Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Nane yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Bitkiler arasında en yararlı olan naneden elde edilen yağ da bir o kadar faydalıdır. Yüzyıllardır alternatif tıpta tercih edilen nane yağı aynı zamanda kozmetik ürünlerin de ham maddesidir. Üst solunum yolları hastalıkları birebir fayda sağlayan nane yağı hakkında araştırılanleri sizler için inceledik. Peki Nane yağının yararları nelerdir? Nane yağı nerelerde nasıl kullanılır?

Uçucu yağ olan nane yağı içerdiği mentha maddesi aracılığıyla güçlü bir antibakteriyel etki gösterir. Dünya çapında ortama 30 türü olan nane keskin kokusuyla kilometrelerce uzakta bile kendini belli eder. Hemen hemen her alanda tercih edilen nane yapraklarından elde edilen yağı ise son zamanlarda daha sık kullanılıyor. yükselen enfeksiyonel hastalıklarla birlikte kullanımı yaygınlaşan nane yağı bitkisinden daha fazla mentha maddesi içerir. Öz olarak akıtılan yağda bunun yanısıra çok güçlü çözelti maddeleri de vardır. Eski zamanlarda savaşlara giderken tıbbi malzemeler arasında nane bitkisi de konulurmuş. Doktorlar yaralı gelen askerlere anında yaprakları esip içinden elde ettikleri yağı çıkartıp ağrı kesici olarak kullanırmış. Hemen hemen her yerde kolaylıkla yetişen nane hemen hemen tüm dünya da bulunur. Ağustos ve Temmuz aylarında yeşermeye başlayan nane, bundan dolayı güz aylarında bazı zaman kışın başında kadar taze taze kullanılma fırsatı olur.

NANE YAĞININ YARARLARI NELERDİR?

– Kas ve kemik ağrılarında etkili bir ağrı kesicidir.

– İçerdiği uçucu maddeler aracılığıyla sinüzit ve migren gibi şiddetli ağrıları kısa zamanda azaltır.

– Ağız içi enfeksiyonları azaltır. Diş eti hastalıklarının yaşanmasını önüne engel olur.

– Sinüs yollarını açarak virüs, bakteri ve toz birikmesini önüne geçer.

– Hava yoluyla akciğerlere iner. Hem yüzeydeki hücrelerin fonksiyonlarını artırır hem de akciğerlere inen virüs ve bakterileri tesirizleştirir.

Ayrıca Bakınız.  Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

– Sinir hücrelerini harekete geçirir. Beyne oksijen gitme oranını artırır. Bu sayede beyin fonksiyonlarını artırarak konsantre gücünü yükseltir.

– Unutkanlık ve alzheimer gibi hastalıkların yaşanma riskini azaltır.

– Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklar sebebiyle tıkanan burunları ve büyüyen burun bezlerine tamamen doğal ilaç sağlar. Bezleri küçültür ve tıkanmayı yokeder.

– Akne ve sivilce gibi cilt kusurlarını hızla iyileştirir. Cilt yüzeyinde kurumaya yarar. Bundan dolayı kuru ciltlilerin kullanmamasında faydalar.

– Saç derisindeki hücreleri yenileyerek dökülme ve kepek oluşumuna fayda sağlar.

NANE YAĞI NERELERDE NASIL KULLANILIR?

– Dolgun dudaklara sahip olmak isteyen bireylerin dudak çevresine nane yağı sürerek tamamen doğal yolla bu güzel görüntüye kavuşabilir.

– Yarım bardak ılık suya iki damla nane yağı damlatıp ağız gargarası uygulayabilirsiniz. Bu gargara aracılığıyla ağızdaki atık besinler enfeksiyona dönüşmeden temizlenir.

– Bir büyük kasenin içine sıcak su doldurun içine de bir yemek kaşığı nane yağı ekleyin. Yarım saat kafanıza havlu örterek o buhara karşı durun. Bu uygulama gözeneklerin açılmasına ve temizlenmesine fayda sağlar.

– Ağrıyan baş ya da kemiklerin olduğu bölgeye nane yağı döküp ovuşturun. Üzerine sıcak havlu koyun.

Saraçoğlu nane yağı

Nane yağı nasıl kullanılır

Nane yağı dudak dolgunlaştırır mi

Nane yağı saça faydaları

Nane yağının cilde Faydaları

Nane yağı baş ağrısı için nasıl kullanılır

Nane yağı nasıl yapılır

Nane yağının Zararları


Cevap bırakın