Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Oltayla Balık Tutma Teknikleri

Balık sezonunun açılmasıyla beraber balık tutmak çok zevkli duruma geldi. Balık tutmayı sevenler ellerine oltaları alarak sahilerde yerini almaya başladı bile. Birçok kişi tarafından hobi olarak yapılan olta balıkçılığında balık tutarken en mühim şeylerden biri sabırlı olmak ve pes etmemektir. Peki balık nasıl tutulur? Detaylar haberimizde

İstanbul bölgesinde özellikle jeopolitik konumunun vermiş olduğu imkanlardan dolayı gerek tekne ile gerek kıyıdan amatör balıkçılık yüksek av verimiyle gerçekleştiriyor. Özellikle balık sezonun açılmasıyla beraber İstanbul’da boğaz kıyısında Sarıyer, Kireçburnu, Arnavutköy, Bebek, İstinye gibi özellikle akıntının belli duvarlara çarpıp geri dönmesiyle yeni meralar oluşturduğu alanlarda balık avcılığı çok yapılmakta ve bunun yanısıra verimli geçmektedir. aynı zamanda adalar etrafında güzel av yerleri bulunuyor. Amatör balıkçılıkta 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde lokal olarak balık türleri hakkında çok avantajımız bulunuyor. Özellikle İstanbul bölgesinde avlayabileceğiniz türler palamut, lüfer, istavrit, sardalya ve levrek balığıdır. İstanbul’un Karadeniz’e olan kıyılarında özellikle Kalkan balığı gibi balıklarında avcılığı yapılabiliyor. Peki balık nasıl tutulur? Balık tutmanın incelikleri neler? İşte yanıtlar:

BALIK NASIL TUTULUR?

Balık avlamak için, değişik bilgileri bilmek gerekiyor. Amatör bir ba­lıkçı her şeyden evvel balık cinsleri, avlanış zaman­ları, avlanma araçları (Ağ, olta, zıpkın, kayık gibi), gereken malzemeleri bilmeli ve aynı zamanda balık tutarken sabırlı ve soğukkanlı olma­sı gerekiyor.

Amatör balıkçılıkta tercih edilen malzemeler:

Olta kamışı

Olta misinası

Olta iğnesi

Şamandıra

Yemler

Fırdöndü ve klips

Misina makası

İğne çıkarıcı

Kurşun

Kova

Balık nasıl tutulur:

Kamış makinesine uygun misinayı sarın.

Kamışla makineyi eşleştirin.

Yakalamak istediğiniz balığa göre seçtiğiniz iğne takımınızı kamışla birleştirin, yemi hazırlayın.

Ayrıca Bakınız.  Playstation 4 PS4 Playstation 5 PS5 Telefona Nasıl Bağlanır 2021 - 2022

Klipsle sabitleme yapın, sonrasında en altta kurşun ağırlığı bırakın.

Olta takımınız atışa hazır, etrafınızı kontrol ederek yavaşça merayı savurun.

Beklemeye başlayın ve oltanıza tepki geldiğinde sararak kontrol edin.

Çıkardığınız balıkları yarıya kadar su doldurduğunuz kova da biriktirebilirsiniz.Cevap bırakın