Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Online Diyet ile Diyet Yapmanın Yeni Yöntemini Keşfedin

Online Diyet ile Diyet Yapmanın Yeni Yöntemini Keşfedin

2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 salgını çok kısa bir sürede tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına aldı. Ülkemizde ilk vakanın Şubat ayı itibariyle görülmesi ve bu durumun Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından duyurulması ile birlikte tüm yaşam pratiklerimizde değişmeye başladı. Kısıtlamalar hayatımıza girdi. Okullar ve çalışma şekilleri uzaktan yürütülmeye başladı ve en nihayetinde bu durum daha fazla yasağın hayatımıza girmesiyle de devam ediyor.

İşte yukarıda belirttiğimiz bu değişim aynı zamanda yaşantımızı ve hareket alanımızı da kısıtlıyor. Özellikle sokağa çıkma yasağının ve tam kapanmanın yaşandığı dönemlerde evde ve kapalı mekanlarda uzun süre kalma zorunluluğu, hareketsizliğe ve doğal olarak fazla kiloya dönüşüyor. Salgının kaygısıyla da birçok kişi de diyetisyenlerle yüz yüze görüşmeyi tercih etmiyor. İşte tam bu noktada günümüzde çok popüler olan Online Diyet karşımıza çıkıyor. Peki online diyet nedir? Online diyet listesi? Online diyet fiyatı? Online diyet ücreti? Örnek online diyet listesi? başlıklarının yanıtlarına şimdi hep birlikte bakalım.

Online Diyet Fiyatları
Online Diyet

Online diyet çevrimiçi araçlar yardımıyla danışan ile diyetisyenin haberleşebildiği, bir araya geldiği, danışanın taleplerini ve gelişim sürecini haberdar edebildiği, gelişiminin ise diyetisyen tarafından takip edilebildiği bir uygulama. Peki online diyet süreci nasıl işliyor?

Bu sürecin bizce en önemli aşaması kişinin kendisini tanıması, ihtiyaçlarını belirlemesi ve buna karşın ortaya koyduğu tanıma en uygun çözümü üretecek diyetisyeni tespit edebilmesidir. Çünkü kendisini tanıyan ve sorununu gerçek anlamda ortaya koyan bir kişi doğal olarak kendisi için de en uygun çözümü üretecek yöntemi de belirleyebilir.

Ayrıca Bakınız.  Varis Tedavisinde Kapalı Yöntem; Embolizan Ajan Tedavisi

Bir çoğunuzun peki bu işi en iyi yapan hangi diyetisyen? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu sorunun birçok yanıtı olmakla birlikte bizce en uygun çözüm en ulaşılabilir, sizi en iyi dinleyen, anlamaya çalışan ve sorunlarınıza en uygun çözümü üreten diyetisyendir. Ama illa ki bir isim istiyorsanız “Mehtap Yakut” isminin öne çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Online diyet ile diyetisyenler danışanlarına nasıl ulaşıyor?

Günümüzde çok sayıda çevrimiçi iletişim aracı mevcut. Özellikle akıllı telefonların ve cihazların kullanımının artmasıyla birlikte zaman ve mekan bağımsız iletişim çok kolay. Whatsapp, skype, telegram gibi eşzamanlı online iletişim araçları ile e-posta araçları birçok diyetisyenin online diyet sürecinde danışanlarıyla iletişim kurmak için kullandığı araçlardan. Danışana diyetisyen bu araçlar üzerinden çoğunlukla haftalık online diyet listesini iletmekte ve gelişimlere ilişkin bilgileri de aynı araçlar üzerinden almaktadır.

Online Diyet Ücreti? Online Diyet Fiyatı? Ne kadar?

Buna verilecek net bir yanıtın olmadığını söylemeliyiz. Bir danışan olarak bütçenize uygun bir diyetisyen bulma ve bunun karşılığında kilo vermek ve almaya ilişkin bir başarı elde etmek istediğinizi biliyoruz. Sorunun yanıtına gelecek olursak. Özellikle yaşadığınız şehir, muhit, semt, bölge bu fiyatı belirleyen ana kriter. Örneğin Orta Anadolu’da bir şehirdeyseniz bulunduğunuz yörenin sosyo-ekonomik durumunu da göz önünde bulundurarak diyetisyenler online diyet ücretlerini 100TL ile 250TL arasında tutarken, bu yer İstanbul ve İstanbul’un gözde yerleri olduğunda rakamlar 1000TL’ye kadar çıkabilmekte. Genellikle bu ücret ise aylık olarak talep edilmektedir.

Son olarak yazımızı Örnek Online Diyet Listesi paylaşarak bitirelim. Aşağıda örnek online diyet listesi görüyorsunuz.

Örnek Online Diyet Listesi

KİŞİYE ÖZEL SAĞLIKLI BESLENME PLANI– Ramazan Programı

SAHUR
2 yemek kaşığı yoğurt(kaymaksız)

1 adet yumurta(haşlama, menemen ya da omlet(unsuz 1 yemek kaşığı süt ile))

1 yemek kaşığı yağsız lor peynir(çörek otu serpiştir)

Yarım orta boy muz (üzerine tarçın serpiştir)

1 ceviz

Domates, salatalık(kabuklu), bol yeşillik (maydanoz, dereotu özellikle önerilir)

1 ince dilim tam tahıllı ekmek

İFTARİFTARDAN 30 DK SONRA
1 adet hurma ya da 1 zeytin ile oruç açılır

1 kase çorba (kimyon serpiştir)

Bol salata(yağsız)(elma sirkesi eklenebilir) (1 çay kaşığı çekilmiş keten tohumu eklenecek)

6 yemek kaşığı etli yemek(susuz)(kurubaklagil en az 1 kez tüketilmeli) + 3 yemek kaşığı yoğurt (acı pul biber serpiştir)

Veya2 köfte kadar haşlama veya ızgara tavuk göğsü veya

3 yemek kaşığı yoğurt

Veya7 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği(susuz veya fırında)+ 3 yemek kaşığı yoğurt

Veya Yoğurtlu kabak(kabak rendelenecek(isteğe bağlı çok hafif yanmaz tavada sotelenebilir) 3 yemek kaşığı az yağlı sarımsaklı yoğurtla karıştırılıp baharat eklenip tüketilecek)

ARA ÖĞÜN (İFTARDAN 2-2,5 SAAT SONRA)
Ödem içeceği(1 avuç maydanoz+ yarım yeşil elma+ 2 dilim limon+ 1 küçük boy salatalık+ su kullanılarak yapılacak)Tüm malzemeler blenderize edilerek tüketilecek.

2 kuru kayısı veya 2 küçük kare bitter çikolata

VEYA

1 fincan kiraz sapı çayı

2 kuru kayısı veya 2 küçük kare bitter çikolata

Umarım katkısı olmuştur.

Not: Bu bilgilerin tamamen tavsiye niteliğinde olduğunu, kişiden kişiye diyet listelerinin farklılaştığını ve diyete ilişkin kararınızı bir uzman diyetisyen gözetiminde vermeniz gerektiğini hatırlatalım.Cevap bırakın