Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

OPPO Reno3 incelemesi ve fiyatı

Son zamanda orta düzey mobil cihaz kategorisinde büyük çalışma var. Özellikle üst segment mobil cihazların yükselen fiyat aralıkları onları iyidEn kaliteliye erişilmez kılmaya başlayınca, kuşkusuz yeni bir telefon satın almak talep edenler orta düzey modellere meyillenmeye başladı.

Tabiki orta düzey olarak bölümlenen mobil cihazlar da, eskinin orta düzeyi değil; onlar da yenilendi ve bu klasmana üst segment akıllı mobil cihazlardan pek çok donanımı miras aldılar.

Geniş ve iyi görüntü sunan ekranlar, iyi düzeyde performans gösteren teknik donanımlar, ekran altı parmak izi okuyucular, geniş alanlı çoklu kamera kurulumları ve süratli şarj kabiliyetleri gibi donanımlarıyla zenginleşen orta düzey, bununla beraber de oldukça tercih ediliyor.

Lakin bu kısımda de fiyat tabii ki önemli ve modeller içinde fiyat yönünden büyük rekabet ortaya çıkmakta. Bu mobil cihazlardan biri de bugün detaylarıyla inceleyeceğimiz OPPO’nun yeni modeli Reno3. Bakalım 3999 TL fiyatıyla Reno3, ne gibi donanımlara sahip ve rakipleriyle içinde ne gibi özellikler var…

OPPO Reno3 Tasarım Özellikleri Neler?

Karbon Siyahı Rengi Mevcut

OPPO Reno3, dizaynıyla oldukça çekici bir telefon oluyor. Elimizde Kuzey Işıkları olarak adlanan mavi renkli modeliyle yeralan mobil cihazın, bunun yanısıra Karbon Siyahı rengi de mevcut. Siyah modeli daha yalın bir tasarım çizgisine sahipken, elimizdeki mavi model, ışık altında üstünde ışık şeritleri ortaya çıkmasıyla güzel bir görüntüye imza atıyor.

Reno3’ün tasarım yönüyle orta düzey mobil cihazlar içinde en mühim sahip olduğu detaylarından birini, arka yüzeyin cam malzemeye sahip olması oluşturuyor demek muhtemel. Bu kısımda her ne kadar güzel işlenmiş olsa da plastik arka yüzeye sahip modeller de bulunuyor. Lakin buna karşın Reno3’te aynı ön yüz gibi arka yüzey de cam malzemeye sahip. bunun yanısıra bu panellerin Gorilla Glass 5 seviyesinde muhafaza edilmesi da mühim bir diğer detay oluyor. Yine mobil cihazın ekranında bunun yanısıra bir koruma filmi de bulunuyor.

Telefon oldukça fazla ince. 7.9 mm kalınlığında olan telefon, kenarların yuvarlatılmış olması aracılığıyla daha ince görünüyor. Ağırlığı da yine 170 gram. Bu değerle de misal olarak Galaxy A71‘den ortalama 10 gram daha hafif olduğunu aktarabiliriz.

Reno3’ün çevre sahip olduğu özelliklerine sıra geldiğinde, sağ tarafta güç butonunu, sol yanda da ses tuşlarını gördüğümüzü aktarabiliriz. Alt kısımda USB-C, 3.5 mm kulaklık girişi ve hoparlör mazgalı var. Hoparlör tek yönlü, yani stereo ses bu seride yer almıyor. Lakin hoparlörün ses çıkış gücünün oldukça yüksek olduğunu bu noktada söylemekte yarar var.

mobil cihazın mikrofonları hem üst hem alt kenara yerleştirilirken, elimizdeki Reno3’ün tek SIM yuvasına sahip olduğunu da söylemekte yarar var. Bunun yanı sıra aynı çekmece içinde microSD kart için bir yuva bulunuyor. bununla beraber mobil cihazın hafızasını arttırabileceksiniz.

Tasarıma ilişkin Reno3’ün herhangi bir su korumasının bulunmadığını altını çizelim. Ve Bunun yanı sıra mobil cihazın kutusu içinde kulaklıklarının ve silikon kılıfının olduğunun da altını çizelim.

OPPO Reno3 Ekranı Nasıl?

Reno3, ekranıyla orta düzeyin büyük ekranlı mobil cihazları arasına giriyor. 6.4 inç büyüklüğünde geniş mi geniş bir ekran karşımızda yer alırken, buna tabii ki ince ekran çerçeveleri ve üst yanda kullanılan damla çentikli kamera önayak olmuş.

mobil cihazın ekran paneli AMOLED. bununla beraber oldukça doygun renklerin üretildiğini ekranda, 1080×2400 piksel çözünürlük bulunuyor. Buna bağlı olarak 411 ppi piksel yoğunluğunun yer aldığı ekranda, en – boy oranı da 20:9 ölçüsünde. bununla beraber özellikle mobil cihazlar üstünden bol bol video içerik tüketenler için güzel bir ekrana yer verildiğini söylemek muhtemel telefonda.

Lakin ekranda bir noksanlık göze çarpıyor. O da herkes tarafından bilinen 60Hz tazeleme hızının bulunması. Her ne kadar orta düzeyte zaten daha üstünü görmeye alışkın olmasak da, kısa bir süre evvel incelediğimiz OPPO’nun yan markası realme 6 bu alışkanlığı kırmış ve ekranda 90Hz tazeleme hızı seçeneğine yer vermişti. Bu anlamda bu noksanlığı Reno3’ün eksi hanesine yazabiliriz, zira realme 6, fiyatıyla da Reno3’ten daha ucuz.

Ayrıca Bakınız.  OPPO Reno3 incelemesi ve Özellikleri

Parmak İzi Okuyucusu bulunuyor

Artık orta düzeyin dinamikleri içinde yer alan bir diğer özellik olan ekran altı parmak izi okuyucu ise Reno3’te bulunuyor ve oldukça da akıcı çalışıyor. OPPO‘nun söylemine göre bu sensör, 34 salise içinde parmak izinizi tanıyabiliyor. Tabiki bunu ölçmedik ama yaptığımız denemelerde oldukça süratli uğraştığını gördüğümüzü aktarabiliriz.

Telefonda bunun yanısıra kamera yoluyla yüz tanıma sistemi de var. Bunu da parmak izi ile beraber etkinleştirebiliyorsunuz. Yüz tanımanın loş ışık altında iyi uğraştığı bilgisini de verelim.

Bunun yanı sıra ekrana ilişkin son olarak, Reno3’ün düz bir ekran yüzeyine sahip olduğunu altını çizelim. Bazı kullanıcılar kavisli kenarlı ekranlardan pek hoşlanmıyor ve düz ekranlı mobil cihazları seçiyorlar. Reno3 de Böylece potaya giriyor.

OPPO Reno3 Android 10 İşletim Sistemi Özellikleri Neler?

Reno3, Android 10 işletim sistemine sahip ve firmasın ColorOS 7 arayüzünü kullanıyor. Arayüz seçimiyle beraber daha evvel OPPO model kullananların yabancılık çekmeyeceği telefon, ilk kez bu arayüzü kullanacaklar için ise korkutucu gelmesin. oldukça basit ve yalın dizayn edilmiş bir arayüz ColorOS. Aradığınız çok sayıda donanımı kolayca bulabiliyorsunuz.

Kullanımı kolaylaştırıcı önemli kısayollar da bulunuyor. Mesela açılışta ekranın sağına gizlenmiş Akıllı Kenar Çubuğu yer alırken, bu aracı kullanarak seçeceğiniz uygulama ve donanımlara süratli biçimde erişim sağlayabiliyorsunuz.

Videolarınıza Kurgu uygulayabilirsiniz

Reno3 ilk açılışta birkaç yararlı uygulamayı da getiriyor. Bunlar içinde Office Suite, Netflix, Google Lens gibi kullanışlı olanlar yer alırken, bunun yanısıra Soloop adında bir uygulama da mevcut. Bu uygulama ile beraber süratlica videolarınızı düzenleyebiliyor ve özellikle Instagram gibi sosyal medya platformları üstünden paylaşmak için videolarınıza kolayca kurgu uygulayabiliyorsunuz.

Reno3’te de daha evvel incelediğimiz modellerde olduğu gibi Oyun Alanı bölümü etkin. Bu alan üstünden oyun performansını düzenleyebiliyor, özellikler sık oyun oynayan biriyseniz, pil ömrü ve performans içindeki çizgiyi siz belirleyebiliyorsunuz. Bu da oldukça kullanışlı bir diğer seçenek oluyor.

mobil cihazın içerisinde daha pek çok seçenek mevcut. mobil cihazı koyu modda kullanabiliyor, Göz Bakımı donanımı ile mavi ışığın tesirini azaltabiliyor ve bunun yanısıra kolayca ekranı 2 farklı uygulamaya bölebiliyorsunuz. Bir uygulama içindeyken, ekranda 3 parmağınızı aşağıdan yukarıya doğru kaydırarak bir başka uygulamayı ekrana taşıyabiliyorsunuz.

OPPO Reno3 Teknik Özellikleri Neler ve Performansı Nasıl?

Reno3, bu segmentte sık kullanılan işlemcilerden Helio P90‘a yer veriyor. Mediatek MT6779 yonga setinden oluşan bu işlemciyi daha evvel Reno Z ve Reno2 Z mobil cihazlarında da kullanan OPPO, ne yazık ki Reno3’te işlemci tercihini güncellememiş. Ne yazık ki diyoruz, zira firmasın bu işlemci tercihi, mobil cihazı performans tablosunda geriye düşürüyor. Misal verilecek olursa realme 6‘da yeralan Helio G90T yahut Galaxy A71‘de yer alan Snapdragon 730, Reno3’ten performans anlamında birkaç basamak daha önde duruyor.

İşlemci performansını ölçümlemek için kullandığımız Geekbench testine incelediğimizde, Reno3’ün tek çekirdek skorunda 392 puan, çoklu çekirdek performansında da 1487 puan aldığını görmek muhtemel. Bu skorlarla beraber Reno3’ü son zamanda incelediğimiz orta düzey mobil cihazlarla yan yana koyduğumuzda, her 2 senaryoda da Galaxy A71 ve realme 6’nın bir adım gerisinde kaldığını göze çarpıyor.

AnTuTu Benchmark tablosunda da benzer şeyi görmek muhtemel. AnTuTu Benchmark’ta 201 bin 860 puan sağlayan Reno3, bu kez çevresindeki mobil cihazları genişlettiğimizde tabloda orta sıralarda kendine yer buluyor. Buna bağlı olarak Reno3’ün 3999 TL fiyatını da göz önünde bulundurduğumuzda, tabloda bir fiyat/performans canavarı olarak yer aldığını söylemek pek muhtemel değil.

Evet, tablolar Böylece. Lakin gerçek dünya kullanım ölçütlerinin aradaki birkaç puanı hissettirmeyecek cinsten olduğunu aktarabiliriz. Reno3, 8 GB RAM bulunduruyor ve bundan mobil cihazın genel kullanımından, uygulamalar ve oyunlara kadar faydalanıyorsunuz. orta düzey üyesi mobil cihazlar içinde akıcı bir kullanım sağlayabileceğiniz bir telefon Reno3, bundan kuşkunuz olmasın.

Ayrıca Bakınız.  Realme Watch özellikleri ve fiyatı

Biz kullandığımız süre içinde çok sayıda uygulama indirdik ve kullandık; öte yandan oyunlarda da değerlendirme şansı bulduk pek tabii. mobil cihazın hafızası 128 GB ölçüsünde, bunun yanısıra dediğimiz gibi microSD kart yoluyla da hafızayı genişletebiliyorsunuz. bununla beraber telefondaki uygulama kütüphanenizi zengin tutabiliyorsunuz.

Grafik tarafına incelediğimizde telefonda PowerVR GM9446 GPU‘nun yer aldığını göze çarpıyor. Bunu denemek için Call of Duty: Mobile ve PUBG oynadık. Reno3, her iki oyunda da akıcı bir performans sergiliyor, Lakin PUBG’de grafik ayarlarını yukarı çektiğinizde kare düşüşünü nispeten fark ediyorsunuz.

Son olarak mobil cihazın teknik donanımlarine ilişkin önemli gördüğümüz, 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 5 ve NFC desteğinin bu telefonda yer aldığı bilgisini verelim. bunun yanısıra FM radyo da yine bulunuyor.

OPPO Reno3 testlerini, karşılaştırma tablolarını ve oyun performansını hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

OPPO Reno3 Pil Performansı Nasıl?

Reno3, pil performansıyla ihtiyaca cevap veren bir telefon modeli. Batarya kapasitesi 4025 mAh olurken, bu pil size normal şartlarda 1 gün çok rahat yetiyor. Eğer mobil cihazı daha az yoğunlukta kullanıyorsanız 2’inci gün ortalarına kadar devam edebiliyorsunuz. Güç tüketim modlarını kullanarak ise bu süreyi arttırmanız Tabiki muhtemel.

Reno3, pil performansıyla uyguladığımız 90 dakika Full HD video testinde de iyi modeller arasına girmeyi başardı. Tam ekran gözalıcılığı ve Wi-Fi’ya bağlı senaryoda 90 dakikalık Full HD bir videoyu oynattığımız Reno3, 1,5 saat süre sonunda yüzde 10 şarj kaybetti. Bu ölçüm, totalde ortalama 15 saat süresince video izleyebileceğiniz anlamına gelmektedirken, Reno3’ü diğer incelediğimiz mobil cihazlarla tabloya koyduğumuzda da onu 2’inci sıraya yerleştirmeye yetiyor.

Bunun yanı sıra Reno3, süratli şarj olabilen bir telefon. VOOC süratli şarj 3.0 donanımı ile mobil cihazı dakikalar içinde tam kapasite şarj edebiliyorsunuz. Telefon 30W süratli şarj desteği gösteriyor, Lakin kutusunda 20W’lık şarj adaptörü bulunuyor. Bununla mobil cihazı şart etmeye başladığınızda, ilk 10 dakikada yüzde 16, 30 dakikada ise yüzde 48 doluluk oranına erişebiliyor. mobil cihazın tam kapasite şarj olması ise 66 dakika sürüyor.

 • 10 Dakika: Yüzde 16
 • 20 Dakika: Yüzde 32
 • 30 Dakika: Yüzde 48
 • 40 Dakika: Yüzde 64
 • 50 Dakika: Yüzde 79
 • 1 Saat: Yüzde 93
 • 1 Saat 6 Dakika: Yüzde 100

OPPO Reno3 pil performansını hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

OPPO Reno3 Kamera Özellikleri Neler?

Reno3 de son zamanda sıkça görmeye başladığımız 5 kameralı akıllı mobil cihazlardan. Arka tarafta 4’lü kamera setini bulunduran telefon, ön kamera olarak da iddialı biçimde 44 MP lense yer veriyor. 26 mm’lik 0.8 mikrometre ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip ön kamera, 30 kare Full HD video kaydı yapabiliyor.

Madem söze ön kameradan başladık, buradan devam edelim ve arka kameraları sonraya bırakalım. Öncelikle şunu altını çizelim: Ön kamera ile 44 MP çekim yapabilmek için bunu ayarlardan açmanız gerekiyor. 44 MP çekim yaptığınızda, daha yüksek çözünürlük ve daha zengin detaylar elde edebiliyorsunuz.

bunun yanısıra ön kamera ile portre modunda fotoğraf çekebiliyor ve düşük ışık koşullarında gece modunu da kullanabiliyorsunuz. Bu modda düşük ışıkta çektiğiniz selfie fotoğraflarını uzun pozlayarak aydınlatabilen telefon, nispeten eli yüzü düzgün kareler çıkartabiliyor ortaya. Tabiki grenleri görmek muhtemel, Lakin pek çok muadiline göre iyi iş çıkarttığını kolaylıkla aktarabiliriz.

Tabiki bu modda ekran flaşını da kullanabilirsiniz. Ekran flaşını açarak benzer çekimi tekrarladığımızda, mobil cihazın bu kez de renkleri daha doygun üretebildiğini göze çarpıyor.

Şimdi Reno3’ün arka kamera bakalım. mobil cihazın arka yüzeyinde köşeye konumlanan 4’lü kamera sistemi içinde ana kamera 48 MP ölçüsünde çekimler yapabiliyor. Tabiki aynı ön kamera gibi, bu kamerada da bundan yararlanmak için 48 MP ayarını açmanız gerekiyor.

Ayrıca Bakınız.  En İyi Web Tarayıcıları 2020

26 mm’lik geniş açılı bu kamera, f/1.8 diyafram değerine sahip ve faz algılamalı otofokus içeriyor. Özellikle gün içinde yapacağınız çekimlerde oldukça güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ana kamera, öte yandan yine gece koşullarında da mühim bir iş çıkartıyor.

Loş ışık altında ve neredeyse tamamen karanlık ortamda uzun pozlama yapabilen Reno3, Böylece ortaya güzel sonuçlar çıkartabiliyor. Eğer bir tripod ile çekim yapacaksanız, gece çekimlerinde bu moddan da faydalanabiliyorsunuz. Tripod modunu açtığınızda daha uzun pozlama yapılabiliyor ve bu da detayların zenginleşmesinde önem arz ediyor.

Reno3’te ikinci kamera 13 MP telefoto lens olurken, bu lens 52 mm ölçüsünde. 2x optik zum, 5x hibrit zum olanağı tanınırken, bunun yanısıra 20x’e kadar dijital zum da yapabiliyorsunuz.

Reno3’ün 3’üncü ve 4’üncü kameraları da 8 MP ultra geniş açılı ve 2 MP mono lens şeklinde bulunuyor.

Kamera kullanım seçenekleri hakkında zengin bir model olmuş Reno3. Kullanabileceğiniz bahsettiğimiz çeşitli modların bulunmasının yanında bunun yanısıra profesyonel modun yer aldığını da altını çizelim. Ve tabii ki çekimlerde yapay zekadan da yararlanılıyor. Bir objeye yakınlaştığınızda sahneyi tanıyarak makro moduna geçebilen telefon, yine gece modunda da parazit azaltmayı sağlayabiliyor.

Son olarak mobil cihazın arka kamerası ile 4K video kaydı yapılabildiğini, bunun yanısıra hızlandırılmış ve ağır çekim kabiliyetlerinin yer aldığınu altını çizelim. Full HD çözünürlükte ağır çekim anları yakalayabilen telefon, hızlandırılmış çekimde de oldukça güzel senaryolar üretebiliyor.

OPPO Reno3 ile çekilen fotoğrafları hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Evet, geldik incelemenin sonucuna. OPPO Reno3’ü pek çok yönüyle ele aldık, artılarından ve eksilerinden bahsettik. Sonuç olarak toparlarsak, Reno3’ün sahip olduğu donanımlarıyla beraber orta düzeyin başarılı bir üyesi olduğunu söylemek oldukça muhtemel. Tasarımından ekran sahip olduğu özelliklerine, performansından pil kabiliyetlerine ve zengin kamera alternatiflerine kadar çok sayıda noktada iyi işlenmiş rafine bir model olmuş. Lakin bahsettiğimiz gibi eksileri de var ve aralarında en büyüğünün fiyat olduğunu söylemek zor değil. 3999 TL fiyat etiketiyle bulunabilen Reno3, çevresinde çok sayıda rakip bulunduruyor. Bunlar içinde, firmasın modellerinden realme 6 Pro da yer alırken, Galaxy A71 de kuşkusuz potada. Bu anlamda fiyatının biraz aşağı çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

CHIP Online Notu: %83

ARTILAR

+ Güzel görünen AMOLED ekran
+ İnce ve hoş tasarım
+ Gorilla Glass 5 seviyesinde koruma
+ Silikon kılıf & ekran filmi
+ Cam arka yüzey
+ 3.5 mm kulaklık girişi
+ NFC, 802.11ac, BT 5.0
+ İyi çalışan parmak izi sensörü
+ Pil perofrmansı
+ süratli şarj
+ Kameralarda gece modu
+ Zengin kamera seçenekleri
+ 4K video kaydı

EKSİLER

– Fiyatı yüksek
– Mono hoparlör
– Ekranda 90Hz tazeleme hızı yok
– İşlemci güncellenmemiş
– Su koruması yok

OPPO Reno3 Teknik Özellikler

 • İşletim Sistemi: Android 10
 • İşlemci: Mediatek MT6779 Helio P90
 • Çekirdek: 8
 • İşlemci Hızı: 2.2 GHz & & 2.0 GHz
 • Ekran Teknolojisi: AMOLED
 • Ekran Boyutu: 6.4 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 1080×2400 px
 • Bellek (RAM): 8 GB
 • Grafik İşlemci: PowerVR GM9446
 • Dahili Depolama: 128 GB
 • Arttırılabilir Hafıza: Var
 • Ön Kamera: 44 MP
 • Arka Kamera: 48 MP & 13 MP & 8 MP & 2 MP
 • Batarya: 4025 mAh
 • Çift SIM Desteği: Yok
 • Wi-Fi: 802.11ac
 • Bluetooth: 5.0
 • GPS: Var
 • LTE: Var
 • NFC: Var
 • FM Radyo: Var
 • Parmak İzi Sensörü: Var
 • Yüz Tanıma: Var
 • Boyutlar: 73 x 160 x 7.9 mm
 • Ağırlık: 170 gr.

Kimler OPPO Reno3 Satın Almalı?

Güzel tasarıma sahip, büyük ekranlı, kamera kabiliyetleriyle öne çıkan, süratli şarj olan ve ideal performans sağlayan bir mobil cihaz arayanlar OPPO Reno3 ile mutlu olabilir.

OPPO Reno3’e Alternatifleri Neler?

OPPO Reno3’e alternatif olarak realme 6 Pro ve Samsung Galaxy A71 modelleri de değerlendirilebilir.Cevap bırakın