Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Nihat Hatipoğlu Çevirgel, Dön Gel, Gitme Gel, Geç Kalma Gel Duası

Nihat Hatipoğlu Çevirgel, Dön Gel, Gitme Gel, Geç Kalma Gel Duası

Nihat Hatipoğlu din adamı olmanın yanı sıra toplum için dini konularda danışılabilecek, kanaat önderlerinden birisi. Uzun süredir televizyon kanallarında ve diğer mecralarda yapmış olduğu programlarla ülkemizde çok büyük bir kitleye hitap ediyor ve onların sorularını da yanıtlamaya çalışılıyor. Kendisine yöneltilen soruların büyük bir bölümü absürt bulunabilecek şekilde olsa bile sıkılmadan sorulara yanıt veriyor. En son sorulan sorulardan birkaçı ise şöyle Nihat Hatipoğlu – Çevirgel Duası, Nihat Hatipoğlu Dön Gel Duası, Nihat Hatipoğlu Gitme Gel Duası nedir? Bunları doğru mudur? Okumak günah mıdır? Bu sorulara Nihat Hatipoğlu çok içtenlikle yanıt veriyor ve şöyle ifade ediyor.

Nihat Hatipoğlu – Çevirgel Duası

Çevirgel duasını okumak doğru mu? Bu konuyla ilgili sorunun yanıtını Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu veriyor. Bazı yerlerde bulunan dön gel duası, çevirgel duası bu duaların aslı esası yoktur. Böyle bir dua yoktur. Biz bir duanın varlığının ancak Kur’an-ı Kerim deki ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) dualarından veya sahabelerin dualarından bilebiliriz. Çevirgel duası, döngel duası, gitme gel duası, geç kalma gel duası kitaplarda yüzlercesini bulabileceğiniz bu duaların % 99’unun aslı esası yoktur. Lütfen sizler de bu benzeri şeylere yönelmeyin, tevessül etmeyin ve başta kendiniz olmak üzere çevrenizdeki kişileri yanlış yönlendirmeyin diyor. Peki buna rağmen Çevirgel duası, Döngel Duası isimleriyle anılan duaları okumak caiz midir? Günah mıdır?

Çevirgel Duası Okumak Günah Mı?

Çevirgel duasını okumak bir müslüman için büyük bir hatadır. Konuyla ilgili asıl yanıtı Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu veriyor. Yanıtı ise şöyle;

Ayrıca Bakınız.  Besmelenin Faziletleri, Sırları ve Mucizeleri

“Çevirgel duası adı altında kaynağı belli olmayan duaları etmek Allah’a şirk koşmak sayılmaktadır. Hem boşa zaman harcanmış hem de günaha girilmiş sayılıyor. Kur’an’da yer alan sure, ayet ve esmaları okumak, peygamber efendimize salat-ü selam getirerek dua etmenin önemine değinilmiştir.

Çevirgel duası adı altında kötü niyetle yazılan dualardan uzak durulması belirtilmiştir. Kişinin hayrına olmayan duaların ters tepeceği ve kötü sonuçlar doğuracağı bildirilmiştir. Dua ederken, tamamen Allah’a teslimiyet içinde olunmalı ve sadece Allah’tan istenmelidir.”Cevap bırakın