Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ödem nedir? Vücuttan Nasıl atılır?

Ödem nedir?, Erkeklere nazaran kadınlarda daha yaygın olan ödem, vücudumuzdaki belirli bir bölgenin çeşitli nedenlerden dolayı şişerek ağrıya neden olur. Kılcal damarlarda bulunan sıvının kan ile karışması veya kanda birden bire kimyasal maddelerin artması neticesinde bir araya gelen ödem ile ilgili araştırma konusu olanları araştırmaya koyulduk. Peki ödem nedir? , Ödem nasıl atılır? , Ödem belirtileri nelerdir? , Ödem vücuttan nasıl atılır? İşte tüm bu suallerin cevabı…

Ödem nedir? Vücuttan nasıl atılır?

Ödem vücudun bazı etkenlerden dolayı sıvı birikmesine denir. Genelde ilik doku içinde biriken bu sıvı şişliğe neden olmaktadır. Kadınlarda regl dönemlerinde oluşan bu hastalık bazı doğal yollarla atılır. Lakin dikkat edilmediğinde ciddi sağlık poblemlerina zemin hazırlar. Yüz, el ve ayakta daha yaygın görülür. Tuzlu yemek, hamilelik, hormonal hastalıklar, magnezyum, B6 vitamini, böbrek ve karaciğer gibi hastalıklar sırasında veya sonrasına görülmektedir. Tuzlu yemekler ve az su tüketimi bu rahatsızlığı tetikler. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen ödem yaşam değerini azaltan bir sağlık sorunudur. Bilim literatüründe “oidema” olarak geçen ödemin bir kaç çeşidi var. Bunlardan en yaygını perferik ödemdir. Bu ödem ayak ve ayak bileklerinde görülür. Bir diğeri ise genelde kaza veya darbe sonrası oluşan serebral ödemdir. Beyin ve etrafında görülür. Nadiren olsa da göz etrafında de oluşan şişlikleri ödem türü kabul edilmiştir.Ödem belirtileri

ÖDEM NEDİR VE NEDEN OLUR?

Konjestif kalp yetmezliğinden dolayı kan dolaşımı yeterli miktarda yapılmadığında kan ayak yahut bileklerde birikmeye neden olmaktadır.

Vücuttaki iltihabı biriktirip atma görevi olan karaciğer bu işleyişini yitirdiğinde karın boşluğunda iltihap birikmesi görülmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Kendini Kabullenme...

Böbrek üstü bezleri vücuttaki toksinli sıvıyı idrar yoluyla atmadan kana karışması da ödem birikmesine yol açar.

Vücudun hemen hemen tüm yükünü taşıyan bacaklardaki damarlarda veya kemiklerde yaşanan hasarda iltihap birikmesine yol açar.

Vücut geliştikçe yaşanan değişim sonucu hormonlar bozulur. Bozuk hormonlar vücuttaki diğer fonksiyonların düzgün çalışmasını önler.

hamilelik döneminde ödem birikmesi artar

ÖDEM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudun belirili bölgelerinde bozukluklar görülmesi

Şişkinlik, ağrı

Şişkinliğin olduğu bölgeyi kullanmada zorlanma

Nefes almada zorlanma

Baş ağrısı ve cilt bozukluğu gibi belirtilerle kendini gösterir.

ÖDEM NASIL AZALTILIR?

 

Düzenli spor ve beslenme

Dolaşım için günde 15 dakika boyunca ayakları yukarıda bekletme

Sürekli aynı pozisyonda kalmamak

Boya göre kilonun fazla olmaması gerekir.

Ödem Atan Yiyecekler

ÖDEM VE ŞİŞLİĞİ VÜCUTTAN ATMA YOLLARI

Nar içerdiği çözücü maddeler aracılığıyla biriken ödemi vücuttan idrar yolu ile atar.

Her sabah iki dal maydanoz tüketerek oluşan ödemi gün içinde atmanıza yardımcı olmaktadır.

Detoks gıdalarınde en etkili olanı ananastır. Ananas vücuttaki iltihaplı hücrelerin oluşumunu azaltır. Aynı zamanda vücut sıvı oranını dengeleyerek ödem oluşumunu azaltır.

– Salatalık günlük su ihtiyacın yüzde 50’sini karşılayan en etkili besinlerden biridir. Salatalık vücuttaki ödemi atmanın bunun yanında mide ülserine de iyi gelir.

Ev de yapılan yoğurt markette satılan yoğurda oranla ödem atmada yüzde yüz daha etkilidir.

Kiraz sapı suyu

PROF. DR. SARAÇOĞLU ÖDEM ATAN KÜR

İki bardak suyun içerisine 35 adet kurutulmuş kiraz sapı atınız 5 dakika kaynatınız. Süzdükten sonra tüketiniz. Bir hafta boyunca kahvaltıdan 2 saat sonra bir kez öğle yemeğinden 2 saat sonra tüketiniz.

Maydanoz suyu

DR. ENDER SARAÇOĞLU ÖDEM ATAN KÜR

3 su bardağı suyun içerisine bir tutam mısır püskülü, 5 tane kurutulmuş kiraz sapı, 6 adet kurutulmuş maydanoz, bir çay kaşığı kuru yeşil çay yaprağı ve 2 adet karanfil atınız. 6 dakika kaynatınız. Dört dakika bekledikten sonra süzüp içiniz. En ideal saatler ise kahvaltıdan ve akşam yemeklerinden bir saat önce bir bardak tüketilmesidir.

Ayrıca Bakınız.  Mevsim Depresyonu

Nar suyu

NAR SUYU

Doğadaki en etkili antioksidanlardan biri nar suyudur. Uzmanlar ödem olsun veya olmasın bu sudan her gün bir bardak öğün fark etmeksizin tüketilmesini tavsiye ediyor. Lakin şeker hastası olan bireyler nar suyu tüketiminde uzman kişilere danışmalarında yarar var.Cevap bırakın