Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Mutasyon ne demek? Virüsün mutasyona mı uğradı?

Aylardır tüm dünyayı tesiri altına alan ve Çin’in Wuhan kentinde yaşanan Koronavirüsün mutasyona uğradığı yönünde haberler tüm dünya çapında …

Mutasyon ne demek? Virüsün mutasyona mı uğradı?

Aylardır tüm dünyayı tesiri altına alan ve Çin’in Wuhan kentinde yaşanan Koronavirüsün mutasyona uğradığı yönünde haberler tüm dünya çapında paniğe yol açtı. uzman kişiler mutasyona uğrayan yeni türün çok daha süratli yayıldığı hakkında bazı uyarılar yapıyor. Yapılan ikazlardan sonra birçok kişi tarafından mutasyonun anlamı merak edilmeye başlandı. Peki virüsün mutasyona uğraması nedir? Mutasyon ve varyant nedir?

Koronavirüs aşının bulunmasına yönelik haberler umutları arttırırken, tüm dünya Birleşik Krallık’tan gelen ‘mutasyon’ haberiyle sarsıldı. Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) BBC’ye yapılan açıklamada, mutasyona uğrayan koronavirüsün Birleşik Krallık’ın haricinde, Hollanda, Danimarka ve Avusturya’da tespit edildiği açıklandı. İngiltere’de mutasyona uğrayan yeni koronavirüsün tespit edilmesiyle kısıtlamalar artırıldı, Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı birçok ülke İngiltere’den seyahatlere yasak getirdi. Bu gelişmenin sonrasında mutasyonun ne anlama geldiği ve ne demek olduğu birçok vatandaş tarafından merak edilmeye başlandı. Peki, mutasyon ne demek? Mutasyon nedir? Mutasyon ve varyant sözcüklerinin anlamları sıklıkla araştırılıyor. Koronavirüs mutasyona uğrayınca ne olur? Peki ama mutasyon ve varyant ne demek?

MUTASYON VARYANT NE DEMEK?

Mutasyon ve varyant sözcükleri değişim anlamı taşıyor. Mutasyon, varyant ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde yaşanan kalıcı değişmeler olarak ifade edilir. Mutasyona sahip bir organizma ise mutant olarak isimlendirilir. Mutasyonlar, genellikle germ hattı mutasyonları ve somatik mutasyonlar olmak üzere ikiye ayrılıyor.

VİRÜSÜN MUTASYONA UĞRAMASI NELERİ DEĞİŞTİRDİ?

Sağlık yetkilileri, yeni tür virüsün daha ölümcül olduğuna ya da yer alan aşılara farklı reaksiyon gösterdiğine dair bir kanıt olmadığını lakin bu türün bulaşıcılık oranının modellemeler üstünden yapılan hesapla ortalama yüzde 70 daha fazla olduğunu ifade ediyor.

Danimarka’daki vizon çiftliklerinde koronavirüsün mutasyona uğramış bir türünün ortaya çıkması üzerine, Hollanda Bilim Kurulu (OMT), ülkedeki bütün çiftliklerin 1 Ocak’tan evvel kapatılmasını istedi. Bunun yasal olarak mümkün olduğunu söyleyen hükümet, vizon yetiştiricilerine ödenecek tazminata ilişkin bir yasal düzenleme hazırlıyor.

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ