Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Normal doğumu kolaylaştıran yiyecekler nelerdir?

Hamilelik dönemindeki anne adaylarının son günlerine doğru heyecan ve kaygısı aynı oranda artmaktadır. Rahat bir hamilelik döneminden sonra doğumun kolay olması için uzman kişiler tarafından tüketilmesi tavsiye edilen bazı gıdalar vardır. Peki normal doğumu kolaylaştıran bu gıdalar neler? Kolay ve süratli doğum yapmak için öneriler…

Hamilelik dönemi süresince anne adaylarının tükettiği bazı seçilmiş gıdalar, hem rahat bir hamilelik dönemi hem de bebeğin gelişimi için oldukça mühimdir. Doğum zamanının yaklaşmasıyla birlikte anne adayları beslenmelerinde tüketeceği besinlere daha fazla dikkat etmelidir. Bebeğinizin doğumu yaklaştıkça enerjiye daha fazla ihtiyaç duyacak ve bu enerjiyi de gün içerisinde tükettiğiniz gıdaların depolarından yararlanacaksınız. Doğumu kolaylaştırmak adına uzman kişilerın tavsiye ettiği bazı gıda takviyeleri ile rahat ve kolay doğum olanağına sahip olabilirsiniz. Doğum korkusu sebebiyle normal doğum yerine sezaryen doğum metoduni tercih eden anne adaylarının sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Halbuki uzman açıklamalarına göre en sıhhatli ve kolay doğum metodu normal doğumdur. Normal doğum korkusu yaşayan kadınlar, uygulayacakları düzenli egzersiz ve sıhhatli beslenme önerileriyle rahat bir doğum yapabileceklerini bilmelidir. Peki hamileler kolay doğum yapmak için ne yapmalı? Doğumu kolaylaştıran besinler…

TIKLA OKU: DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN MUCİZE DUALAR

NORMAL DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN YİYECEKLER!

KOLAY DOĞUM İÇİN MEYVE: HURMA

Doğum uzman kişilerının önerilerine göre kolay ve rahat doğum için tüketilebilecek ideal meyvelerden birisi de hurmadır. Hamilelik döneminin 37. haftasından bu yana gün içerisinde 3-4 adet hurma yenebilir. İçerisindeki oksitosin hormonu rahimde kasılmayı tetikleyerek bebeği rahat dünyaya getirme olanağı sunar.

Doğumu kolaylaştırdığı gibi süt üretimini harekete geçirerek emzirme döneminde sütün bol olmasını sağlıyor. Bu sebeple yalnızca hamilelikte değil doğum daha sonra da tüketilmesi gereken besin kaynaklarındandır.

Ayrıca Bakınız.  Plaj çantasına ne koyulur? olması gerekli olan kozmetik ürünler

RAHAT DOĞUM İÇİN ‘KURUTULMUŞ MEYVELER’

Gündelik hayatımız içerisinde ara öğünlerde tükettiğimiz kurutulmuş meyveler, enerji ile yüklüdür. Doğuma son birkaç gün kala tüketilmesi tavsiye edilen kurutulmuş meyveler doğumun rahat ve kolay geçmesini sağlar. Kurutulmuş kızılcık ve kurutulmuş kayısı tüketimi özellikle öneriliyor.

TIKLA OKU: AĞRISIZ DOĞUM İÇİN MERYEM ANA OTU

BİNBİR DERDİN DEVASI SU!

Sağlıkta olduğu kadar diyette de önemi sıkça karşımıza çıkan su, vücudun doğru biçimde çalışmasını sağlar. Doğum sancısı başladığında anne adaylarının imdadına yetişen su daha hafif bir ağrıya sebep olur.

ENERJİ DEPOSUNDA KURUYEMİŞ MUCİZESİ…

Harika bir atıştırmalık olan kuruyemiş tüketimi, vücudun dinç olması için vazgeçilmez bir besindir. Omega-3 değeri yüksek olan kuruyemişler, bebeğin zeka gelişimini olumlu yönde etkiler. Doğumdan evvel özellikle ceviz, badem ve fındık doğum için sizi hazırlayacak ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

TIKLA OKU: DOĞUM KORKUSU NEDEN OLUR?

DOĞUMUN KOLAY OLMASI İÇİN NE YAPILMALI? KOLAY DOĞUMA HAZIRLIK

Doğum kaygısı ve korkusu oldukça fazla olan anne adaylarının gerek ruhsal sağlıkları için gerek de doğum için pozitif olmaları gerekir. Alınması gereken tüm müdahalelere rağmen çevreden duyulan herhangi bir ters deneyim bile anne adaylarının kaygılenmesi için yeterli bir sebep olabilmektedir. Doğuma hazırlanan anne adayları ne yapmalı? Kolay doğumun püf noktaları…

Etrafınızdan duyduğunuz ya da yakın çkainatizde yaşadığınız zor doğum hikayelerinin sizi etkilemesine izin vermemelisiniz. Aksi halde bu durum ‘doğum korkusu’ olarak size yerleşebilir.

Hamilelikte düzenli egzersizler yapmak, bedenen ve ruhsal kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu sebepten ötürü vücudunuzu doğuma hazırlamak için lüzumlu önlemler almalı, bilgilenmek için doğru kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Hamilelikte asla es geçilmemesi gereken mühim noktalardan biri de uygun egzersizi tercih edip bacak, karın ve sırt kaslarınızı güçlendirmelisiniz. Bunun için en işe yararı yüzme ve yürüyüş aktiviteleridir.

Ayrıca Bakınız.  Bebeklere kilo aldıran özel mama tarifleri

TIKLA OKU: BEBEKLERİ NAZARDAN KORUMAK İÇİN OKUNACAK DUALAR

Hamilelikte ve doğum anında yaşayabileceğiniz kas gerginliğini önlemek için gevşeme egzersizlerine başlamalısınız. Böylece doğumda aktif olacak kaslarınızı çalıştırmayı öğrenecek ve gerginliğiniz gidecektir.

Nefes teknikleriyle birlikte pelvis taban kaslarınızı kullanmayı öğrenmeniz doğumda bebeğinizin de çok daha rahat çıkmasını sağlayacaktır.

Doğum sancıları görülmeye başladıktan sonra yatmayın. Ayakta yada yürüme sağlayarak yer çekiminin tesiriyle bebeğin aşağı inmesine yardımcı olun. Pilates topunda hareket etmek, yürümek, sallanmak, çömelmek, öne doğru yaslanma biçimleri ve birlikteinde uygulanacak sırt masajlarını da rahatlamak için tercih edebilirsiniz.Cevap bırakın