Obsesif Kompülsif Bozukluk Ve Çözüm Yolları

0

Obsesif kompülsif bozukluk halk arasında takıntı ve ya vesvese hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu bozukluk kişinin mantık dışı olduğunu …

Obsesif kompülsif bozukluk halk arasında takıntı ve ya vesvese hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu bozukluk kişinin mantık dışı olduğunu bilmesine rağmen zihnini sürekli meşgul eden ve kontrol sağlayamadığı bertaraf, etmek için bazı hareketleri sürekli tekrar etmesi şeklinde gelişen psikiyatrik bir bozukluktur.

Obsesif kompülsif bozukluk yaşayan bireyler istemsiz biçimde zihinlerinde oluşan, kaygı dolu düşünceler yüzünden korku hali içinde olmaktadırlar. Bu korku dolu düşünceleri yenmek için bireyler o düşünceyi yok edecek davranışı defalarca, tekrar tekrar yaparlar. Bu durum yaşam kalitesini büyük oranda düşürür, kişiyi yapması gereken işlerden alıkoyar, gün içinde aşırı derece yorulmasına neden olur.

Günümüzde bu hastalığın tam nedeni hala bilinmemektedir, lakin biyolojik ve çevresel etkenler doğrultusunda yaşandığı düşünülmektedir. Biyolojik etkenler de beynin belirli bir bölümü aşırı aktivite gösterir obsesif kompülsif bozukluk semptomları başladığı anda beyin daha da aktif hale gelerek ters düşüncelere neden olabilir.

Çevresel etkenler ise taciz, hastalık, sevilen birinin vefatı, iş yahut okulla ilgili kaygılı düşünceler, ilişki üzerine kaygılar şeklinde sıralanabilir. Bu etkenler kişinin takıntılarını tetikleyebilir.

Obsesif kompülsif bozukluğun kendiliğinden kalitelileşmesi beklenmemelidir. Bu sebepten ötürü tedavi yollarına başvurmak son derece mühimdir.

Bilişsel davranışçı psikoterapi de, kişiin davranış bozuklukları sistematik biçimde tespit edilir ve tedavi uygulanır. Davranış nasıl tedavi edileceği doğrudan ters davranış üstünden yapılmaktadır. Bu yöntemde kişie tedavinin amacı ve mantığı anlatılır, kaygı verici durumlarla karşılaştığı zaman kaçmak yerine, kaygı ile nasıl baş edebileceği öğretilir. İlaç nasıl tedavi edileceğinde hastaların beynindeki serotonin seviyesini yükseltecek ilaçlar kullanılır. Diğer bir tedavi metodu olan cihazlı tedaviler (TMS) nasıl tedavi edileceği, hastanın ilaç kullanmasına engel bir durum varsa, hasta ilaç yan etkilerinde şikayetçi ise, yan etkilerden dolayı doz artırımı yapılamıyorsa ve en mühimsi ilaç nasıl tedavi edileceği olmasına karşın gözle görülür bir ilerleme olmuyorsa kullanılır.

Ayrıca Bakınız.  Bel Fıtığına Bitkisel Çözüm

TMS nasıl tedavi edileceği manyetik bir alan oluşturarak beyin hücrelerini dışarıdan uyarır. Gebeler de ve çocuklarda da kolaylıkla kullanılabilinen, bu tedavinin hiçbir yan tesiri bulunmamaktadır.


Cevap bırakın