Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Nefes darlığının belirtileri nelerdir? Nefes darlığına ne iyi gelir?

Nefes darlığının belirtileri nelerdir? Nefes darlığına ne iyi gelir?Günümüzde sıklıkla görülen nefes darlığı birinin yaşam değerini olumsuz etkiler. Aynı zamanda nefes darlığı bazı hastalıklarında habercisi olabilir. Peki nefes darlığının belirtileri nelerdir? Nefes darlığına ne iyi gelir? Sizler için yaygın olan bu hastalık ile alakalı bilmeniz gerekenleri araştırmaya koyulduk. Haberin detayında nefes darlığına dair her şeyi bulacaksınızdır.

Bilim literatüründe dispne olarak isimlendirilen nefes darlığı üst solunum yolu, akciğer ve kalp hastalıkları gibi pek çok nedene bağlı şekilde gelişir. Hastanın yaşam değerini olumsuz etkileyen nefes darlığı kuru öksürük gibi rahatsızlık verici olduğu sağlık poblemlerinı da bununla beraber getirir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu araştırmada nefes darlığına genel olarak akciğerden kaynaklı yaşanır. Nefes darlığı Akciğer kaynaklı yaşanan koah, astım ve zattüre gibi hastalıkların en baş belirtisidir. Vücut yeterli miktarda oksijen solumadığından kan damarlarındaki hücreler ve sinir sistemi deforme olur. Bu deforme sonucu solunum sıkıntısı çeken vücut nefes darlığı çeker.

nefes darlığı

NEFES DARLIĞININ BELİRTİLERİ NELEDİR?

Vücudun ısı oranının aniden değişmesi ve aşırı terleme,

Oksijensizlikten kas ve kemiklerde ağrı,

Aniden git gide artan ateş,

Beden yorgunluğu vücut hareketlerinde kısıtlama,

Göğüs ağrısı hırıltılı nefes,

Baş dönmesi ve ağrısı,

Merdiven çıkarken veya konuşurken aniden soluğun kesilmesi,

Yemek sırasında nefesin kesilme hissi gibi durumlar nefes darlığının habercisidir.

nefes darlığı hamile

NEFES DARLIĞININ EN YAYGIN NEDENLERİ?

Demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlık,

Düzensiz ve yağlı beslenme sebebiyle damarların tıkanması ve akabinde kalp yetmezliği,

Hormonların azalması veya artması,

Üst solunum yollarının enfeksiyon kapması,

Hormonlar sebebiyle böbrek üstü bezlerinin çalışmaması,

Sindirim hastalıkları gibi durumlar nefes darlığına neden olmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Kakaolu puding kilo aldırır mı?

nefes darlığı belirtileri

NEFES DARLIĞI OLAN HAMİLE NASIL DAVRANMALI?

Kronik herhangi bir sorunu olmasa bile hamileler genelde doğuma yakın nefes darlığı çekerler. Bunu önlemek için anne adaylarının hamilelik sürecinde hem nefes alış verişlerini hemde oturma şekillerini kontrol etmelerinde yarar var. Özellikle otururken sırtlarına bir destek koymaları gerekir. Hızlı yemek yeme, yürüme ve hareket etme alışkanlıklarını azaltmalarında yarar var.

nefes darlığı tedavi

NEFES DARLIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kronik bir hal alan nefes darlığı birinin artık nefes alıp verirken kendi başına bunun ile ilgili çıkamayacağı için ek yardım alması gerekir. Göğüs hastalıkları uzmanına başvuran hastaya ilk kez bir kaç tetkik yapılır. Nedenine bağlı bir çok tedavi şekli olan nefes darlığında en fazla tercih edilen tedavi yöntemi ise oksijen vermedir. Çoğu kişide görülen nefes darlığına evde çözüm önerisini Dr. Feridun Kunak programında seyircisi ile paylaşımı yaptı.Cevap bırakın