Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

NESFIT’in Kontrol Sende projesi 7. senesinde!

Meme Kanseri Farkındalık Ayı içerisinde Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) ortaklığı ile kadınları bilinçlendirme faaliyetlerini sürdüren NESFIT, “Kontrol Sende” projesiyle son 3 yılda 30.000 kadını meme sağlığı hakkında bilgilendirerek, kontrollerine destek oldu. Tüketicilerin katkılarıyla 12.303 kadına meme kontrolü ve mamografi taraması yapılmasını, 89 kadına ise biyopsi yapılmasını sağlayan NESFIT, teşhis konan 52 kadının nasıl tedavi edileceğine de destek oldu. “Kontrol Sende” projesi, bu yıl 10.000 kadına ulaşmayı amaçlıyor.

Kadınları pozitif düşünceyle harekete geçirmek ve dengeli beslenmeye davet etmek isteyen NESFIT, dünya çapında 11, Türkiye’de ise 7 yıldır “Pembe Kurdele” hareketi ile meme kanserine karşı farkındalık çalışmalarını bu yıl da sürdürüyor.

NESFIT her sene daha fazla kadına ulaşmak için MEMEDER ile ortaklığı yapıyor

Bayanların meme sağlığı hakkında bilinçlenmeleri adına yılda bir kez doktor kontrolü yaptırmaları ve kendi kendilerini düzenli olarak muayene etmeleri büyük bir önem taşıyor. Nesfit kadınlara, kendi kendilerinin kontrollerini yapabileceklerini ve erken teşhise imkan tanıyan bu kontrolün ileride ortaya çıkabilecek sorunlar karşısında hayat kurtaracak kadar önemli olduğunu hatırlatıyor.

Neler yaptılar?

“Pembe Kurdele” hareketi içerisinde gerçekleştirdiği “Kontrol Sende” projesini MEMEDER’in ortaklığıyle bu yıl 7.kez hayata geçiren NESFIT, son 3 yılda tüketicilerin de desteğiyle;

  • Toplam 30.000 kadını meme sağlığı hakkında bilgilendirdi.
  • 12.303 kadına meme kontrolü ve mamografik tarama yapılmasını,
  • 89 kadına biyopsi yapılmasını sağladı.
  • Teşhis konan 52 kadına da tedavileri süresince destek verdi.
  • NESFIT bu yıl toplam 10.000 kadına ulaşmayı planlıyor.

Kendi bedeninizin ne kadar fakındasınız?

Konu meme sağlığı olduğunda ufak dokunuşlarla büyük değişimler sağlamak mümkün oluyor. Bayanların kendi kendini kontrol etmesi hakkında düzenli hatırlatmalar basit bir çözüm gibi gözükse de, hayat kurtaracak derecede mühim bir fayda sağlıyor.

Ayrıca Bakınız.  Sağlıklı beslenme ve zayıflama ipuçları!

Çok ufak ve zaman almayan basit hareketler, meme kanserine karşı erken teşhis olanağı ve farkındalık sağlıyor.

Pembe kurdeleye nasıl destek olabilirsiniz?

Türkiye’de 7 yıldır meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için çalışmalar yürüten ve bayanların hayatında önemli değişimler yaratmayı amaçlayan Nesfit “Kontrol Sende” diyerek piyasaya sürdüğu Pembe Kurdeleye Destek paketleriyle tüketiciler adına MEMEDER’e bağış yapıyor.

Paketlerden elde edilecek gelirle NESFIT, MEMEDER’in meme sağlığını bilinçlendirme çalışmalarında, bu yıl 10.000 kadına ulaşmayı planlıyor.

Türkiye’de her 9 kadından biri meme kanseri

Ülkemizde meme kanseri sıklığının son 20 yılda 2 kattan fazla artış gösterdiğini söyleyen MEMEDER Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, bu artışın devam edeceğini öngördüklerini söylüyor. Prof. Dr. Özmen, günümüzde bu husustaki bilinçlendirme çalışmalarının erken teşhis olanağı sağladığı için oldukça önem taşıdığının, Türkiye’de meme kanseri sıklığı hızla artarken bu hususta farkındalık oluşturulamamasının hastalığın geç teşhis edilmesine yol açtığunun önemini vurguluyor.

Günümüzde bu husustaki bilinçlendirme çalışmalarıyla erken teşhis olanağının arttığını, MEMEDER’in de meme sağlığını bilinçlendirme çalışmalarında etkin rol aldığını vurgulayan Prof. Dr. Özmen, MEMEDER’in şimdiye kadar yüzlerce kadına erken meme kanseri tanısı koyduğunu, böylece sağ kalım şansının artırılmasında mühim bir katkı sağladığını söylüyor.

Ekim Ayı – Meme Kanseri Farkındalık Ayı

2004 senesinden bu yana meme kanseri hakkındaki farkındalığı yükseltmek, erken teşhis ve tedaviyi desteklemek maksadıyla Ekim ayı tüm dünya çapında ve Türkiye’de meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Ay süresince gerek sivil toplum kuruluşları gerekse Sağlık Bakanlığı tarafından yurt genelinde eğitimler ve bilinçlendirme kampanyaları düzenlenmektedir.Cevap bırakın