Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Online sanal robotik laboratuvarını hizmete sunuldu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Teknokent’te robotik alanda birçok ulusal ve ülkeler arası proje gerçekleştiren firma, günümüzde aksayan robotik eğitim ve araştırma faaliyetlerinin Kovid-19 tesirinde kalmadan devam edebilmesi maksadıyla, herkesin erişebileceği online sanal robotik laboratuvarını hizmete açtı.

Şirketin theuplat.com adresinden erişilebilen sanal robotik laboratuvarı, arka planda çalışan son teknoloji alt sistemler ile kullanıcılara eğitim ve araştırma konularında online platform sağlıyor.

Robotik üzerine çalışma yapmak yahut öğrenmek isteyen bireyler, U-Plat ile Linux ve Robot işletim sistemi (Robot Operating System: ROS) gibi karmaşık sistemlerin kurulumu ile uğraşmadan süratli bir biçimde internet üstünden robot işletim sistemi ve başlangıç seviyesinden üst seviyeye uzanan eğitim setlerine ulaşabiliyor.

İnovasyon Mühendislik Ar-Ge Müdürü Dr. Uğur Yayan, geliştirdikleri U-Plat sisteminin yeni ders içeriği, deney ortamı ve robotlar ile gün geçtikçe gelişeceğini sözlerine ekledi

Yayan, öğrenci, araştırmacı ve robotik alanında bilgi sahibi olmak isteyen her kişiin laboratuvarı kullanabileceğini vurgulayarak, “Kişiler, donanım sıkıntısı yaşamadan ve bu hususta gereken karmaşık yazılımları yükleme zorunluluğu olmadan U-Plat Sanal Robotik Laboratuvarı ile kolay bir biçimde eğitim ve araştırma faaliyetlerini yürütebilecekler.” dedi.

“Sıfır riskle eğitim”

Kovid-19 sebebiyle yüz yüze eğitime ara verildiğini, uygulamalı ve laboratuvar derslerinin ise yapılamadığını anımsatan Yayan, şöyle konuştu:

“Kovid-19 ile mücadele döneminde U-Plat sanal robotik laboratuvarı, robotik alandaki uygulama ve laboratuvar eğitimlerini devam ettirebilme fırsatı tanımaktadır. Yani sıfır riskle eğitim olanağı. Şirketimiz tamamen yerli ve milli bir teknoloji ile eğitime ara verilmeden devam edilebilmesi adına çalışıyor. Özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Teknopark içindeki firmaların Ar-Ge çalışmalarını hızlandırması talebi doğrultusunda daha da verimli olmaya gayret gösteriyoruz. Dünya üstünde U-Plat gibi ürünler çok az ve U-Plat, sağladığı özellikler ile rakiplerinden çok üstün diyebiliriz. Yerli mühendislik kaynağıyla üretildi. Yazılımı bize ait. Yerli ve milli bir firmayız. Robotik alanda Avrupa’da kendimizi ispat edeceğimize inanıyorum.”

Ayrıca Bakınız.  Philips 275e1s/00 İnceleme

Şirketin Genel Müdürü Erol Çıracı ise sistemde birçok robot ile eğitim kurslarının tamamlanıp, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin bu platform üstünden devam ettirilebileceğini kaydetti.

Laboratuvarın aktif olarak hizmet vermeye başladığını anlatan Çıracı, “Sanal robotik laboratuvarımızı birçok ülkeden öğrenci ve araştırmacı kullanmaya başladı. Katılımın yüksek olacağına eminiz. Ülkemize katma değeri olan, tüm dünyaya ürün satan bir firma olmak için çalışmalarımıza devam etmekteuz.” ifadelerini kullandı.Cevap bırakın