Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

OPPO Reno 4 Lite Detaylı İnceleme

OPPO’nun taze mobil cihaz serisi Reno4 incelemelerine tam hız devam etmekteuz. Bu kezki konuğumuz Reno4 Lite. Bir evvelki incelememizde hatırlarsanız Reno4 Pro serisini uzun uzadıya değerlendirmiştik, şimdi ise serinin taban modeline inceleyeceğiz.

Reno4 ailesinin Lite modeli, Reno4 Lite olurken, aslını söylemek gerekirse Pro modeli ile de arasında büyük fark bulundurmaması mobil cihazın en çarpıcı sahip olduğu sahip olduğu detaylarının başında geliyor demek mümkün. Rakipleri karşısında değerlendirildiğinde de durum pek farklı değil doğrusu. Zira tasarımsa tasarım, özellikse özellik; Reno4 Lite pek çok yönüyle çarpıcı bir model oluyor. Peki, ne gibi sahip olduğu sahip olduğu özellikleri var, neler sunuyor? Hemen incelemeye başlayalım.

OPPO Reno4 Lite Tasarımı Nasıl?

OPPO’nun Reno4 serisinin genlerinde iyi bir tasarım anlayışı yatıyor. Daha evvel incelediğimiz Reno4 Pro’da da benzer tasarım hatlarını görmüş ve mobil cihazın oldukça kibar göründüğünü sizlere söylemiştik. Benzer konu Reno4 Lite için de geçerli durumda. Zira bu model de hem hafif hem ince olurken, renk ve tasarım şekliyle de göze güzel geliyor.

OPPO Reno4 Lite’ın arka yüzeyi plastik malzeme kaplı olsa da, malzemesi kaliteli, hissiyat yönünden da tatmin edici. Üstelik arka tarafta parçalı tasarım anlayışına gidilmiş olması da mobil cihazın görünümünü zenginleştiriyor. Elimizde metalik beyaz rengiyle yer alan mobil cihazın bir kısmı mat, diğer kısmı gözalıcı bir malzemeyle kaplanmış. Bunun yanı sıra kenar çerçeveleri de alüminyum malzemeden oluşurken, mobil cihazın köşeleri de yuvarlatılmış.

Mobil cihazın sol kenarında ses butonları bulunuyor, sağ kenarda ise güç butonunu göze çarpıyor. Bu güç butonunu isterseniz Google Asistan‘ı uyandırmak için de kullanabiliyorsunuz.

Reno4 Lite’ın sol kenarında SIM kart ve microSD kart çekmecesi bulunuyor. Alt kenara incelediğimizde da burada sırasıyla 3.5 mm kulaklık girişi, USB-C portu ile hoparlör mazgalını buluyoruz. Bunun yanı sıra Reno4 Lite’ın kutusunda kulak içi kulaklıkları bulunuyor. Bunun yanı sıra silikon kılıfa yer verilmiş olması da oldukça sevindirici.

OPPO Reno4 Lite Ekran Sahip olduğu özellikleri Neler?

Benzer koruma Reno4 Lite’ın ekranı için de OPPO tarafından sunulmuş. Ekranın üstünde halihazırda bir koruma filmi yer alırken, bunun yanısıra ekran Corning Gorilla Glass 3 seviyesinde de korunuyor. Ekran filmi, silikon kılıf ve Gorilla Glass koruması ile birlikte mobil cihazı istemeden kırmanız oldukça zor görünürken, OPPO’nun kutu içeriğini Reno4 ve Reno4 Pro modellerinde de zengin tuttuğunu da altını çizelim. Bu oldukça mühim bir konu, zira böylece ek masraf yapmanıza gerek yok, aklınız mobil cihazınuzda kalmıyor.

Ayrıca Bakınız.  HUAWEI Mate 40 Özellikleri ve Fiyatı!

Pekala, şimdi biraz daha Reno4 Lite’ın ekranının detaylarından söz edelim: Karşımızda yine büyükçe bir ekran bulunuyor. 6.43 inç boyundaki bu ekranın çözünürlüğü de Pro modeli gibi 1080×2400 piksel seviyesinde. Ekran anlamında Reno4 Lite’ın hiçbir eksiği yok. OPPO’nun iyi ekran hakkında ne kadar ısrarcı olduğunu daha evvel incelediğimiz bütçe segmenti mobil cihaz modellerinden de biliyoruz ki bunlardan biri de OPPO A72 oluyor. Yani OPPO ekrandan feragat etmiyor demek mümkün.

Reno4 Lite’ın ekranı ince kenar çerçevelerinin kullanılmış olması ile birlikte 20:9 görüntü oranı sunabiliyor. Ekran boyutu ve çözünürlük karşısında 409 ppi piksel yoğunluğu ile doygun görüntü üretebilen mobil cihazın ekranının gövdeye oranı ise tam yüzde 90.7. Böylece geniş ekran talep edenler Lite modelinden çok tatmin kalacaklar.

Bunun yanı sıra ekran Super AMOLED panelden biraraya geliyor. Ekranın gözalıcılık seviyesi 430 nit olurken, güneş altında ekran okunabilirliği de iyi düzeyde.

Aynı Reno4 Pro’da olduğu gibi Reno4 Lite da parmak izi sensörünü ekrana entegre biçimde bulunduruyor. Yalnızca 0.3 saniyede tanılama yapabilen ve böylece akıcı biçimde çalışan bu sensöre bunun yanısıra yüz tanıma donanımı de kamera yoluyla eşlik ediyor.

OPPO Reno4 Lite Sahip olduğu özellikleri Neler?

OPPO, incelediğimiz Reno4 Pro ve inceleyeceğimiz Reno4’te Snapdragon 720G işlemciye yer verirken, Reno4 Lite’ta Mediatek Helio P95‘ten güç sağlamayı tercih etmiş. Evet, bunun nedeni kuşkusuz Lite serisinin diğer 2 modele göre daha düşük fiyatlı olması olurken, mobil cihazlar arasındaki en belirgin fark da bu seçim oluyor demek mümkün. Lakin Mediatek Helio P95 kötü bir işlemci değil. Zira önemli 9 donanımı bulunuyor ki, bunlar da günlük kullanıma büyük fayda sağlayacak şeyler.

Mediatek Helio P95 ile birlikte AI, yani yapay zeka desteğinden hem işlem performansında hem kamera sahip olduğu sahip olduğu özelliklerinde yararlanılabilirken, mobil cihazın grafik işlemcisi de selefine kıyasla yüzde 10 daha yüksek işlem gücü sunabilir hale gelmiş durumda. Yine aynı Snapdragon 720G gibi Mediatek Helio P95’te de Wi-Fi5 ile Bluetooth 5 desteği bulunuyor, özel HyperEngine teknoloji ile birlikte mobil oyunlarda aksiyon sağlayabiliyor.

Reno4 Lite’ın işlemcisi 8 çekirdekli yapıda tasarlamış. 2.2 GHz ve 2.0 GHz frekanslarında güç sağlayan bu işlemci ile iyi bir kullanım deneyimi sağlayabiliyor. Arayüzün akıcı uğraştığı ve uygulamaların sorunsuz kullanıldığı telefonda, RAM kapasitesi de aynı Reno4 Pro’daki gibi 8 GB. Bu önemli, zira piyasadaki “Lite” modeller arasında RAM hakkında pek de bu denli cömert modeller göremiyoruz.

Reno4 Lite’ın depolama kapasitesi 128 GB olurken, bu alanı microSD kart yoluyla tabii ki arttırabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra telefonda Android 10 işletim sistemi bulunuyor ve arayüzde de OPPO’nun ColorOS 7.2 yazılımını göze çarpıyor. Arayüz içinde kullanışlı uygulamalar erişimi basit biçimde sunulmuş durumda. Karanlık mod da var göz konforu seçeneği de, ayırınmüş ekran uygulaması da var Oyun Alanı bölümü de. Bunlara erişmek ve kullanmak için tek yapmanız gereken mobil cihazın arayüzünde göz gezdirmek. Bunun yanı sıra Reno4 Lite da enteresan bir özellik de var: Diyelim ki yemek yiyorsunuz, elleriniz yağlı ve o sırada mobil cihazınuz çalıyor. Mobil cihazı açmak için elinizi ekranın üstünde havada kaydırmanız yeterli olacak. Bu donanımı de telefonda Hava Hareketleri kısmından etkinleştirebiliyorsunuz.

Ayrıca Bakınız.  OPPO A72 incelemesi

OPPO Reno4 Lite Performansı Nasıl?

Reno4 Lite, performans yönünden tam anlamıyla segmentine uygun ölçüde davranıyor. Orta düzeye konumlanan ve gerek tasarımı gerek kabiliyetleriyle orta düzeyin premium modellerinden biri olmayı başaran Reno4 Lite, günlük kullanımda sorun çıkartmadığı gibi yoğun uygulamalarda da kolaylıkla kullanılabiliyor.

Mobil cihazın AnTuTu Benchmark skoru 201 bin 115 şeklinde olurken, bu puanla segmentindeki diğer modellerle oldukça rekabetçi konumda seyrediyor. Güncel bir model olması da onu rakipleri karşısında kuşkusuz öne çıkartıyor.

Reno4 Lite, bunun yanısıra oyun hakkında rahat edebileceğiniz bir model. Telefonla Asphalt 9 da oynadık, PUBG de. Bu ve türevi oyunlarda kolaylıkla kullanabiliyorsunuz, telefon yüksek grafiklerde de akıcı davranabiliyor.

Kuşkusuz performans hakkında pil ömrü de çok önemli. Telefonda 4015 mAh kapasitesinde bir batarya bulunuyor. Bu batarya ile ortalama bir kullanımla çok rahat günü noktalayabiliyorsunuz. Bunu telefondaki değişik güç tasarruf ve verimlilik modlarını kullanarak uzatabildiğiniz gibi, grafik ve işlem performansını öne çekmek için pil ömründen feragat da edebiliyorsunuz. Yüksek performans modu size bunu sağlıyor. Yüksek performans için pil ömründen feragat etmek, ihtiyaç duyduğunuz anlarda bu telefonda oldukça seçilesi bir yol. Zira telefon kısa zamanda şarj oluyor. VOOC 4.0 süratli şarj desteği bu telefonda kullanılmış ve kutu içerisinde yer alan şarj cihazı da 18W gücünde. Yalnızca 5 dakikalık şarj ile 2 saatlik konuşma zamanı ve sosyal paylaşım sitesi kullanımı elde edebiliyorsunuz.

OPPO Reno4 Lite Kamera Kabiliyetleri Neler?

Evet, geldik kameralara. Reno4 Lite’ın kameraları arka tarafta kare biçiminde bulunuyor ve bu tasarım şekliyle Reno4 ve Reno4 Pro’nun dikey kamera kurulumundan ayrılıyor. Lakin kamera yerleşimine karşın özellik yönünden 3 telefon da hemen hemen aynı yeteneklere sahipler. Yani yeni seriden Lite modeli aldınız diye kameralardan bir kayıp yaşamıyorsunuz ki bu oldukça önemli.

Ayrıca Bakınız.  Microsoft Internet Explorer Artık Kullanılamayacak

Reno4 Lite’ın ana kamerası 48 MP ölçüsünde, f/1.7 diyafram açıklığında 26 mm’lik geniş açılı ve 0.8 mikrometre şeklinde. Faz algılamalı otokosun yer aldığı ana kameraya eşlik eden diğer 3 kamera ise 8 MP ultra geniş açılı kamera ile 2 MP mono kameralar oluyor. Bunun yanı sıra telefonda 48 MP şeklinde çekim yapmak istediğinizde, arayüzde 48 MP ibaresini seçmeniz gerektiğini de unutmadan altını çizelim.

Ön kamera ise Pro modelinden farklı olarak karşımıza çıkıyor. OPPO, Reno4 Lite ve Reno4 modellerinde ön kamerayı çiftlemiş. Böylece Reno4 Lite totalde 6 kameralı bir mobil cihaz oluyor. Reno4 Lite’ın ana ön kamerası 16 MP Sony IMX 471 sensörden oluşurken, ikinci kamera ise 2 MP derinlik sensörü şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu derinlik sensörü, özellikle ön kamera ile video kaydı yaparken işinize yarayacak. Zira video kaydı sırasında anlık bokeh efektli, yani alan derinlikli kayıtlar alabiliyorsunuz ki, bu oldukça hoş bir özellik.

Reno4 Lite’ın tüm kameraları gerçekten de başarılı biçimde çalışıyor. Reno4 Pro için belirttiklerimizi Reno4 Lite için de aktarabiliriz. Fotoğraf çekimlerinde doygun renkler üreten, ayrıntı zenginliği sağlayan gündüz çekim koşullarının yanında gece modu ile birlikte düşük ışıkta da sınıfına uygun ölçüde başarılı çekimler yapabiliyor Reno4 Lite. Bunun yanısıra bu gece modundan hem ön hem arka kamerada faydalanabilme olanağı şahane.

Kameralara ilişkin bir diğer beğendiğimiz nokta, OPPO’nun, yeni serinin taban modeli olmasına karşın 4K donanımıni Reno4 Lite’tan kesmemiş olması. Evet, bu telefonla da 4K video kaydı yapabiliyorsunuz. Bunun yanısıra gyro-EIS desteği de bulunmaya devam etmekte. Yani bunun da anlamı, OPPO’nun pek çok mobil cihazında yer alan ve yeteneğiyle rakiplerinden mühim ölçüde ayrılan Ultra Steady donanımınin, Reno4 Lite’ta yer aldığı. Hem ön hem arka kamerada yer alan bu özellik ile daha sallantısız videolar ve vloglar çekebiliyorsunuz.

Sonuç

Sonuç olarak toparlarsak, Reno4 Lite, başta da belirttiğimiz gibi pek çok orta düzey mobil cihazdan değişik bir model oluyor, zira bir “Lite” model olmasına karşın önemli kesintilere uğramamış olması ve kabiliyetleriyle dikkat çekici bir telefon olmayı başarmış. Eğer şu sıralar iyi ve güncel bir orta düzeye ait bir telefon arıyorsanız Reno4 Lite kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

Fiyatı: 3599 TL

CHIP Online Notu: %85

+ Kesintiye uğramamış özellikler
+ İyi performans
+ Şık tasarım
+ Super AMOLED Ekran
+ Kamera performans
+ Gyro-EIS ve anlık bokeh video desteği
+ Pil ömrü ve süratli şarj donanımı
+ Arayüz seçenekleri

OPPO Reno4 Lite Teknik Sahip olduğu özellikleri

ADVERTORIALCevap bırakın