktor

Miyom Nasıl tedavi edileceği Nasıl Yapılır?

Miyomların nasıl tedavi edileceği, miyomların boyutuna, sayısına ve konumuna ve hangi semptomlara yol açtıklarına bağlı olarak değişebilir. Miyomlarınızdan herhangi bir belirti yaşamıyorsanız, tedaviye gereksiniminiz olmayabilir. Ufak myomlar genel olarak yalnız bırakılabilir.

miyom nasıl tedavi edileceği

Bazı kadınlar hiçbir zaman herhangi bir semptom yaşamaz yahut miyomlarla ilgili herhangi bir problem yaşamaz. Myomlarınız zaman içinde yakın zamandan izlenecek, lakin hemen harekete geçmenize gerek yok. Miyomunuzun boyutuna yahut semptomlarına bağlı olarak, sağlık uzmanınız tarafından periyodik pelvik muayeneler ve ultrason önerilebilir.

Miyomlarınızdan semptomlar yaşıyorsanız aşırı kanamadan kaynaklanan anemi, orta ila şiddetli ağrı, kısırlık sorunları yahut idrar yolu ve bağırsak problemleri dahil genel olarak yardım için tedavi gerekir. Tedavi planınız, aşağıdakiler dahil birkaç etkene bağlı olacaktır:

 • Kaç tane miyomunuz var?
 • Miyomlarınızın boyutu.
 • Myomlarınızın yer aldığı yer.
 • Miyomlarla ilgili yaşadığınız belirtiler.
 • Hamilelik arzunuz varmı?

Sizin için en kaliteli tedavi seçeneği, önümüzdeki zamanlarda doğurganlık hedeflerinize de bağlı olacaktır. Gelecekte bebek sahibi olmak istiyorsanız, bazı tedavi seçenekleri sizin için bir alternatif olmayabilir. Tedavi alternatiflerini tartışırken, doğurganlık hakkındaki düşünceleriniz ve geleceğe yönelik hedefleriniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Rahim fibroidleri, birçok kadının yaşamları süresince yaşadığı yaygın bir durumdur.

Bazı durumlarda miyomlar ufaktür ve hiçbir belirti vermez.

Diğer zamanlarda miyomlar zorlu semptomlara neden olabilir.

Herhangi bir rahatsızlık yahut ağrı hissederseniz, sağlık uzmanınızla konuşun.

Miyomlar tedavi edilebilir ve sıklıkla semptomlarınız iyileştirilebilir.

Miyom Nasıl tedavi edileceğinde Tercih edilen İlaç İsimleri

 • Reçetesiz (OTC) ağrı kesici ilaçlar : Bu ilaçlar, miyomların yol açtığu rahatsızlıkları ve ağrıyı yönetmek için kullanılabilir. OTC ilaçları arasında asetaminofen ve ibuprofen bulunur.
 • Demir takviyeleri : Aşırı kanamadan kaynaklanan aneminiz varsa, sağlayıcınız bunun yanısıra bir demir takviyesi almanızı önerebilir.
 • Gonadotropin salgılayan hormon (GnRH) agonistleri : Bu ilaçlar bir burun spreyi yahut enjeksiyon yoluyla alınabilir ve miyomlarınızı küçülterek etki gösterir. Bazı zaman ameliyattan evvel bir fibroidi küçültmek için kullanılırlar, bu da fibroidin çıkarılmasını kolay bir hale getirir. Bu sayede, bu ilaçlar geçicidir ve bunları almayı bırakırsanız, miyomlar yeniden büyüyebilir.
 • Oral tedaviler : Elagolix, semptomatik uterin fibroidleri olan premenopozal kadınlarda ağır uterin kanamanın nasıl tedavi edileceği için endike olan yeni bir oral tedavidir. 24 aya kadar kullanılabilir. Bu tedavinin artıları ve eksileri için doktorunuzla konuşun. Başka bir oral terapi olan Tranexamic asit, uterin fibroidli kadınlarda siklik ağır adet kanamalarının nasıl tedavi edileceği için endike olan antifibrinolitik bir oral ilaçtır. Doktorunuz bu terapi sırasında sizi izleyecektir.

Önemli: Aldığınız herhangi bir ilaç hakkında sağlık uzmanınızla görüşmeniz mühimdir.

Doğum kontrol hapı miyom nasıl tedavi edileceği

Doğum kontrolü hapı, miyom semptomlarına yardımcı olmak için de kullanılabilir, özellikle dönemler sırasında ve arasında ağır kanama ve adet krampları. Ağır adet kanamasını kontrol etmeye yardımcı olmak için doğum kontrolü kullanılabilir.

Oral kontraseptif haplar, intravajinal kontrasepsiyon, enjeksiyonlar ve intrauterin cihazlar (RİA) dahil olmak üzere kullanabileceğiniz değişik doğum kontrol seçenekleri vardır.

Miyom Cerrahi operasyonu Nasıl Yapılır?

Miyomun çıkarılması için değişik ameliyat türleri hakkında konuşurken dikkate alınması gereken birkaç etken vardır. Miyomların boyutu, konumu ve sayısı cerrahi operasyonun türünü etkilemekle kalmaz, aynı zamanda önümüzdeki zamanlarda gebelikler için istekleriniz de bir tedavi planı geliştirirken mühim bir etken olabilir.

Miyom cerrahi operasyonu nasıl yapılır

Bazı cerrahi seçenekler rahimi korur ve gelecekte hamile kalmanıza izin verirken, diğer seçenekler rahime zarar verebilir yahut rahmi çıkarabilir. Miyomektomi, rahme zarar vermeden miyomları çıkarmasına izin veren bir prosedürdür.

Ayrıca Bakınız.  7 Günlük Detoks Programı ile Sizde Yenilenin

Ameliyatla çıkarılmadan evvel miyomların ne kadar büyük olması gerekir?

Normal uterus boyutu bir limon yahut 8 cm boyutundadır. Otomatik olarak çıkarılmasını zorunlu kılacak kesin bir fibroid boyutu yoktur. Sağlık uzmanınız, soruna neden olan semptomları belirleyecektir. Misal verilecek olursa bir mermer büyüklüğündeki myomlar, eğer rahim boşluğuna yerleşmişlerse, derin kanamayla ilişkilendirilebilir. Greyfurt büyüklüğünde yahut daha büyük myomlar, pelvik basınç yaşamanıza neden olabilir, bunun yanısıra hamile görünmenize ve karın genişlemesine neden olabilecek yükselen karın büyümesi görmenize neden olabilir.

Sağlık hizmeti kurumunuzdan ve hasta için cerrahi müdahale gerektirebilecek semptomları tartışmak mühimdir.

Myomektomi Çeşitleri Nelerdir?

Birkaç çeşit miyomektomi vardır. Sizin için en kaliteli biçimde işe yarayabilecek prosedür türü, miyomlarınızın yer aldığı yere, ne kadar büyük olduklarına ve miyom sayısına bağlı olacaktır.

Myomektomi

Miyomları çıkarmak için yapılan miyomektomi çeşitleri içerebilir:

Histeroskopi Miyom Cerrahi operasyonu

Bu prosedür, vajina ve serviksten uterusa bir skop (ince, esnek, tüp benzeri bir alet) sokularak yapılır. Bu işlem sırasında herhangi bir kesi yapılmaz. Prosedür sırasında, cerrah kapsamı miyomları kesmek için kullanacaktır. Doktor daha sonra fibroidleri kaldıracaktır.

Laparoskopik Myomektomi Nedir?

Bu prosedürde, cerrah fibroidleri çıkarmak için bir kapsam kullanacaktır. Histeroskopinin aksine, bu prosedür, karnınıza birkaç ufak kesi yerleştirmeyi içerir. Bu, kapsamın vücudunuza nasıl gireceği ve var olacağıdır. Bu prosedür aynı zamanda bir robot yardımıyla da gerçekleştirilebilir.

Laparotomi Myomektomi Cerrahi operasyonu

Bu yöntem açık miyom cerrahi operasyonudır. Bu işlem sırasında karnınızda bir kesi yapılır ve bu büyük kesi ile myomlar çıkarılır.

Gelecekte hamilelik planlamıyorsanız, sağlık uzmanınızın önerebileceği ek cerrahi seçenekler vardır. Gebelik isteniyorsa ve rahmi çıkaran cerrahi yaklaşımlar varsa bu seçenekler önerilmez. Bu ameliyatlar çok etkili olabilir, lakin tipik olarak önümüzdeki zamanlarda hamilelikleri önüne geçerler. Miyomları çıkarmak için yapılan ameliyatlar şunları içerebilir:

Histerektomi Cerrahi operasyonu

Bu ameliyat sırasında rahminiz alınır. Fibroidleri iyileştirmenin tek yolu histerektomi. Rahminizi tamamen çıkardığınızda, miyomlar geri gelemez ve semptomlarınız ortadan kalkar. Tek başına rahminiz alınırsa, yumurtalıklar yerinde kalırsa, histerektomi sonrası menopoza girmezsiniz.

Miyomlarınızdan çok ağır kanama yaşıyorsanız yahut büyük fibroidleriniz varsa bu prosedür önerilebilir. Önerildiğinde, histeroskopi gerçekleştirmek için en minimal invaziv prosedür tavsiye edilir. Minimal invaziv prosedürler vajinal, laparoskopi yahut robotik yaklaşımları içerir.

Uterin fibroid embolizasyonu

Bu prosedür jinekoloğunuzla beraber çalışan bir girişimsel radyolog tarafından gerçekleştirilir. Uterin arter yahut radyal artere ufak bir kateter yerleştirilir ve ufak partiküller uterin arterden fibroidlere kan akışını engellemek için kullanılır. Kan akışı kaybı, miyomları küçültür, miyom belirtilerini iyileştirir.

Radyofrekans ablasyon (RFA)

Semptomatik uterin fibroidleri olan kadınlar için güvenli ve etkili bir tedavidir ve laparoskopik, transvajinal yahut transservikal yaklaşımlarla verilebilir.

Miyomları tedavi etmek için kullanılabilecek manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kılavuzlu odaklanmış ultrason adı verilen daha yeni bir prosedür de var. Bu teknik aslını söylemek gerekirse siz bir MRI makinesinin içindeyken yapılır. Sağlayıcınızın miyomları net bir biçimde görmesini sağlayan makinenin içine yerleştirilirsiniz ve sonrasında miyomlara hedeflenen ses dalgaları göndermek için bir ultrason kullanılır.

Bu fibroidlere zarar verir.

Miyom nasıl tedavi edileceğiyle ilgili herhangi bir risk var mı?

Herhangi bir tedavinin riskleri olabilir. İlaçların yan etkileri olabilir ve bazıları sizin için uygun olmayabilir. Yeni bir ilaca başlamadan evvel diğer tıbbi durumlar için alabileceğiniz tüm ilaçlar ve tam tıbbi geçmişiniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Yeni bir ilaca başladıktan sonra yan etkiler yaşarsanız, alternatiflerinizi görüşmek için doktorunuzu arayın.

Miyomların cerrahi nasıl tedavi edileceğinde de her zaman riskler vardır. Herhangi bir ameliyat sizi enfeksiyon, kanama ve ameliyat ve anesteziyle ilişkili herhangi bir tamamen doğal risk riski altına sokar. Ek bir miyom çıkarma cerrahi operasyonu riski, önümüzdeki zamanlarda hamilelikleri içerebilir. Bazı cerrahi seçenekler önümüzdeki zamanlarda hamilelikleri önleyebilir.

Miyomektomi, yalnızca fibroidleri ortadan kaldıran ve önümüzdeki zamanlarda gebeliklere izin veren bir prosedürdür. Bu sayede, miyomektomi geçiren bayanların sezaryen (sezaryen) yoluyla önümüzdeki zamanlarda bebeklerini doğurması gerekebilir.

Miyom önlenebilir mi?

Genelde miyomları önleyemezsiniz. Sıhhatli bir vücut ağırlığını koruyarak ve düzenli pelvik muayeneler yaparak riskinizi azaltabilirsiniz. Ufak fibroidleriniz varsa, bunları izlemek için sağlık uzmanınızla bir plan geliştirin.

Miyomlar kendiliğinden kaybolur mu?

Bazı kadınlarda menopozdan sonra miyom küçülebilir. Bu, hormonlardaki azalma sebebiyle olur. Miyomlar küçüldüğünde semptomlarınız kaybolabilir. Ufak myomlar herhangi bir semptoma neden olmazlarsa tedaviye ihtiyaç duymayabilir.

Subseröz miyom nedir?

Rahimde miyom nedir?

Miyom nedir tehlikeli midir?

Rahimde miyom belirtileri

Ameliyatsız miyom tedavisi

Rahimde miyom ameliyatı

Rahimde miyom tehlikeli mi?

Tehlikeli miyom boyutları


Cevap bırakın