NASA, nükleer roket ile Mars yolculuğunu 3 aya indirebilir

0

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA , önümüzdeki senelerde ilk olarak Ay’a ardından da Mars’a astronot yollamayı planlıyor. NASA’nın …

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, önümüzdeki senelerde ilk olarak Ay’a ardından da Mars’a astronot yollamayı planlıyor.

NASA’nın Artemis adını verdiği bu çalışmada, SpaceX başta olmak üzere Avrupa Uzay Ajansı ve Japonya Uzay Ajansı gibi kurumlar bulunuyor.

NÜKLEER ROKET KULLANILABİLİR!

2035’e kadar Mars’a astronot göndermeyi amaçlayan NASA, bu yolculukta nükleer roket kullanma seçeneğini gündemine aldı. Böylece 225 milyon kilometre uzaklıktaki Kızıl Gezegen’e yapılacak yolculuğun zamanı en az yarı yarıya azaltabilecek.

Mevcut teknolojiyle Mars’a insansız uzay yolculuğu en az 7 ay sürüyor. İnsanlı yolculukta bu süre en az 9 aya çıkıyor.

Seattle merkezli Ultra Safe Nuclear Technologies (USNC-Tech) firması ise, üstünde uğraştığı Nükleer Termal Tahrik (NTP) sistemli bir motorla bu sürenin üç aya düşebileceğini savunuyor.

Firmasın mühendislik biriminin sorumlusu Michael Eades, nükleer yakıtla çalışan roketlerin günümüzde tercih edilen kimyasal motorlara kıyasla iki kat daha güçlü ve etkin olduğunu, roketlerin daha süratli gitmesini ve daha uzun mesafe kat etmesini sağladığını açıkladı.

Yolculuk zamanınin kısalmasıyla astronotların uzay radyasyonuna daha az maruz kalacakları belirtiliyor.

Artemis programı içinde şu ana kadar kesinleşmiş üç uçuş yer alıyor. 2021, 2022 ve 2024’te gerçekleştirilecek bu görevlerde her şey planlandığı gibi giderse 2030’a kadar uçuşlar devam edecek.

Ayrıca Bakınız.  Evden çıkmayan kiracı nasıl çıkarılır?

Cevap bırakın