Bilge Kişi

OPPO Reno4 incelemesi

OPPO’nun yeni mobil cihaz serisi Reno4 modellerinden Reno4 Pro ve Reno4 Lite modellerini daha evvel detaylarına bakmıştık. Bu kez ise ortanca …

OPPO Reno4 incelemesi

OPPO’nun yeni mobil cihaz serisi Reno4 modellerinden Reno4 Pro ve Reno4 Lite modellerini daha evvel detaylarına bakmıştık. Bu kez ise ortanca model Reno4’e yakın zamandan inceleyeceğiz. Sahip olduğu özellikleri itibariyle Reno4 Pro ile büyük benzerlik gösteren Reno4, bunun yanı sıra daha uygun fiyat ile ailenin en cazip seçeneği oluyor demek mümkün. Peki, mobil cihazın önemli noktaları neler? Şimdi sıra sıra incelemeye başlayalım.

OPPO Reno4 Dizaynıyla Tarz Sahibi

Uzay Siyahı ve Galaktik Mavi renkleriyle satışa çıkan Reno4, elimizde Uzay Siyahı rengiyle bulunuyor. Lakin bunun düz bir siyah renk olduğunu düşünmeyin. Işığa doğru tuttuğunuzda yüzeyde OPPO logolarını görebiliyorsunuz. Tasarımına derinlik katılan Reno4’ün görünümü böylece Reno4 Pro ve Reno 4 Lite’ın yanında farklı. Lakin tabii ki tasarım konusu tamamen tercih meselesi. Bu modelinde arka yüzeye biraz daha cam görünümü kazandıran OPPO, böylece gözalıcı yüzeyli mobil cihazları sevenlere hitap etmiş.

Yine oldukça ince ve hafif işlenmiş bir model olan Reno4, yalnızca 7.7 mm kalınlığında ve 165 gram ağırlığında. Bu sayede çok hafif ve ince bir model olduğunu söylemek mümkün. Mobil cihazın kenarları da yuvarlatılmış, bu sayede daha ince hissettiriyor.

Geniş Kamera Seçenekleri

OPPO Reno4’ün en dikkat çekici sahip olduğu sahip olduğu detaylarından biri arkada yer alan kamera alanı oluyor. Burada 4’lü kamera kurulumu yer alırken, telefondaki ana lens 48 MP boyutundaki Sony IMX586 sensörden başkası değil. Evet, Reno4’te de Pro modeliyle aynı sensöre yer verilmiş. Böylece Pro modeli yerine bu mobil cihazı tercih edenler kayıp yaşamayacak.

Geniş açılı bu sensör, f/1.7 diyaframa sahip. Otomatik odaklama desteği, Ultra Gece Modu ve Ultra Sabit Video gibi sahip olduğu sahip olduğu özelliklerin de sahibi olan bu kamera ile gerçekten oldukça fazla geniş seçeneğiniz var.

OPPO Reno4 Fotoğraf Çekim Performansı

Mobil cihazın fotoğraf çekim performansı zaten oldukça fazla iyi düzeyde. Aynı Reno4 Pro gibi geniş dinamik aralık, doğru renkler ve mod seçenekleriyle başarılı resimler çekebilen telefonda, 4K video kaydı seçeneğiniz de bulunuyor. Video modunda bilhassa Ultra Video Sabitleyici 3.0 donanımınden aktif kullanımda yararlanacağınızı söylememiz gerek. Bu donanımı açık hale getirdiğinizde yahut Pro modu seçtiğinizde, normal video çekimlerine kıyasla stabilizasyon farkını net biçimde görebiliyorsunuz.

Ayrıca Bakınız.  Samsung Galaxy Note 20 İnceleme

OPPO, bu donanımı yalnızca arka kamera ile sınırlamamış ve ön kameraya da taşımış. Bu sayede ön kamera ile çekim yaptığınızda da yine sallantıların en aza indirgendiğini görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra ön kamerada Portre modundan da faydalanabiliyor ve ön kameranın yanında yer alan Akıllı Sensör yardımıyla alan derinlikli anlık video kayıtları da yapabiliyorsunuz.

OPPO Reno4 Portre Modu

Bazı zaman Portre modunda bir Portre Rengi Koruma modu da bulunuyor. Bunu aktifleştirdiğinizde, teninizin rengi korunurken, tüm arka plan anlık olarak siyah beyaza bürünüyor. Oldukça keyifli bir özellik olmuş. Bunun yanı sıra Reno4’ün Akıllı Sensör’ünün yanında yer alan ön kamerası da 32 MP şeklinde bulunuyor.

Mobil cihazın arka kameralarına devam edecek olursak, burada bunun yanısıra 8 MP ultra geniş açılı lensin, yanında da daha ufak bir biçimde 2 MP’lik mono kameranın yer aldığını göze çarpıyor. Kurulumdaki en alttaki kamera ise yine 2 MP boyutlu makro kamera oluyor. Evet, bu telefon ile makro çekimler de yapabiliyorsunuz. Lakin makro çekimlere bunun yanısıra geçmenize gerek yok, bir objeye yaklaştığınızda yapay zeka bunu hissediyor ve size makro kamera ortamını hazırlıyor.

OPPO Reno4 Ağır Çekim Donanımı

Gözalıcı AMOLED Ekran

Reno4’ün ekranı, kenarlardan çerçevesiz biçimde 6.4 inç büyüklüğünde hazırlanmış. Yine sınıfına göre ekranıyla ayrılan bir model olan Reno4, 1080×2400 piksel çözünürlüğündeki bu ekranıyla 800 nit gözalıcılığa kadar ulaşabiliyor. Böylece gözalıcı güneş ışığı altında iyi bir ekran okuma deneyimi sunan telefonda, panelin AMOLED olması da multimedya kullanımında avantaj sağlıyor. Bunun en büyük göstergelerinden bir başkası, mobil cihazın Netflix HD Yayın Sertifikasına sahip olması. Bunun anlamı da tabii ki görselliğiyle üst seviye bir Netflix deneyimi sunduğu oluyor.

Ayrıca Bakınız.  Xiaomi Mi Watch Lite Fiyatı ve Özellikleri

OPPO Reno4 Oyun Performansı

Kuşkusuz ekranın bu denli güzel görüntü üretmesinden yalnızca Netflix yahut YouTube üstünden video izlemekte yararlanmayacaksınız. Telefonda bol bol oyun oynamayı sevenler de Reno4’ten bekledikleri performansı alacaklar. Biz kullandığımız süre süresince tabii ki popüler oyun PUBG’de oldukça vakit harcadık. Akıcı performans ile keyifli bir deneyim sunduğu aşikar. Tabiki günümüz diğer oyunlarını da bu telefonla oynayabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra oyunların tümünü Oyun Alanı kısmında yönetebildiğinizden de söz edelim. Buradan belirleyeceğiniz seçeneklerle oyunun performansını arttırabiliyorsunuz.

İşletim Sistemi ve Performans

Tabii ki Reno4 yalnızca oyun hakkında performans gösteren bir telefon değil. Snapdragon 720G ile günlük kullanımda akıcı bir kullanım deneyimi sağlayabiliyorsunuz. 8 GB Ram ve 128 GB depolama alanı ile birlikte de sınıfı için oldukça yeterli bir donanım desteği sağlayan telefonda, işletim sistemi Android 10 olarak karşımıza çıkıyor. Lakin kuşkusuz arayüz OPPO’nun diğer Reno4 serisi modellerinde de gördüğümüz ColorOS 7.2.

ColorOS 7.2, oldukça fazla pratik özellikler içeriyor ve bunlara günlük kullanımınızda çok defa başvuruyorsunuz. Bunun yanı sıra telefonda tek elle kullanım moduna başparmağınızla çok kolay biçimde geçebiliyorsunuz. Bunun yanısıra 3 parmağınızı ekranda aşağı kaydırarak ekran görüntüsü alabildiğiniz gibi, yukarı kaydırarak da ekranı anında ikiye bölebiliyor ve aynı ekranda iki farklı uygulamayı yan yana görüntüleyebiliyorsunuz. Telefonda daha bunun gibi pek çok pratik özellik var. Daha evvel Reno4 Lite incelemesinde de bahsettiğimiz Akıllı Temassız Kontrol donanımı de bunlardan biri. Ekrana dokunmadan gelen aramaları yanıtlayabildiğiniz bu özellikten bu telefonda da faydalanabiliyorsunuz.

OPPO Reno4 Parmak İzi Sensörü ve Yüz Tanıma

Bunun yanı sıra Reno4’te parmak izi sensörü ekrana yerleştirildiği gibi bunun yanısıra yüz tanıma metodu de destekleniyor. Her iki yöntem de pratik biçimde çalışırken, maksimum güvenlik atlanmamış durumda.

Reno4’te pek çok orta sınıf telefonda atlanan donanımlara yer verildiğini görmek bunun yanısıra hoşumuza gitti. Bunlardan biri de aptX HD desteği oluyor. Bluetooth 5.1 ile birlikte böylece kablosuz müzik aktarımında kalite kaybı yaşanmıyor. Bunun yanısıra NFC desteği de mevcut durumda.

Ayrıca Bakınız.  Inca Empousa II IKG-441 İncelemesi

Uzun Pil Ömrü ve Süratli Şarj Olanağı

Kablosuz tarafta bu yetenekler yer alırken, telefonda 3.5 mm kablolu kulaklık desteği de unutulmamış. Kutu içerisinde de zaten bir kulaklık mevcut. Yine burada yer alan şarj cihazı da 30W gücünde bulunuyor. Telefon OPPO’nun VOOC Süratli Şarj 4.0 donanımıne de sahip durumda. Bu sayede çok süratli sürede şarj olabiliyor. Bunun yanı sıra, 20 dakikada mobil cihazın pilini yüzde 50 kapasitesine ulaştırabiliyorsunuz. Mobil cihazın tam kapasite şarj olması ise ortalama 1 saati anca buluyor. Bu anlamda mobil cihazın süratli şarj olduğunu söylemek oldukça mümkün.

Reno4, yalnızca süratli şarj olabilen bir telefon değil, aynı zamanda uzun da pil ömrü sunuyor. 4015 mAh kapasitesindeki bataryası ile aktif kullanımda günü rahat çıkartabiliyorsunuz. Yaptığımız PCMark pil testinde yoğun kullanım hakkında ortalama 15 saat gibi etkileyici bir performans gösteren telefon, böylece sınıfı geçiyor.

Bunun yanısıra güç tasarruf metodları tabii ki bulunuyor. Bunun yanı sıra yalnızca yüzde 5 şarjınız kalsa da Süper Güç Tasarruf modunu aktifleştirerek, misal verilecek olursa WhatsApp’ta 1,5 saate kadar yazışabiliyorsunuz.

Sonuç

Evet, Reno4 serisinde yer alan Reno4 Pro ve Reno4 Lite arasında duran Reno4, özellik yönünden Reno4 Pro’ya benzerken, fiyat hakkında da Reno4 Lite’a yakın duruyor ve böylece tam anlamıyla arayı bulan bir model oluyor. Sahip olduğu özelliklerle oldukça dengeli bir telefon olmuş kanısındayız. Aralarında kullanımı kolaylaştırıcı şaşırtıcı özellikler de var ve kullanımı zenginleştiren geniş kamera kabiliyetleri de. Bunlarla birlikte Reno4 serisini tercih edecek kullanıcıların pişman olmayacağını yekten aktarabiliriz.

OPPO Reno4 Fiyatı: 4799 TL

CHIP Online Notu: %88

+ Güzel tasarım
+ Geniş kamera kabiliyetleri
+ Netflix onaylı ekran
+ Snapdragon 720G ile ideal performans
+ 8 GB RAM
+ Gyro-EIS ve anlık bokeh video desteği
+ Pil ömrü ve süratli şarj donanımı
+ ColorOS 7.2 ile pratik özellikler

OPPO Reno4 Teknik Özellikler

ADVERTORIAL

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ