Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Obsesif Kompulsif nedir? Belirtileri nelerdir?

Sürekli tekrar eden düşüncelere karşı davranış geliştiren ve koruma kalkanı olarak bu davranışa sığınıyorsanız sizde de ruhsal hastalıklar arasında en yaygın olan obsesif kompulsif bozukluk olabilir. Kişinin sosyal yaşantısını ters etkileyen bu hastalığa dair araştırılan her şeyi sizler için inceledik. Peki Obsesif Kompulsif Bozukluk nedir ve belirtileri nelerdir? Obsesif Kompulsif Bozukluğun görülme biçimleri

Ruhsal sağlık sorunlarının ana temeli olarak görülen obsesif kompulsif bozukluğu eski yıllarda bilim kişilerı anksiyete bozukluğu türlerinden biri olarak görürdü. Lakin daha sonra obsesif kompulsif’in farklı hastalıklara neden olabilecek temek bir sağlık sorunu olduğu tespit edildi. Obsesif devamlı olarak aynı düşünceyi içinden tekrarlayan ve adete onu takıntı haline getiren kişilera denir. aynı zamanda bu düşüncelerden kurtulmak içinde herhangi bir davranış şekli geliştirene de kompulsif olarak adlandırılır. Yani bu hastalık türünde kişi hem düşünsel hem de davranış bozukluğa sahiptir. bireyler korku, kaygı ve tedirgin duygularını içsel olarak sürekli tekrarladığından takıntılı bir ruh haline bürünür. Yaşam rutini gibi olan bu düşünce ve davranışlar sosyal mekanlarda da ayyuka çıkar. Hastalar özellikle sağlık sorunlarının olduğunu kabul etmedikleri için bu durum daha şiddetli hale gelir. İleri zamanlarda tedavi edilmediğinde farklı hastalıklara da davetiye çıkartır. Stres ve pesimist ruh halini azaltmak için değişik davranışlar sergilemeye çalışan hasta kendini zorlar.

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUĞUN NEDENLERİ:

Her ruhsal hastalıkta olduğu gibi obsesif kompulsifte de tam anlamıyla neden yaşandığı bilinmemektedir. Lakin yapılan araştırmalarda vitamin eksikliğine bağlı sinir sisteminde gelişen bazı ters komplikasyonlarda bu tarz hastalıkların yaşanmasına neden olabilir. Sinir sisteminde azalan nöronlar vücudun lüzumlu yerlerine sinyaller gönderemez bu da beyindeki işleyişi ters etkiler. aynı zamanda çevresel etkenler örneği bastırılmış duygular, çok sevilen birinin ani ölümü ya da ayrılması, sosyal ortamda sıklıkla değişiklik yaşanması, çocukluk senelerinda yaşanılan ağır travmalar bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ayrıca Bakınız.  Coronavirüs'ten Nasıl Korunabiliriz?

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUĞUN BELİRTİLERİ NEDİR?

Belirtiler insansan insana değişiklik gösterebilir. Lakin genel olarak belirtilerden bahsedilirse bireyler hem saplantı hem de kendini zorlayan bir duygu durumuna sahiptir. Kontrolcü olmaları en belirgin sahip olduğu özellikleridir. Rahatlamak için yaptıkları davranışları tekrarlarlar. özellikle duygusal bir ruh halindedir. İstemediği halde ters düşüncelere kapılarak bunlarla savaşır. Bu savaşı herhangi bir yöne çevirmeye çalışır Lakin bu savaş arasında ağır bir duygusal çöküş yaşar. Güvensiz ve aşırı şüpheci tavırlarının yanı sıra ya fazla asosyal ya da aşırı sosyaldir. Gençlik senelerinda fazla görülen bu duygu durumu zamanında tedavi edilmediğinde yetişkinlik senelerinda yeniden nüksede bilir. bunun yanısıra hastalık erkeklere oranla kadınlarda daha fazla vardır. Genel olarak ele alınırsa belirtiler;

– Çevresinin Sürekli kirli olduğunu düşünme

– Başına kötü bir şey geleceği korkusu

– Temizlik hakkında aşırıya giden takıntılara sahip olma

– İnsanların dokundukları yerlere ya da eşyalara dokunmaktan kaçınma aynı zamanda kişilera dokunmaktan da hoşlanmama

– Yürüdüğü yerde ya da oturduğu yerde bir şeyleri saymak

– Kapı ve pencereleri sürekli kontrol etme

– Duş almak ya da el ve ayakları yıkama isteğinin tekrarlanması

– Dağınık yerlerde aşırı duygulara kapılıp ağlama, bağırmak ya da hırçınlaşma gibi farklı duygular hissetmedir.

OBSESİF KOMPULSİF BOZULUĞUN TANISI VE TEDAVİSİ NEDİR?

Üzerine en çok araştırma yapılan hastalıklardan biri olsa bile kesin bir test geliştirilememiştir. Uzman doktorun hastanın anlattıklarına bağlı geliştirdiği yöntemler vardır. Hastanın kendindeki değişiklikları keşfetmesiyle ortaya çıkan tanı sonrası davranış terapisi önerilir. Abartılı ve takıntılı düşünceleri azaltmak için kişinin yaşadığı zorluklara yüzleşmesi sağlanır. aynı zamanda beyindeki serotonin hormonun seviyesini yükselterek sinir sisteminin daha rahat çalışması için ilaç nasıl tedavi edileceği uygulanır.

Ayrıca Bakınız.  Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır, Çeşitleri ve Faydaları


Cevap bırakın