Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Namazda hapşırmak ( öksürmek ) namazı bozar mı?

Namaz kılarken hapşırmak veya öksürmek namazı bozar mı diye bir cevap arayışına girenler için derlediğimiz bu yazıda sizlere açıklayıcı bilgiler vereceğimizi umud ediyoruz.
Namaz, müslümanlara farz olan bir ibadettir. Bu yüzden namazı gereğince ve doğru bir biçimde kılmak bir müslüman için mühimdir. Namaz evvelsi, namaz sırasında, namazın kılındığı mekanlarda yer alan sebepler doğrultusunda namazımız bozulabilir ve tekrar kılmamız icabet edebilir. Bu gibi durumları iyi bilmek müslümanın doğru bir biçimde namaz kılması için lüzumludur. Namaz anında kendimizi tamamen namaza odaklamak oldukça mühimdir. Onun haricinde gerçekleşecek olan dünyevi hareketler ve düşüncelerden uzak durmak gerekir.
Namazı bozan halleri şu biçimde sıralayabiliriz:
Sabah namazını kılarken güneşin doğması.
Özürlü kimsenin namaz anında özrünün sona ermesi.
Namaz sırasında bir şeyler yemek yahut içmek.
Namaz sırasında başka bir işle uğraşmak. Misal verilecek olursa elbisenin bir parçasıyla uğraşmak ve sürekli orayı düzeltmeye çalışmak.
Dünyevi işler için üzülmek ve ağlamak.
Ayeti manası bozulacak biçimde hatalı ve süratli okumak.
Namaz anında hayz görmek.
Namaz sırasında vücudundan pislik (kan, irin…vb.) çıkması.
Kıbleden göğsünü başka bir tarafa çevirmek.
Teyemmüm almış bir biçimde namaz kılan bir kişinin suyun olduğunu işitmesi, görmesi.
Namaz sırasında bir şeyi üflemek.
Namaz anında Öksürmek
Namaz sırasında Allah’ın huzurunda olduğumuz ve namazın Allah’a iman amaçlı yaptığımız bir ibadet olduğunu unutmamamız lazım. Bu soruyu da bu doğrultuda cevap verecek olursak namaz sırasında namazda yapmamız gerekenlerin haricinde, okunması gereken sure ve dualar haricinde bir şey yapmamamız gerektiğini aktarabiliriz. Zaten namaz anında bir ayeti yanındakine cevap niyetine sesli okumak bile yapılmaması gereken bir davranışken namaz haricinde birine selam vermek, birinin selamını almak gibi yada konuşmak gibi eylemler namazı bozmaktadır. Çünkü bu zamanda dışarıyla ilişkimizi kesmedik olduğunu ifade etmektedir. Oysaki namaz dünya çapından uzaklaştığımız, Allah’a yaklaştığımız bir vakit olmalıdır.Namaz anında ÖksürmekNamaz sırasında Allah’ın huzurunda olduğumuz ve namazın Allah’a iman amaçlı yaptığımız bir ibadet olduğunu unutmamamız lazım. Bu soruyu da bu doğrultuda cevap verecek olursak namaz sırasında namazda yapmamız gerekenlerin haricinde, okunması gereken sure ve dualar haricinde bir şey yapmamamız gerektiğini aktarabiliriz. Zaten namaz anında bir ayeti yanındakine cevap niyetine sesli okumak bile yapılmaması gereken bir davranışken namaz haricinde birine selam vermek, birinin selamını almak gibi yada konuşmak gibi eylemler namazı bozmaktadır. Çünkü bu zamanda dışarıyla ilişkimizi kesmedik olduğunu ifade etmektedir. Oysaki namaz dünya çapından uzaklaştığımız, Allah’a yaklaştığımız bir vakit olmalıdır.
Namaz kılarken kendinin duyacağı kadar gülmek namaz dışı bir harekettir ve namazı bozabilir.
Namaz kılarken dünyaya ait bir şey için ağlamak, göz yaşı dökmek namazı bozarken bunun için ağlarken “ah, oh, hıh “ gibi sesler çıkarmak da namazı bozmakta. bunun yanısıra yalnızca ağlarken çıkarılan sesler değil, bu tip sesler yorgunluktan dolayı da çıkarılabilmekte ve yine namaz sırasında yapılmaması gereken hareketlerdir.
Öksürmek içinde şunu aktarabiliriz, Öksürürken öksürmek haricinde bir sesin ortaya çıkması namazı bozabilmekte. Lakin normal bir biçimde öksürmek namazı bozmaz, namaza devam edilir. Öksürmek gibi tıksırmak, hapşırmak ve esnemek içinde aynı şeyler geçerlidir. Namaz sırasında engellenemediği durumlarda bu tip biyolojik olayların meydana gelmesi oldukça normaldir.
Lakin öksürüğü yokken öksürmeye çalışmak, boğazını hırıldatmak namaz için doğru davranışlar değildir. Çünkü o an namaz haricinde başka bir şeyle meşgul olmamak gerekir.
Sonuç olarak başka sesler çıkarmadığımız sürece öksürmek namazı bozmaz. Mazeretsiz bir biçimde keyfi çıkardığımız bütün sesler namazı bozma yolunda sıkıntılı bir durumdur.
Ayrıca Bakınız.  Papaz Büyüsü Nedir Nasıl Yapılır Bozulur Diyanet Yapıldığı Nasıl Anlaşılır 2022


Cevap bırakın